edipresse.25266NWLCMYK75.jpg
Edipresse
Rozwój

Skala Brazeltona

Badacze już dawno temu potwierdzili to, co większość matek instynktownie przeczuwa – że noworodek nie jest „czystą kartą”, ale człowiekiem o określonym charakterze.

Noworodek ma jednak niezwykle ograniczone środki wyrazu – potrafi jedynie płakać i spać.. Niejeden zdesperowany rodzic marzy, by dzieci przychodziły na świat z instrukcja obsługi w komplecie.

Skala Brazeltona jest taką właśnie „Instrukcją Obsługi Noworodka”. Doktor Berry Brazelton wiele lat temu zrozumiał i przekazał innym prostą prawdę – językiem dziecka jest jego zachowanie. Uważna obserwacja najdrobniejszych reakcji malucha pozwala odczytać wysyłane przez niego sygnały i odpowiednio na nie zareagować – pozwala na efektywną komunikację między rodzicami a dzieckiem

Na czym więc polega badanie przy pomocy Skali Oceny Zachowania Noworodka (NBAS) według Brazeltona? Właściwie już pierwsze słowo wprowadza w błąd. Nie jest to bowiem tak naprawdę badanie, nie ma tu mowy o prawidłowościach czy nieprawidłowościach, chorobach czy anomaliach. Osoba badająca po prostu wraz z rodzicami poświęca około 30 minut na obserwację zachowania maluszka w różnych sytuacjach – po to, aby go poznać i dowiedzieć się, z kim ma do czynienia.

Jak wygląda badanie wg skali Brazeltona?

Podczas spotkania osoba badająca będzie się starała dowiedzieć jak najwięcej na temat zachowania dziecka, na temat jego osobowości, tego co lubi, a co jest dla niego nieprzyjemne, jak radzi sobie ze stresem. Cennym źródłem informacji są rodzice – oni bowiem najlepiej znają swojego malucha. Jednak to półgodzinne spotkanie powinno uświadomić wam, jak wiele potrafi wam przekazać wasze dziecko oraz jak wiele umiejętności posiada – nawet jeśli ma dopiero kilka dni.

Będziecie wspólnie obserwować sen maluszka: czy śpi snem sprawiedliwego, czy budzi go najlżejszy hałas, co przeszkadza mu bardziej – światło czy dźwięk? Zobaczycie wrodzone odruchy noworodka – pozostałość po naszych ewolucyjnych przodkach, ale też „wyprawka od Matki Natury” pomagająca przetrwać w pierwszych tygodniach życia. Sprawdzicie jakie maluch ma zainteresowania – czy woli obserwować twarze czy słuchać kołysanek, a może najbardziej zaciekawi go czerwona piłka lub grzechotka? Zbadacie jak dziecko radzi sobie z sytuacjami nieprzyjemnymi, przeciw którym będzie protestowało płaczem: czy płacze długo i potrzebuje czułego uścisku na otarcie łez, czy też jest samodzielne i potrafi uspokoić się ssąc palec lub patrząc na waszą twarz?

Jakie są korzyści z badania Skalą NBAS?

Badanie może być pomocne w rozwiązywaniu typowych problemów młodych rodziców. Może się okazać, że spędzający wam sen z powiek fakt, że maluch nie chce jeść, za mało śpi lub ciągle płacze, jest wynikiem problemów z komunikacją: kiedy zrozumiecie, co dziecko próbuje wam powiedzieć lub czego potrzebuje, problem uda się łatwo wyeliminować.

Przede wszystkim jednak pozwala ona na świeże spojrzenie na małego człowieka, który pojawił się w waszym życiu: pomaga lepiej go zrozumieć, podkreśla jego liczne umiejętności, odkrywa jego zainteresowania oraz to co lubi a czego nie. Na pewno po tym spotkaniu spojrzycie na swoje dziecko z jeszcze większym szacunkiem i podziwem – nie spodziewaliście się pewnie, że jest aż tak fantastyczne! Dzięki Skali Brazeltona będziecie mogli szybciej i dokładniej poznać i zrozumieć swoje dziecko, a także nawiązać z nim lepszy kontakt i być z nim bliżej. A to chyba największa wartość.

Skala Brazeltona w Polsce

Od lipca 2007 roku obserwacja zachowania dziecka przy pomocy Skali Brazeltona jest dostępna również dla polskich rodzin. W tym miesiącu bowiem odebrało swoje certyfikaty dziesięć starannie wybranych osób, które jako pierwsze odbyły szkolenie NBAS w Polsce. Skala NBAS zaczęła być wprowadzana do naszego kraju dzięki zaangażowaniu firmy Johnson&Johnson, która we współpracy z Instytutem-Pomnikiem Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu nawiązała kontakt z Brazelton Centre z Cambridge w Wielkiej Brytanii, zaprosiła do nas doskonałe trenerki i latem 2006 zorganizowała szkolenie dla pierwszej grupy osób.

Po roku wytężonej pracy pierwsza grupa z doskonałymi wynikami zdała egzamin i jest już uprawniona do przeprowadzania obserwacji niemowląt według Skali NBAS. Na tym jednak nie koniec – szkolenie kolejnej, dwukrotnie większej grupy już się rozpoczęło, a kolejne nastąpią wkrótce. Johnson&Johnson oraz Centrum Zdrowia Dziecka dokładają wielu starań by popularyzować Skalę Brazeltona wśród pracowników służby zdrowia różnych specjalności: pielęgniarek i położnych, psychologów, fizjoterapeutów i pediatrów. Miejmy nadzieję, że ich wysiłki zaowocują tym, ze badanie Skalą NBAS stanie się standardem we wszystkich szpitalach położniczych i przychodniach dla niemowląt, dzięki czemu wszyscy, którzy są takim badaniem zainteresowani będą mogli z niego skorzystać.
 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
życzenia na andrzejki
Święta i uroczystości
Życzenia na andrzejki i wierszyki andrzejkowe – 21 propozycji
Joanna Biegaj
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA