Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zapytajnik3.jpg
Zdrowie

Czy pocenie się jest oznaką choroby?

 

Mam dwie córki: Ania ma pięć lat, a Karolina niespełna trzy. Młodsza poci się tak, że w nocy muszą ją przebierać. Czy nadmierne pocenie się może świadczyć o chorobie? Karolinka ma niewielką nadwagę.
Bez zbadania dziecka naprawdę trudno będzie ustalić przyczynę pocenia się Karolinki. Trzyletnie dziecko w okresie jesieni i zimy może pocić się z powodu niedoboru witaminy D3. Takiemu maluchowi można podawać tran, który zawiera odpowiednią jej ilość. Inna przyczyna pocenia się dziecka w nocy to wysoka temperatura panująca w pokoju i zbyt ciepła kołderka.
Osobnym problemem jest nadwaga. Bezwzględnie trzeba ograniczyć kalorie w codziennym jadłospisie, wszelkie słodycze należy zastąpić w miarę możliwości owocami i surówkami, a białe pieczywo pieczywem ciemnym, z grubego przemiału. Wiadomo, jak trudno zmienić nawyki żywieniowe. Dlatego warto kształtować je od jak najwcześniejszego dzieciństwa w sposób przemyślany. Najbardziej racjonalna jest dieta śródziemnomorska - niskokaloryczna, a bogata w witaminy i sole mineralne oraz tłuszcze nienasycone. A więc proszę stopniowo przyzwyczajać swoje córeczki do takich zmian.


Odpowiada: dr Andrzej Malinowski, pediatra.

 

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Pielęgnacja
Niemowlęce nawyki
Jeśli chcesz, żeby malec zapomniał o smoczku czy piciu z butelki warto pamiętać o kilku zasadach.

Trudno oczekiwać, że brzdąc zrezygnuje ze ssania paluszka czy budzenia się w nocy tylko dlatego, że po pierwszych urodzinach przestał być niemowlęciem. To wciąż malutkie dziecko, które potrzebuje Twojej bliskości, lubi ssać pierś, nie zawsze przesypia całą noc. Z niektórymi takimi nawykami lepiej zacząć się żegnać. Należy do nich ssanie smoczka. Teraz z każdym tygodniem będzie trudniej odzwyczaić od niego malucha! A pamiętaj, że przedłużające się ssanie smoczka może źle wpływać na rozwój uzębienia i zgryz. Nie warto też przedłużać podawania zupek, kaszek czy soczków z butelki. Roczne dziecko może do napojów używać kubka z dzióbkiem lub zwykłego. Gęściejsze posiłki podawaj łyżeczką. Karmienie zupką czy kaszką przez smoczek to wygodne rozwiązanie, ale maluch musi jeść gęściejsze posiłki, by poznawać nowe konsystencje. Warto mu dawać łyżeczkę do rączki, by przyzwyczajał się do samodzielności. Nie zapominaj o konsekwencjach podawania słodkich posiłków i napojów przed spaniem. Pamiętaj myciu ząbków! Roczne dziecko nie musi już ssać piersi w nocy. Ten nawyk jest raczej związany z potrzebą przytulenia się do mamy niż z głodem. Możesz więc, gdy brzdąc budzi się kilka razy w nocy, głaskać go, tulić, ale nie karmić. Niestety, od nocnych karmień zwykle najtrudniej malca odzwyczaić. Jeśli bardzo Ci nie przeszkadzają albo pracujesz i nie chcesz odbierać dziecku nocnych karmień, możesz nadal podawać pierś nocą. Jeśli malec nadal nie śpi we własnym łóżeczku, też warto pomyśleć o zmianie. Jak odzwyczajać? Niezależnie od tego, czy chcesz, żeby malec zapomniał o smoczku, piciu kaszki z butelki, czy też zaczął sam zasypiać, warto pamiętać o kilku zasadach. - Nie wprowadzaj kilku zmian naraz. Jeśli przenosisz dziecko do jego łóżeczka, to nie próbuj w tym samym czasie pozbawiać go smoczka albo nocnego karmienia. To...

mama, niemowlę, karmienie piersią
Karmienie
Pomocnicy mamy karmiącej
Ty i dziecko – to wystarczy, żebyś mogła z powodzeniem karmić piersią, i to przez długie miesiące. Ale są pewne akcesoria, które mogą ci to naprawdę ułatwić i uprzyjemnić. Sprawdź sama!

Codziennie będziesz podawała dzidziusiowi pierś kilka razy, co przez rok da ci liczbę ponad tysiąca karmień! A więc musi wam być wygodnie, prawda? Są akcesoria, które ci w tym pomogą. Zioła na laktację  Mieszanki mlekopędne przydadzą się, kiedy poczujesz, że masz mniej pokarmu (np. z powodu stresu, przemęczenia). Zioła mlekopędne możesz pić 2–3 razy dziennie (po pół szklanki). Nie więcej, bo nadmierne opijanie się takimi ziołami może u malca wywołać kolki, a u ciebie zmniejszenie laktacji! Dobry biustonosz  Powinien być z bawełny, z szerokimi ramiączkami i odpinanymi jedną ręką nieusztywnianymi miseczkami. Laktator Jeśli chcesz odciągać często, kup elektryczny, jeśli rzadko – ręczny (wygodniejszy jest ten z klapką niż z tłokiem). Każdy laktator powinien mieć regulowaną siłę ssania, bo odciąganie nie może cię przecież boleć. Pojemniki na pokarm W sklepach z akcesoriami dla niemowląt są specjalne buteleczki lub pojemniki do przechowywania pokarmu. Pamiętaj, że każdy pojemnik z twoim mlekiem musi być zamknięty, a na nim trzeba umieścić informację, kiedy pokarm został odciągnięty. I koniecznie szybko wstaw go do lodówki! Muszle laktacyjne Nosi się je w biustonoszu. Chronią sutki przed otarciem i jednocześnie zbierają sączące się z piersi mleko. Niektóre tego typu muszle mają specjalne otwory, które chronią popękane brodawki i pomagają w ich gojeniu się. Wkładki laktacyjne Wchłaniają wypływające mleko i chronią ubranie przed zaplamieniem. Możesz kupić wkładki jedno- albo wielorazowe (niektóre nawet upierzesz w pralce). Jednorazowe są tańsze, za to wielorazowe wystarczą ci na dłużej. Osłonki na piersi Mamy stosują je, jeśli brodawki są bolesne lub poranione. Pamiętaj jednak, że to tylko półśrodek. Jeśli bowiem karmisz dziecko, mając na piersi kapturek, nie może ono prawidłowo jej ssać, nie...

niemowlę, karmienie, kuchnia, rozszerzanie diety
Dieta
Dieta bez tajemnic
Czy powinnaś solić zupkę dla malucha? Czy dopajać noworodka? Na temat żywienia i diety można mówić godzinami. Sprawdź, które twierdzenia warto zapamiętać.

Karmienie dziecka zawsze wzbudza wiele emocji, tym bardziej że mniej więcej co 20 lat zmieniają się trendy w żywieniu dzieci. Nie wierzysz? Zapytaj swoją mamę, czy kiedy byłaś malutka, lekarze zachęcali ją do długiego karmienia piersią. Wtedy wielu dietetyków preferowało podawanie niemowlętom mieszanki modyfikowanej. Jeszcze do niedawna już trzy-, czteromiesięczne niemowlę dostawało do zjedzenia pierwszą marchewkę, a lekarze radzili, by z podaniem maluchowi glutenu czekać jak najdłużej. Przyjrzeliśmy się współczesnym opiniom na temat dziecięcej diety. Półroczne niemowlę powinno jeść 5–6 posiłków dziennie PRAWDA Tak zaleca najnowszy schemat żywienia. Tymczasem co piąty maluch dostaje nawet około 10 posiłków na dobę! Dietetycy twierdzą, że roczne dzieci jedzą niemal cały czas, i to często mało wartościowe pokarmy: chrupki, żelki, słodkie bułeczki. Maluszek, który wciąż coś przeżuwa, nie zdąży zgłodnieć między głównymi posiłkami i w efekcie nie zje obiadu albo kolacji. Do tego takie ciągłe podjadanie sprawia, że układ pokarmowy smyka pracuje na okrągło. A to może doprowadzić do otyłości albo sprawić, że brzuszek malca w końcu zacznie się buntować. Pojawią się zaparcia, wymioty, a nawet niestrawność. Kiedy mama skończy karmić piersią, dziecko wreszcie zacznie przesypiać całe noce MIT Niemowlęta budzą się w nocy nie tylko z głodu, ale też dlatego, że nie umieją jeszcze przespać całej nocy. Dopiero półroczne szkraby śpią około 5–6 godzin bez przerwy. To efekt dojrzewania układu nerwowego dziecka. Zmiana twojego mleka na mieszankę modyfikowaną nie pomoże ci się wyspać, nawet wprost przeciwnie. Kiedy maluch obudzi się w nocy, ty – zamiast szybko rozpiąć koszulę nocną – będziesz musiała biec do kuchni, zagotować wodę, schłodzić ją, wyparzyć butelkę... Chyba jednak lepiej pozostać przy naturalnym...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak