GRY

Mięso w diecie dziecka

Dziecko potrzebuje mięsa, by się dobrze rozwijać. Oto, jakie jest dla niego najzdrowsze.
niemowlę, fotelik, kuchnia, karmienie, rozszerzanie diety, uśmiech

1. Królik – dobry na początek rozszerzania diety

Mięso królicze podawaj od 6-7. miesiąca życia dziecka. Jest delikatne, wartościowe i bardzo rzadko uczula, dlatego doskonale sprawdza się jako pierwsze mięso w diecie niemowlaka (w przeciwieństwie do cielęciny i wołowiny, która może uczulać dzieci mające alergię na mleko).
Redakcja poleca: Zła wiadomość: parówki znów pod lupą [WIDEO]
I jak tu teraz żyć? Kolejne badania naukowców potwierdzają, że w parówkach są substancje mogące niszczyć zdrowie dzieci. Podpowiadamy, jak nie zrezygnować z ukochanego przysmaku dużych i małych, a przy tym zachować zdrowie.

2. Wołowina pomoże w anemii

Podawaj ją od 7. miesiąca życia dziecka. Wołowina jest prawdziwą skarbnicą żelaza. Pierwiastek ten jest z mięsa lepiej przyswajalny (wchłania się w 15–20%) niż żelazo, które można znaleźć w roślinach (organizm ludzki wykorzystuje je tylko w 3–5%).
Niedobór żelaza może prowadzić do anemii, zahamowania wzrostu, notorycznego zmęczenia i osłabienia odporności. Najwięcej żelaza oprócz wołowiny zawiera cielęcina i mięso królika.

3. Drób jest pełen białka

Im więcej w mięsie tłuszczu, tym mniej białka. Dlatego dzieciom najlepiej służy mięso chude, a więc drób – możesz go podawać od 6-7. miesiąca życia dziecka (poza kaczką i gęsią – możesz je podać od 2. roku życia). Białko jest materiałem budulcowym: to cegiełki, z których zbudowane są wszystkie nasze tkanki. Organizm dziecka rośnie, a więc potrzebuje ich wyjątkowo dużo. Proteiny (to inna nazwa białek) zużywane są nie tylko do budowy nowych, ale także do odbudowywania starych komórek. Białko zawarte w mięsie (a także w jajkach i mleku) jest pełnowartościowe, tzn. w przeciwieństwie do białka roślinnego (które można znaleźć np. w soi, grochu, fasoli, soczewicy albo w bobie) zawiera komplet tzw. aminokwasów niezbędnych, to znaczy takie, których ludzki organizm nie jest w stanie wyprodukować sam. Białko z mięsa jest także znacznie lepiej strawne.
Niedobór protein może prowadzić m.in. do zahamowania wzrostu i powstania niedowagi, opóźnienia w rozwoju umysłowym, a że białka wchodzą też w skład krwi, enzymów, hormonów, przeciwciał itd., ich brak może zaburzać właściwie wszystkie procesy w organizmie. Chude, a więc pełne białka są też: mięso królicze, cielęcina, wołowina i jagnięcina.

4. Wieprzowina urozmaica jadłospis

Najchudsze jej części, czyli polędwiczki, schab i szynkę możesz podać dziecku od 7. miesiąca życia. Pozostałe są dla małego dziecka zbyt tłuste. Zapomnij też o dawaniu dziecku (nawet ponadrocznemu) kotleta schabowego. Do około trzeciego roku życia dzieci nie powinny jeść mięsa smażonego – jest tłuste, bo podczas smażenia nasiąka fryturą.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Uwaga na wiosenne alergie

Pomysły na pyszne śniadania