nadwaga w ciąży
fot. Adobe Stock

Mam nadwagę. Czy moja ciąża jest gorsza, a dziecko nie ma prawa do fachowej opieki? [LIST DO REDAKCJI]

Napisała do nas Beata. Przytaczamy jej list w całości, ponieważ porusza bardzo ważny temat. Jako redakcja nie możemy się pogodzić z tą sytuacją, jesteśmy wstrząśnięte! Apelujemy do lekarzy o empatię i szacunek!
Karolina Stępniewska
nadwaga w ciąży
fot. Adobe Stock
Droga redakcjo, postanowiłam do Was napisać, bo nurtuje mnie pewien problem, ale — znając życie — nie tylko mnie, ale wiele innych kobiet, które głośno nie powiedzą o swoim problemie. Jestem przyszłą Mamą, nie byle jaką — Mamą Plus Size, która zmaga się ze stereotypem gruba, tzn. zaniedbana, nieodpowiedzialna przyszła Mama.

Wielokrotnie wykonując różne badania w ciąży, spotkałam się z takim stereotypowym zachowaniem lekarzy, którzy obsługiwali i traktowali mnie gorzej tylko i wyłącznie dlatego, że mam nadwagę. Zrozumiałe jest to, że taka pacjentka jest nieprzeciętna i czasami niełatwo wykonać badanie USG, jednak, czy zasługuje na gorsze traktowanie i uszczypliwe uwagi??

Czy moja ciąża jest gorsza, a moje dziecko nie ma prawa do fachowej opieki?? Często wydaje mi się, że tak jest. Przecież to, że mam nadwagę nie oznacza, że będę gorszą matką od innych kobiet. Kocham swoje dziecko i zrobiłabym dla Niego wszystko. Dbam o siebie, chodzę do dietetyka, ruszam się i nie jem za dwoje — dbam o to, aby mimo nadwagi moje dziecko rozwijało się prawidłowo. Więc dlaczego mimo starań, Mama Plus Size traktowana jest jak problem, który lepiej spławić? Czy naprawdę jesteśmy gorsze?

Takich kobiet, które pod swoim adresem wysłuchują uszczypliwych uwag i docinków o braku odpowiedzialności, jest więcej, ale boją się głośno o tym mówić i często przemilczają tą kwestię, pozostawiając ją w gabinecie lekarskim.

Pozdrawiam ,
Beata

Od redakcji: napiszcie do nas o swoich doświadczeniach. Czy też spotykacie się z takim nagannym traktowaniem ze strony lekarzy?

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy