Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
M&M
Pielęgnacja

Zimowe zabawy w domu i na spacerze

Na lepienie bałwana jest jeszcze za mały, a o tarzaniu się w śniegu nie chce nawet słyszeć. Ale na szczęście zimą macie do wyboru mnóstwo zabaw, które spodobają się maluszkowi!

Już kilkutygodniowy malec potrzebuje zabawy. Dla niego każdy „raczek nieboraczek” czy „a kuku!” to ważna lekcja. Dzięki nim stymulowane są zmysły dziecka, np. wzrok, do tego więź między wami staje się silniejsza, zaś malec czuje się coraz bezpieczniej. A w co możecie się bawić?

NA SPACERZE
Maluch w kombinezonie wygląda jak Eskimos, ale to nie znaczy, że ma leżeć nieruchomo i patrzeć w niebo. On przecież marzy o zabawie!

→ Gra w kolory
Na dworze zrobiło się szaroburo (a w najlepszym przypadku: biało), dlatego ty nie zapominaj o dostarczeniu dziecku barwnych wrażeń. Jeśli przypniesz do budki wózka kilka czerwonych i soczyście żółtych wstążeczek, ich taniec na wietrze na pewno przyciągnie uwagę maluszka.
Korzyści z zabawy: dwu-, trzymiesięczne dzieci uwielbiają kontrastowe barwy. Do tego zdecydowane kolory ułatwiają dziecku koncentrację uwagi na poruszających się przedmiotach.

→ Osypywanie gałązek
Kiedy spadnie świeży śnieg, wyjmij malca z wózka i trzymając go w ramionach, lekko potrząśnij gałązką drzewa przed wami. Drobny puszek delikatnie osadzi się na twarzy malca. Teraz pokieruj ręką dziecka, aby ono także mogło osypać kolejne gałązki.
Korzyści z zabawy: maluszek poznaje przyrodę i doświadcza nieznanych wcześniej wrażeń dotykowych.

→ Samoloty
W bezwietrzny dzień wyjmij malca z wózka i unieś go nad głowę. Trzymając pod paszkami, delikatnie kołysz dziecko w lewo i w prawo. Takie samoloty to świetna zabawa, ale pamiętaj, że musisz być bardzo ostrożna. Nadmierne wstrząsy lub podrzucanie mogą być dla malucha szkodliwe.
Korzyści z zabawy: delikatne kołysanie dziecka rozwija jego zmysł równowagi i uczy go kontrolowania położenia głowy i ciała. Do tego samoloty rozwijają dziecięcą percepcję wzrokową.

W DOMU
Na dworze zrobiło się wietrznie i za zimno dla malca? Nie pozwól, aby dopadła was nuda. Kiedy już sroczka ugotuje swoją kaszkę, a rak uszczypnie i zostawi znak, nadejdzie pora na coś nowego.

→ Zimowy witrażyk
Przyklej do okna papierową wycinankę (pamiętasz, jak się ją robi? Złóż kartkę na kilka części i wytnij rogi). Weź malca na ręce i razem spoglądajcie przez nią.
Korzyści z zabawy: będąc przy oknie, malec ma okazję (o którą w domu trudno!), aby popatrzeć w dal. Podczas tej czynności rozluźniają się mięśnie oczu, a to znaczy, że wzrok odpoczywa.

Jak rozwija się dziecko w 12. miesiącu życia? - film

zima, ręce, rękawiczki, śnieg
Panthermedia
Gry i zabawy
W co się bawić zimą?
Dziecko nie chce nawet słyszeć o stawianiu piątego w tym sezonie bałwana? Na szczęście zimą macie do wyboru mnóstwo zabaw, które na pewno mu się spodobają.

W co się bawić zimą na spacerze? Maluchowi w ciepłych butach i puchowej kurtce trudno się poruszać, jednak nawet w takim zimowym opakowaniu on po prostu kipi energią. Zobacz, co mu się spodoba. Gra w kolory Na dworze szaroburo (a w najlepszym przypadku biało), dlatego ty nie zapominaj o dostarczeniu dziecku barwnych wrażeń . Zabierz na spacer pęk czerwonych i żółtych wstążeczek (np. wyciętych z bibułki). Ich taniec na wietrze na pewno przyciągnie uwagę dziecka. Korzyści z zabawy: Maluchy uwielbiają kontrastowe barwy. I bardzo dobrze – bo żywe kolory rozwijają wzrok . Osypywanie gałązek Kiedy spadnie świeży śnieg, poproś maluszka, aby stanął pod drzewem i lekko potrząśnij gałązką nad wami. Drobny puszek delikatnie osadzi się na waszych twarzach. Przyjemnie, prawda? Korzyści z zabawy: Przedszkolak poznaje przyrodę i doświadcza niecodziennych wrażeń dotykowych . Rzucanie do celu Przygotujcie kilkanaście śnieżek, obierzcie niezbyt  odległy punkt (np. drzewo albo ścianę) i postarajcie się w niego trafić. Komu się uda, ten jest mistrzem! Korzyści z zabawy: Maluch podczas takiej zabawy ćwiczy koordynację oko-ręka (przyda mu się ona np. podczas nauki pisania ). Do tego rzucanie śniegowymi kulkami świetnie rozgrzewa małego zmarzlucha! Badanie śnieżynek Zabierzcie na spacer lupę i oglądajcie przez nią płatki śniegu. Zwróć malcowi uwagę, że każdy jest inny.  Korzyści z zabawy: Takie odkrywanie magii w świecie rozwija twórcze myślenie kilkulatka. W co się bawić zimą na spacerze? Na dworze zrobiło się wietrznie i za zimno? Nie pozwól, aby dopadła was nuda. Kiedy już wszystkie puzzle ułożą się w obrazki, nadejdzie czas na coś nowego. Zimowy witrażyk Zaproponuj malcowi wykonanie śnieżynki z papieru. Złóż kartkę na kilka części i wytnij rogi. Witrażyk przyklej na okno.  Korzyści z zabawy:...

niemowlę, zima, zabawa
Panthermedia
Pielęgnacja
Zimowe zabawy z niemowlakiem
Maluch jeszcze nie chodzi, na lepienie bałwana też jest wciąż za mały. Na szczęście istnieje mnóstwo zimowych zabaw w sam raz dla niego.

Chociaż opatulone po uszy dziecko ma ograniczone ruchy i nie może na zimowym spacerze zażyć ruchu ani rozrywki, pragnie zabawy! I bardzo dobrze. Dla niego każde „a kuku!” to nie tylko przyjemność, ale i ważna lekcja. Dzięki waszym wspólnym zabawom dziecięce zmysły są stymulowane, więź między wami się umacnia, co ma przełożenie na poczucie bezpieczeństwa dziecka. Zatem jak uatrakcyjnić zimowe wyjścia? Zabawa dla niemowlaka: Taniec kolorów Na świecie zrobiło się szaroburo (a w najlepszym przypadku: biało), dlatego nie zapominaj o dostarczeniu dziecku kolorystycznych wrażeń. Przypnij do budki wózka kilka czerwonych i soczyście żółtych wstążeczek, np. z satyny, ich taniec na wietrze na pewno przyciągnie uwagę dziecka. Możesz też zawiązać dziecku na nadgarstku kolorowy balonik z helem – nawet nie będziesz musiała zachęcać go do poruszania rączką... Korzyści z zabawy: dwu-, trzymiesięczne dzieci uwielbiają kontrastowe barwy. Wiedzą, co dla nich dobre: zdecydowane kolory ułatwiają im koncentrację uwagi na poruszających się przedmiotach. Przeczytaj: Groźne zabawy z niemowlakiem Zabawa dla niemowlaka: Osypywanie gałązek Kiedy spadnie świeży śnieg, na spacerze wyjmij malucha z wózka i trzymając go w ramionach, podejdź do drzewa i delikatnie potrząśnij jego gałązką . Dzięki temu miękki i drobny puszek delikatnie osadzi się na twarzy malca (możesz też na chwilkę zdjąć mu rękawiczki, ale uważaj, by maluch nie zmarzł). Jeśli zabawa spodoba się dziecku, pokieruj jego rączką, aby mogło samo osypać kolejne gałązki. Przekona się, że swoim działaniem może wpływać na otoczenie. Korzyści z zabawy: niemowlę nie tylko poznaje przyrodę, ale także doświadcza nowych wrażeń dotykowych . Samodzielne osypywanie gałązek (jak każda samodzielna zabawa) wzmacnia jego pewność siebie. Zabawa dla niemowlaka: Samoloty W...

Rozwój
Zabawy z niemowlęciem na pogodne dni
Wiosenny spacer z maluchem to nie tylko nudne przemierzanie kolejnych parkowych alejek. To okazja, by malec poznawał nowe zabawy, a dzięki nim świat.

Wiosenny spacer z maluchem to nie tylko nudne przemierzanie kolejnych parkowych alejek. To okazja, by malec poznawał nowe zabawy, a dzięki nim świat. Wybraliśmy dla Was najlepsze zabawy dla najmłodszych i tych trochę starszych! Ciepłe dni zachęcają do spędzania czasu poza domem. Starsze dzieci bawią się z kolegami, jeżdżą na rowerach, grają w piłkę. A co z najmłodszymi? Czy mogą równie atrakcyjnie spędzać czas na dworze? Oczywiście! Sprawdź, jak połączyć korzyści z przebywania na świeżym powietrzu z ciekawą, rozwijającą zabawą. Dla małego śpioszka Przez pierwsze sześć miesięcy życia niemowlę traktuje spacer jako doskonałą okazję do... drzemki. Ale nawet takie maleństwo poznaje już świat wszystkimi zmysłami, odkrywa ciągle coś nowego. Z czasem coraz chętniej śledzi, co się dzieje wokół niego. Gdy maluch słyszy różne dźwięki, widzi nieznane dotąd kolory i kształty, reaguje cały jego układ nerwowy. To przyspiesza proces dojrzewania malca. 1. Swobodne kołysanie Zabierz maluszka na przechadzkę w nosidełku. Dla dziecka, które jeszcze nie siedzi ani nie chodzi, pionowa pozycja ciała jest szczególnie atrakcyjna. Pozwala mu obserwować otoczenie z jeszcze innej perspektywy. Maluch przytulony do Twojego ciała czuje się bezpiecznie. Znany mu sprzed narodzin rytm kroków działa kojąco. Łagodne kołysanie pobudza błędnik i cały układ nerwowy, sprzyjając jego lepszemu rozwojowi. 2. Popatrz i dotknij Wybierzcie się do parku lub do własnego ogródka. Przechadzając się alejkami, pokazuj maluszkowi, co widzisz. Nazywaj rośliny, zwierzęta, ich kształty i kolory. Weź dziecko na ręce, pokaż mu różne liście, połaskocz go zerwanymi źdźbłami trawy, daj mu dotknąć kwiatków na krzaczkach. To doskonałe ćwiczenie torujące w mózgu połączenia wzrokowe, słuchowe i dotykowe. Przygotowuje do tego, by móc zobaczyć coraz więcej szczegółów i więcej poczuć....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak