alimenty, sprawy rodzinne, pieniądze
fot. Fotolia

Nie płacisz alimentów? Nie dostaniesz kredytu!

Nie płacisz alimentów? Od 1 lipca dłużnicy alimentacyjni trafiają do wszystkich czterech rejestrów dłużników prowadzonych przez Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Co oznacza, że mogą mieć problem z zaciągnięciem kredytu czy podpisaniem umowy na internet w domu.
Monika Karbarczyk
alimenty, sprawy rodzinne, pieniądze
fot. Fotolia

Dłużnicy alimentacyjni

Zmiany w prawie były konieczne. W Polsce co roku gminy wyręczają setki tysięcy matek i ojców niepłacących alimentów. Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w 2013 roku alimenty od państwa (czyli z funduszu alimentacyjnego) zamiast od rodzica dostało blisko 329 tys. dzieci, a gminy (które wnioskują o pieniądze z funduszu) domagały się zwrotu pieniędzy od 243 tys. osób. Niestety ściągalność długu jest bardzo niska – w 2014 r. udało się odzyskać jedynie 13,9% jego wartości. Co ciekawe, największe zaległości mają dłużnicy z województwa mazowieckiego (18 tys. osób nie płaci alimentów, a ich dług wynosi 507,4 mln zł), śląskiego (15 tys. osób i 355 mln zł zaległości) i łódzkiego (14 tys. osób i 391 mln zł).

Zobacz także: Komu trzeba płacić alimenty?
Redakcja poleca: Co sądzisz o ojcach niepłacących alimentów? [SONDA ULICZNA]
O to, co sądzisz o ojcach niepłacących alimentów na swoje dzieci zapytaliśmy przechodniów. Zobacz co mieli do powiedzenia - to nie były miłe słowa!

Obowiązek zgłaszania do BIGu

Do tej pory gminy miały obowiązek (od 2008 r.) zgłaszania informacji o zadłużeniu do jednego z czterech istniejących rejestrów dłużników. Teraz informacja o długu pojawi się we wszystkich czterech rejestrach, co może znacznie utrudnić życie dłużnikom.
– W przypadku chęci zaciągnięcia przez takie osoby kredytu, pożyczki czy kupienia czegoś na raty, instytucje, które zajmują się finansowaniem takich świadczeń, skorzystają z informacji zawartych w Biurach Informacji Gospodarczych. Prawdopodobieństwo, że przyszły kredytodawca dowie się o tym, że jego potencjalny kredytobiorca zalega z alimentami na rzecz dzieci, będzie teraz znacznie większe – przekonuje Katarzyna Ostaszewska z Kancelarii Radców Prawnych Baurska, Senkowska, Szczęsna i Partnerzy.
Przekazywanie danych do rejestrów dłużników ma się odbywać w formie uproszczonej bez konieczności zawierania specjalnych umów. Warto również pamiętać, że informacje o niezapłaconych alimentach mogą również zgłaszać osoby prywatne

Kiedy obowiązek alimentacyjny przejmuje państwo?

Jeśli komornik nie jest w stanie ściągnąć pieniędzy od rodzica niepłacącego alimentów przez co najmniej dwa miesiące, a dochód w rodzinie w przeliczeniu na osobę nie przekracza 725 zł netto, obowiązek alimentacyjny przejmuje państwo. Z funduszu można otrzymać maksymalnie 500 zł na dziecko, które nie skończyło 18. roku życia (w przypadku dzieci uczących się alimenty przysługują do 25. roku życia, a niepełnosprawnych – bezterminowo). 

Polecamy: Jak uzyskać alimenty na dziecko: w sądzie, przez komornika, czy z funduszu alimentacyjnego?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy