GRY
 
 

Co zamiast mleka, by nie zabrakło wapnia?

Gdy jest się w ciąży, trzeba zadbać, by w diecie nie zabrakło wapnia. Czy warto zadbać o jego zasoby, zanim zajdzie się w ciążę? A co zrobić, jeśli nasz organizm nie toleruje mleka, które jest jednym ze źródeł tego składnika mineralnego? Gdzie szukać wapnia – odpowiada mgr Małgorzata Pelikan, dietetyczka kliniczna.

Tatiana Audycka-Szatrawska
Konsultacja: mgr Małgorzata Pelikan
kobieta, jedzenie
fot. Fotolia
Czy przed ciążą powinno się jeść więcej wapnia, by później w ciąży nie zabrakło go ani dziecku, ani mnie? Jeśli tak, to które źródło wapnia jest najlepsze? Niestety, mój organizm nie toleruje mleka.  Jula

Przed ciążą nie ma potrzeby zwiększania podaży wapnia ponad naturalne zapotrzebowanie organizmu. Wapń należy dostarczać systematycznie. Jeżeli występuje nietolerancja pokarmowa, absolutnie nie należy faszerować się produktami mlecznymi! Wprowadzanie alergenów do organizmu osłabia odporność.

Dobre źródła wapnia

Oprócz mleka są inne dobre źródła wapnia:
  • mak – jest doskonałym źródłem wapnia. Można go dosypywać do koktajli, piec makowe bułeczki itp.
  • sardynki oraz szprotki
  • mleko sojowe – warto wybrać takie, które jest wzbogacone w wapń.
Starając się o dziecko można do diety włączyć spirulinę (to sproszkowane algi morskie), która również jest doskonałym źródłem wapnia oraz innych minerałów. Uwaga! Spirulina jednak nie jest wskazana dla kobiet mających problemy tarczycowe.
Redakcja poleca: Zanim zajdziesz w ciążę: przygotowania w 11 krokach [WIDEO]
Przemyślane starania o dziecko powinnaś rozpocząć rok wcześniej. Rzuć palenie, naucz się relaksować i poznaj swój cykl miesięczny. Zobacz film i poznaj najważniejsze rzeczy, które powinnaś zrobić, żeby przygotować swój organizm do ciąży.
mgr Małgorzata Pelikan
Konsultacja: mgr Małgorzata Pelikan

Dietetyk kliniczny, pracuje w  Centrum Dietetyki Klinicznej 4Health w Katowicach.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj