
Doskonałe na każdą pogodę jest oczywiście mleko mamy. Zachowuje stałą, idealną dla dziecka temperaturę. Poza tym, ssący malec szybko rozgrzeje się, tuląc się do nagiej piersi mamy. Jeśli karmisz mieszanką, zalej proszek ciepłą (nie gorącą!) wodą i ochłódź mleko do temperatury ciała (kiedy kapniesz na nadgarstek, nie powinnaś czuć ani ciepła, ani zimna). Ciepłe mleko rozgrzewa i rozluźnia mięśnie żołądka, dzięki czemu trawienie jest jeszcze efektywniejsze. Ale to niejedyny napój na mrozy. Sprawdź, jaki jeszcze możesz zaproponować swojemu dziecku.
Kawa dla bobasa
Oczywiście, tylko zbożowa! Kawa zbożowa jest bardzo zdrowa, ale podawaj ją dopiero w 2. roku życia. Choć nazwa tego napoju brzmi „dorośle”, w kawie zbożowej nie ma kofeiny. Jest wytwarzana z jęczmienia, żyta, cykorii, buraków cukrowych. Jest źródłem potasu, manganu, miedzi, żelaza, fosforu. Dodatkowo często wzbogaca się ją witaminami (C, E, z grupy B). Napój ten pozytywnie wpływa na wchłanianie wapnia, pobudza apetyt, reguluje wytwarzanie czerwonych krwinek, dzięki czemu pomaga zapobiegać anemii. Kawę zbożową można dodawać do mleka. Niestety dzieci często niespecjalnie przepadają za nią ze względu na specyficzny smak i zapach. Spróbuj wtedy dać malcowi np. kawę zbożową o smaku waniliowym.
Kakao dla dziecka
Kakao jest bogatym źródłem żelaza, potasu i magnezu wspomagającego funkcjonowanie układu nerwowego. Naukowcy odkryli w nim również sporo przeciwutleniaczy – związków, które m.in. zapobiegają nowotworom i chorobom serca oraz spowalniają procesy starzenia. To jednak propozycja dla dziecka, które skończyło roczek, ale nawet w tym wieku nie powinien dostawać go częściej niż 2–3 razy w tygodniu, bo pite w nadmiarze utrudnia wchłanianie wapnia. Uwaga! Kakao często uczula. Pamiętaj też, że kakao granulowane, słodzone, jest bardzo kaloryczne.
Delikatne ziółka dla dziecka
Herbatki z ziół aptecznych mają przede wszystkim właściwości lecznicze – kwiat bzu czarnego działa napotnie i przeciwgorączkowo, melisa rozgrzewa i uspokaja, a podbiał pomaga przy suchym kaszlu. Dlatego podawaj je z umiarem – jak lekarstwa. Uwaga! Herbatka z mięty działa wychładzająco na organizm.
Herbatka na wzmocnienie dla dziecka
Czarnej herbaty nie powinno pić ani niemowlę, ani nawet starsze dziecko. Zdrowe są herbatki z suszonych owoców, np. aronii, tarniny, głogu, dzikiej róży, jagód, jarzębiny, porzeczek, malin, skórek jabłka itp. Malinowa herbatka nie tylko rozgrzewa, ale jest także źródłem witamin, m.in. wzmacniającej witaminy C. Niektóre herbaty mają dodatek ziół i bywają dosładzane korzeniem lukrecji. Mogą to być herbatki w torebkach albo z granulatów przeznaczonych dla niemowląt.
Czytaj też: Kuchnia na zdrowie

Nie wszystkie produkty, które nadają się dla dorosłych, można dawać do jedzenia małym dzieciom . Nie tylko dlatego, że ich układ pokarmowy jest jeszcze niedojrzały i to, co dorosłemu nie zaszkodzi, u dziecka może być przyczyną kłopotów. Niekorzystne składniki mogą się też kumulować w organizmie dziecka i być przyczyną problemów w przyszłości. Miód Miód składa się głównie z cukrów, ale zawiera też korzystne składniki w przeciwieństwie do oczyszczonego białego cukru . Jest w nim trochę składników mineralnych i witamin, zawiera kwasy organiczne, które nadają mu właściwości hamujące rozwój bakterii, dlatego mówi się, że działa jak naturalny antybiotyk . Dzieci mogą jeść miód już po skończeniu 1. roku życia –wcześniej lepiej nie, bo zawiera on pyłki roślin, może więc wywołać biegunkę lub alergię. Zobacz też: Czym zastąpić biały cukier w diecie dziecka? Czarna herbata Dzieci nie powinny pić czarnej herbaty , bo zawiera sporo teiny, która działa pobudzająco, a także utrudnia przyswajanie witaminy C, żelaza i wapnia. Podobnie działają herbaty zielona, czerwona czy biała. Dla dzieci najlepiej wybierać naturalne herbatki owocowe lub ziołowe. Mogą być tzw. ekspresowe, w torebkach, ale możesz też kupić susz owocowy i po zaparzeniu po prostu przecedzić napar do kubeczka. Zwróć uwagę na etykietę – czasem na opakowaniu jest napisane „herbata owocowa”, a w składzie jest czarna herbata. Unikaj herbatek aromatyzowanych . Najlepiej, by w składzie był tylko susz z owoców lub ziół. Po zaparzeniu możesz podawać ją również na zimno. Czekolada Trochę kakao znajduje się w niektórych gotowych kaszkach dla niemowląt. Jednak kawałeczek czekolady możesz zaproponować dopiero półtorarocznemu dziecku. Czekolada to najwartościowszy łakoć, m.in. dlatego że zawiera żelazo, magnez, a mleczna także wapń. Jednak...

Czarna herbata działa pobudzająco. Zawiera teinę , ten sam alkaloid, który jest obecny w kawie. Teina ma działanie pobudzające i psychostymulujące. W dodatku pogarsza wchłanianie żelaza , co może prowadzić u dziecka do niedokrwistości (anemii). Niemowlę powinno pić wodę lub - od czasu do czasu - owocowe herbatki (uwaga: nie zawsze herbatka granulowana nadaje się dla niemowlęcia !). Co jest w herbacie Czym różnią się herbaty: czarna, zielona, biała, czerwona? Czarna herbata. Zawiera najwięcej teiny. Czarnej herbaty lepiej dzieciom nie podawać dzieciom do 3. roku życia. Starszym można, ale tylko od czasu do czasu. Najlepiej zaparzyć ją w dużym naczyniu, dłużej niż 3 minuty. Po dłuższym czasie parzenia z herbaty wytrącają się bowiem garbniki, które neutralizują działanie teiny. Nie podawaj jednak raczej herbaty pu–erh (ma gorzki smak) ani earl grey (jest aromatyzowana). Zielona herbata. To ta sama herbata, co czarna, ponieważ jednak nie została poddana procesowi fermentacji, to zawiera mniej teiny, za to więcej substancji przeciwutleniających, czyli likwidujących szkodliwe wolne rodniki . Zieloną herbatę parz dłużej niż 3 minuty: będzie w niej więcej przeciwutleniaczy i garbników. A jeszcze lepiej: podawaj dziecku napój dopiero z drugiego lub trzeciego parzenia (zawiera wówczas jeszcze więcej dobrych składników). Biała herbata. To również ten sam rodzaj herbaty, co zielona i czarna, jednak są to nie liście rośliny, tylko pączki, pokryte białym nalotem (stąd nazwa "biała herbata"). Nie jest ona poddawana fermentacji, a zawartość przeciwutleniaczy jest jeszcze większa niż w zielonej, zaś teiny – mniejsza. Po to, by herbata miała działanie uspokajające , najlepiej ją parzyć powyżej 3 minut lub podawać dzieciom drugi, a nawet trzeci napar. Można ją podawać od 2. roku życia. Czerwona...

Do niedawna uważano, że niemowlęta nie mogą pić herbaty, tylko herbatki. Pod tą potoczną nazwą kryją się napary z ziół i owoców. Opublikowane w lutym 2021 nowe zalecenia żywieniowe dla niemowląt, opracowane przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, wprowadzają bardzo ważną zmianę w temacie picia dla dzieci. Wynika z niej, że niemowlęta nie powinny pić herbatki . Dla dzieci w pierwszym roku życia najlepszym napojem jest woda. Herbatki najlepiej podawać dopiero po pierwszych urodzinach. Wyjaśniamy, z czego wynikają te ograniczenia i jakie herbatki mogą pić starsze dzieci. Spis treści: Herbatki dla niemowląt – dlaczego nie są polecane? Herbatka koperkowa dla dziecka Jakie herbatki dla rocznego dziecka? Herbatki dla dziecka z cukrem czy bez? W czym podawać herbatkę dziecku? Czy herbatkę można odgrzewać? Herbatki dla niemowląt – dlaczego nie są polecane? Jeszcze do niedawna wiedza na temat herbatek dla dzieci sprowadzała się głównie do tego, że niemowlęta nie powinny pić czarnej herbaty. Nawet z cytryną. Nie zalecano jej w pierwszych latach życia, ponieważ zawiera teinę, która działa na organizm pobudzająco. Zakaz dotyczył z tego samego powodu również herbaty zielonej i białej. A co z innymi herbatkami – owocowymi, ziołowymi, granulowanymi? Z ostatnich zaleceń żywieniowych dla niemowląt wynika, że nie są polecane dzieciom ani od 4, ani od 6 miesiąca życia. Eksperci zajmujący się żywieniem niemowląt zwracają uwagę na konieczność ograniczenia cukru w diecie niemowląt. Ma to zapobiec ryzyku rozwinięcia się w przyszłości u dziecka nadwagi lub otyłości. Aby nie przyzwyczajać maluchów do słodkiego smaku, aż do 12 miesiąca niemowlęta powinny pić mleko mamy (lub mleko modyfikowane) oraz wodę . Herbatki najlepiej podawać dopiero...