bunt, dwulatek

Twoje dziecko NIE jest niegrzeczne, gdy... LISTA do wręczenia wszystkim członkom rodziny!

Czy dziecko, które jest w ciągłym ruchu można nazwać niegrzecznym? A takie, które nieustannie zadaje pytania albo często się złości?
Beata Turska
bunt, dwulatek

Twoje dziecko NIE JEST niegrzeczne, gdy:

... wierci się, biega i zagląda we wszystkie kąty. Rozpiera je energia i naprawdę trudno mu usiedzieć w miejscu. Ruch jest mu potrzebny jak powietrze. Wszystkie dzieci mają kłopot z grzecznym siedzeniem w miejscu, jednak niektóre w ogóle nie są w stanie tego robić. To kwestia temperamentu.
Nasza rada: Zadbaj o to, by dziecko mogło się wybiegać, wyskakać i wyszaleć. Spokojny spacer za rączkę czy grzeczne siedzenie na ławeczce w parku to dla niego tortury!

Polecamy także: Co to znaczy "grzeczne dziecko"? Wywiad z Supernianią.

... zadaje setki pytań. Ciągłe "A po co?", "A dlaczego?" może być męczące, jednak dziecko pyta, bo chce wiedzieć, uczyć się i rozwijać.
Nasza rada: Staraj się nie zbywać malucha i cierpliwie odpowiadaj nawet na najdziwniejsze jego pytania. Najciekawsze zapisuj. Za kilka lat wrócisz do nich z ogromną przyjemnością! Ucz dziecko (ostrzegamy: łatwo nie będzie), że nie wszystkie pytania wypada zadawać na głos. Te w rodzaju "Mamo, a dlaczego ta pani ma wąsy?" mogą ranić.

... rozkłada zabawki na czynniki pierwsze. Robi to, bo jest dociekliwe i chce wiedzieć, jak działają.
Nasza rada: Doceniaj ciekawość dziecka. Kupuj mu zabawki, które można składać i rozkładać. Rozmawiaj z nim o tym, jak działają różne przedmioty, przeprowadzajcie razem proste eksperymenty.

... wraca z podwórka brudne. Pamiętasz? Maluchy dzielą się na czyste i szczęśliwe.
Nasza rada: Pozwalaj się dziecku brudzić. Niech dotyka różnych rzeczy, eksperymentuje z wodą z kałuży, a nawet czołga się wokół piaskownicy. Trudno poznawać świat siedząc grzecznie na ławce i uważając na spódniczkę czy spodenki.

Sprawdź dlaczego warto pokochać plac zabaw

... spada mu z widelca marchewka, podczas jedzenia robi wokół siebie bałagan. Nie da się jeść elegancko bez wielu godzin treningu.
Nasza rada: Bądź cierpliwa, bo nauka samodzielnego jedzenia wymaga czasu. Zamiast burczeć na dziecko, że znów strąciło łokciem kubek, pokaż mu, gdzie najlepiej go postawić, by był bezpieczny. Nie wyręczaj dziecka. To jasne, że jeśli będziesz je karmić, nie będzie bałaganu. Malec straci jednak okazję do ćwiczeń.

... nie chce zjadać wszystkiego, co ma na talerzu. Ma rację: to ono wie najlepiej, czy jest już najedzone!
Nasza rada: Nie zmuszaj dziecka, by jadło więcej niż potrzebuje. Decyduj o tym, co znajdzie się na jego talerzu, natomiast decyzję co do tego, jaka ilość jedzenia trafi do brzuszka, pozostaw malcowi.

... ma muchy w nosie, marudzi. Każdy ma czasem gorszy nastrój, dziecko też!
Nasza rada: Spróbuj się zorientować, dlaczego dziecko marudzi. Może ma jakiś ważny powód (np. jest zmęczone albo znudzone)?

Polecamy: 12 sposobów na marudę

... złości się. Człowiek ma prawo do wyrażania wszystkich uczuć i emocji, także tych negatywnych.
Nasza rada: Nie odbieraj dziecku prawa do złości, postaraj się jednak sprawić, by rozumiało, co się z nim dzieje, i wyrażało emocje w formie, która jest do zaakceptowania dla innych.

Przeczytaj: 8 sposobów na ataki histerii u dziecka
Redakcja poleca: Dziecko przeklina? Psycholog wyjaśnia, jak reagować (a jak nie!), by przestało
Zdarza się, że dziecko przeklina, choć wcale nie zna znaczenia danego wyrazu. Niekiedy również chce po prostu zwrócić na siebie uwagę. Wytłumacz dziecku, co takie słowa oznaczają, ale przede wszystkim porozmawiaj z nim o tym, jak radzić sobie w sytuacjach emocjonujących, które powodują, że przeklina.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy