ciężarna zmarła na COVID
fot. Adobe Stock

Śmierć ciężarnej w warszawskim szpitalu. Dziecko udało się uratować

W Szpitalu Bielańskim w Warszawie zmarła kobieta, która w 8 miesiącu ciąży zakaziła się koronawirusem. Dziecko uratowano, matce nie udało pomóc.
Ewa Janczak-Cwil
ciężarna zmarła na COVID
fot. Adobe Stock
Rodzina kobiety była zaszczepiona na COVID, ale ciężarna nie poddała się szczepieniu. Na początku listopada, po tygodniu od zakażenia koronawirusem, trafiła do szpitala. Początkowo jej stan był dobry, ale w ciągu kilku dni znacznie się pogorszył. Wykonano cesarskie cięcie, a dziecko umieszczono w inkubatorze. Kobieta trafiła pod respirator. Niestety pomimo wysiłków lekarzy po kilku dniach zmarła.

Można było tego uniknąć!

„Jesteśmy wstrząśnięci tą śmiercią i oby była to ostatnia” – powiedziała Gazecie Wyborczej prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, ordynatorka Oddziału Patologii Ciąży w szpitalu Bielańskim w Warszawie, w którym doszło do tej tragedii.

Lekarze rekomendują ciężarnym, aby zaszczepiły się na COVID i przekonują, że szczepionka nie grozi dziecku, za to może ochronić i matkę, i dziecko, gdyż przeciwciała przekazywane są przez łożysko do płodu. Dzięki temu noworodek jest przygotowany na kontakt z wirusem i lepiej chroniony.

Stwierdzono też, że ciężarne są dwa razy bardziej podatne na zachorowanie na COVID niż kobiety nie spodziewające się dziecka.

„Przebiegi zachorowań w tej fali są znacznie cięższe, niż bywały poprzednio. Niejednokrotnie choroba rozwija się bardzo szybko i już po kilku dniach pacjentka wymaga respiratora i hospitalizacji w OIOM – mówi prof. Kosińska-Kaczyńska o ciężarnych pacjentkach zakażonych koronawirusem.

Prokurator przyjrzy się sprawie

W sprawie śmierci kobiety w Szpitalu Bielańskim prokuratura wszczęła śledztwo na wniosek szpitala. Nie jest ono na tym etapie prowadzone przeciwko komukolwiek, ale w sprawie czynu z art. 155 Kodeksu karnego, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci.

Szczepienia na COVID ciężarnych zalecane są przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Specjaliści podkreślają większe ryzyko zakażenia koronawirusem u ciężarnych. Zwracają też uwagę, że w każdym przypadku ciężarna powinna podjąć decyzję o szczepieniu i jego terminie w porozumieniu ze swoim ginekologiem. Lekarz powinien omówić z przyszłą mamą dane naukowe na temat dostępnych szczepionek.

„Niestety często kobiety w ciąży nie szczepią się, nie tylko przeciw SARS-CoV-2, ale również przeciw grypie czy krztuścowi, a są to zalecane szczepienia w ciąży. Niektóre pacjentki twierdzą, że nie zdążyły” – mówi prof. Kosińska-Kaczyńska.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Zobacz też:
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy