mokry kaszel u niemowlaka
fot. Adobe Stock

Mokry kaszel u niemowlaka: przyczyny i objawy. Jak leczyć kaszel mokry u niemowlaka?

Mokry kaszel u niemowlaka ma różne przyczyny, ale zawsze oznacza, że dziecko odkrztusza zalegającą wydzielinę. To dobry znak, bo oskrzela się oczyszczają, a infekcja zwykle zaczyna ustępować. Pamiętaj, że mokrego kaszlu nie wolno hamować, koniecznie naucz się więc rozpoznawać jego objawy. Wypróbuj sposoby na mokry kaszel u niemowlaka – najlepsze są inhalacje.
Magdalena Drab
mokry kaszel u niemowlaka
fot. Adobe Stock
Mokry kaszel u niemowlaka ma charakterystyczny odgłos i choć jest uciążliwy, to w końcu przynosi ulgę. Mokry kaszel to inaczej kaszel wykrztuśny, bo dziecko pozbywa się wydzieliny zalegającej w oskrzelach. Podpowiadamy, jakie są najlepsze sposoby na mokry kaszel u niemowlaka – domowe leczenie przynosi świetne efekty, ale czasem i tak trzeba iść z dzieckiem do lekarza.

Mokry kaszel u niemowlaka: przyczyny

Kaszel mokry u niemowlaka najczęściej wywołuje wirusowa infekcja nosogardzieli. Wilgotna wydzielina z nosa ścieka wówczas po tylnej ścianie gardła, a dziecko ją odkrztusza. To tzw. kaszel produktywny, wykrztuśny. Inne przyczyny mokrego kaszlu u niemowlaka to:
 • refluks żołądkowo-przełykowy, w wyniku którego część treści pokarmowej z żołądka drażni gardło i trafia do oskrzeli;
 • podrażnienie gardła przez dym papierosowy albo inne substancje drażniące (silne zapachy, środki chemiczne z dezodorantów itp.), które utrudnia usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych.

Mokry kaszel u niemowlaka: objawy

Mokry kaszel rozpoznasz po tym, że podczas odkasływania pojawia się wilgotna wydzielina. Małe dziecko nie umie jej wypluwać, więc ją połyka. To dlatego do mokrego kaszlu u niemowlaka mogą dołączyć inne objawy:
 • ból brzucha;
 • wymioty.

Jeśli maluszka męczy suchy kaszel z powodu infekcji albo alergii, spodziewaj się, że kaszel mokry pojawi się po kilku dniach, gdy wydzielina zgęstnieje. 

Sposoby na mokry kaszel u niemowlaka

Mokry kaszel u niemowlaka można wyleczyć, ułatwiając dziecku odkrztuszanie. Gdy zauważysz, że maluch zaczyna odkasływać wydzielinę, nie podawaj syropu przeciwkaszlowego (syropy hamujące kaszel w ogóle nie są wskazane dla dzieci poniżej roku!). Poza tym możesz:
 • w przypadku przeziębienia podać rozgrzewającą herbatkę z malin, odrobinę czosnku, witaminę C, jeśli dziecko jada już pokarmy inne niż mleko;
 • podawać syrop z cebuli (jeśli dziecko skończyło 1. rok życia);
 • posmarować na noc klatkę piersiową oraz plecy dziecka maścią Olbas (powyżej 6. miesiąca życia);
 • robić inhalacje na kaszel z soli fizjologicznej – to bardzo skuteczny sposób na mokry kaszel u niemowlaka, pomaga rozrzedzić wydzielinę zalegającą w oskrzelach i nawilżyć śluzówkę. Uwaga! Inhalacje z leków mukolitycznych, czyli ułatwiających odkrztuszanie, rób niemowlęciu tylko pod kontrolą lekarza.
Na kaszel i ból gardła u niemowlaka nie podawaj tabletek do ssania – nie nadają się one dla dzieci poniżej 3 lat, maluch mógłby się zakrztusić. 

Mokry kaszel u niemowlaka: kiedy do lekarza?

Obowiązkowo pokaż dziecko lekarzowi, jeżeli mokry kaszel u niemowlaka się przedłuża albo niepokojące objawy się nasilają. Wizyta u pediatry jest też konieczna, gdy dziecko:
 • ma wysoką gorączkę;
 • odmawia jedzenia;
 • ma duszności lub przyspieszony oddech;
 • ma mocno czerwone gardło;
 • ma białe naloty na migdałkach;
 • ma trudności z przełykaniem.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Sposoby na kaszel niemowlaka [WIDEO]
Mokry czy suchy, kaszel u niemowlęcia to zawsze powód do niepokoju rodziców. Zobacz, jakie są najlepsze metody zwalczania kaszlu u malucha.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy