Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko płacze w ramionach mamy
Adobe Stock
Zdrowie

Jak szybko opanować infekcję rotawirusową u małego dziecka?

Czy wiesz, co robić, kiedy dziecko złapie infekcję rotawirusową? Jakie są objawy i jak szybko działać, by rotawirus został błyskawicznie opanowany? Jakie leki podawać i jakie pokarmy wykluczyć z diety? Kiedy dziecko można leczyć w domu, a w jakiej sytuacji natychmiast jechać do szpitala?

Konsultacja lek. med. Alina Małmyszko – Czapkowicz
Do zakażenia rotawirusem dochodzi podczas kontaktu z inną chorą osobą. W pierwszych dniach od zarażenia infekcja nie daje żadnych objawów, ale niestety właśnie w tym czasie łatwo i szybko się rozprzestrzenia, bo duże ilości wirusa wydalane są z kałem.

Rotawirus z taką łatwością szerzy się wśród dzieci, bo często się zdarza, że maluchy po wizycie w toalecie zapominają o myciu rąk, a później dotykają zabawek i innych przedmiotów. Tymczasem zarazki te potrafią przetrwać poza organizmem człowieka nawet cztery godziny. Wystarczy więc że inne dziecko dotknie takiej zakażonej zabawki, a następnie tę samą rękę przytknie do ust.

Wirus może się też rozprzestrzeniać drogą kropelkową. Pocieszające jest to, że infekcja rotawirusowa, jeśli jest leczona w odpowiedni sposób, nie trwa długo. Objawy zazwyczaj ustępują po 3-4 dniach, ale należy pamiętać, że dziecko powinno po tym pozostać w domu jeszcze przez kilka dni, bo jest bardzo osłabione.

Wymioty, biegunka i groźne odwodnienie

Początkowe objawy zakażenia rotawirusem mogą przypominać symptomy przeziębienia. Maluch ma podwyższoną temperaturę, jest apatyczny, płaczliwy, traci apetyt. Jeśli jednak mamy do czynienia właśnie z zakażeniem rotawirusem jako kolejne objawy (może się to stać nawet w trzy dni od wystąpienia pierwszych symptomów) dołączają wymioty i gwałtowna wodnista biegunka (pojawiająca się od trzech do kilkunastu razów na dobę). Co robić w takiej sytuacji?

To co najważniejsze: nawadnianie

Jeśli objawy zakażenia rotawirusem nie są gwałtowne, dziecko można leczyć w domowych warunkach. Ponieważ wymioty i biegunka grożą odwodnieniem, najważniejsze jest, by do tego nie doszło. Należy więc przez cały czas podawać dziecku płyny. Najlepsza jest woda oraz gorzka słaba herbata zawiera ona bowiem garbniki, które działają ochronnie na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Dobrze nawadnia i również hamuje biegunkę tzw. marchwianka czyli wywar z marchwi. Co ważne płyn podajemy maluchowi regularnie co 10 minut, ale w małych ilościach. Najpierw łyżeczkę, w miarę zmniejszenia wymiotów – dwie łyżeczki, a następnie łyżkę stołową.

Nie podawaj leków przeciwbiegunkowych

Wymioty i biegunka są objawami zakażenia, sygnalizują, że organizm chce się pozbyć czegoś (w tym przypadku rotawirusów) z przewodu pokarmowego. Dlatego podając środki przeciwbiegunkowe, doprowadzamy co prawda do zniesienia objawów, ale utrudniamy organizmowi walkę z chorobą i możemy wręcz wydłużyć jej czas - chorobotwórcze drobnoustroje zamiast zostać szybko wydalone, pozostaną w organizmie.

Podaj probiotyki i naturalne leki

Lekami, które warto podawać podczas zakażenia rotawirusowego są natomiast probiotyki, które wspomagają odbudowę flory bakteryjnej przewodu pokarmowego i mogą się przyczynić do skrócenia czasu trwania biegunki. W leczeniu infekcji rotawirusowej warto włączyć również leki homeopatyczne. Gdy dziecko męczy biegunka warto zacząć leczenie od leku na bazie Arsenicum album. Podawanie preparatu Ipeca pomoże pomóc opanować wymioty. W złagodzeniu ostrej biegunki, która występuje po zjedzeniu nawet najmniejszej ilości może pomóc z kolei lek homeopatyczny o nazwie Aloe . W przywróceniu sił osłabionemu organizmowi pomoże natomiast preparat China rubra.

Wyklucz z diety mleko i surowe owoce oraz warzywa

Przy tej chorobie dieta jest elementem leczenia. Musi być lekkostrawna (smażone potrawy są zakazane) i trzeba z niej wykluczyć pewne produkty. W czasie zakażenia rotawirusem niewskazane jest np. jedzenie surowych warzyw i owoców, ponieważ mogą ona nasilić bóle brzucha i spowodować wzdęcia. Produkty te zawierają fruktozę i oligosacharydy podrażniające jelita. Podczas trwania infekcji nie należy też dawać dziecku mleka (a także jogurtów, kefirów, twarożków itp.).

Biegunka i wymioty uszkadzają bowiem mechanizm produkcji enzymów ułatwiających trawienie zawartej w mleku laktozy, co sprawia, że po ich zjedzeniu sensacje żołądkowo-jelitowe mogą się nasilić. Co zatem dziecko powinno jeść? Bezpiecznym rozwiązaniem są:

  • kleiki z drobnych kaszek albo ryżu (można je podać np. z musem przyrządzonym z ugotowanego jabłka),
  • przecierane zupki (ziemniaczana, marchewkowa,
  • gotowane mięso drobiowe (najlepiej mielone np. pulpety).

Warto też pamiętać, że stosowanie diety tego typu jest wskazane nie tylko w czasie choroby, ale także kilka dni po ustąpieniu jej objawów.

Kiedy do szpitala?

Z dzieckiem do szóstego miesiąca należy jak najszybciej pojechać do szpitala (maluch w tym wieku szybko się odwadnia, więc zwykle konieczna jest kroplówka). To samo trzeba zrobić, jeśli zaobserwujemy objawy odwodnienia występują u starszego dziecka. Można je łatwo rozpoznać – odwodnione dziecko jest blade, apatyczne i senne, ma zapadnięte i podkrążone oczy, spierzchnięte usta (mogą też mieć karminowy kolor) i mało siusia (młodsze dziecko ma suche pieluchy po trzech godzinach, starsze nie chce skorzystać z toalety po 6 godzinach od poprzedniej w niej wizyty).

Materiał powstał przy współpracy z Polskim Towarzystwem Homeopatii Klinicznej PTHK

Jakie leki włożyć do wakacyjnej apteczki – radzi pediatra [WIDEO]

Biegunka u dziecka
StockAdobe
Zdrowie
Co podać dziecku, gdy ma biegunkę?
W walce z biegunką pomocne mogą być zarówno środki farmakologiczne z apteki, jak i domowe sposoby. Nie wiesz, jak pomóc dziecku, gdy męczy je biegunka? Skorzystaj z naszych wskazówek!

Kto z nas choć raz w życiu miał problemy z jelitami , objawiające się biegunką, ten doskonale wie, jak uciążliwa jest to dolegliwość. Zwłaszcza dzieci mogą ją trudno znosić. Objawy towarzyszące biegunce, takie jak wymioty, gorączka, mocno osłabiają organizm. Musisz zatem działać szybko, żeby dziecko wróciło do pełni sił i uniknęło dodatkowego zagrożenia, jakie pojawia się przy biegunkach – odwodnienia organizmu. Radzimy, jak zwalczyć biegunkę u dziecka . Przeczytaj! Przyczyny biegunki u dziecka Dlaczego tak się dzieje, że nagle organizm reaguje biegunką? Przyczyny biegunek mogą być różne. Najczęściej wiążą się z zatruciami pokarmowymi , ale mogą też towarzyszyć chorobom. Jeśli twoje dziecko ma biegunkę, może to  być wynikiem: infekcji bakteryjnej (np. salmonellą); infekcji  wirusowej (np. rotawirusem ); infekcji pasożytniczej; nietolerancji pokarmowej po spożyciu jakiegoś produktu; anginy; powikłań po leczeniu antybiotykiem; zapalenia ucha środkowego ; zapaleniem wyrostka robaczkowego ; zapalenia płuc; zatrucia lekiem; zatrucia metalami ciężkimi, toksynami. Objawy biegunki O biegunce mówimy, gdy dziecko nagle zaczyna wypróżniać się dużo częściej niż zwykle (powyżej pięciu razy dziennie), a do tego stolce mają bardziej luźną, płynną konsystencję i może pojawiać się z nich śluz, krew lub ropa. Biegunce często towarzyszą: wymioty; ból głowy; ból brzucha; gorączka; apatia; brak apetytu; osłabienie organizmu; kaszel i katar (przy grypie żołądkowej ). Jak leczyć biegunkę u dziecka? W leczeniu biegunki u dziecka możesz połączyć domowe sposoby z preparatami dostępnymi w aptece. Ważne jest podawanie w tym czasie maluchowi probiotyków , które regulują pracę przewodu pokarmowego i zawierają dobre dla organizmu bakterie. Probiotyki najlepiej jest dawać...

ból brzucha, dziecko
Adobe Stock
Zdrowie
Ból brzucha u dziecka: 6 najczęstszych przyczyn (kiedy szybko jechać do lekarza?)
Ból brzucha u dziecka może być spowodowany m.in. przez grypę żołądkową, pasożyty, a nawet niechęć do chodzenia do przedszkola. Każda przyczyna bólu brzucha u dziecka wymaga innej diagnostyki i leczenia.

Przyczyną bólu brzucha u dziecka może być niechęć do przedszkola, zjedzone ciastko z kremem , infekcja, groźne zapalenie wyrostka. Warto wiedzieć, jak rozpoznać powód bólu brzucha u dziecka i jak postępować, kiedy dziecko boli brzuszek. Spis treści: Ból brzucha u dziecka: przyczyny Ból brzucha u dzieci: kiedy do lekarza Leczenie bólu brzucha u dziecka Domowe sposoby na ból brzucha u dziecka Ból brzucha u dziecka: przyczyny Przyczyn bólu brzucha u dziecka może być wiele – od niegroźnych gazów przez alergię, stres, po stan zapalny i poważne choroby. Dlatego bardzo ważne jest postawienie właściwej diagnozy, która pozwoli ukierunkować leczenie i zwiększy jego skuteczność. Konsultacji z lekarzem wymagają często powtarzające się bóle brzucha lub silny i nasilający się ból brzucha. Najgroźniejsze przyczyny bólu brzucha u dziecka: zapalenie wyrostka robaczkowego kamica pęcherzyka żółciowego lub nerek wgłobienie lub niedrożność elit kamica nerkowa wodonercze ostre zapalenie nerek ostre / przewlekle zapalenie trzustki choroby nowotworowe. Nawracające nocne bóle brzucha u dziecka , którym towarzyszy utrata wagi, mogą wskazywać na przewlekłe zapalenie jelit. Inne przyczyny bólu brzucha u dzieci:  Na szczęście dużo częściej u dzieci występują bóle brzucha wywołane niegroźnymi przyczynami. W znakomitej większości przypadków spowodowane są wymienionymi poniżej przyczynami. Ból brzucha u dziecka przez stres Gdy brzuch boli tylko w określonych momentach, np. przed pójściem do szkoły czy przedszkola, mogą to być tzw. bóle czynnościowe. Powód? Stres, którego przyczyną jest np. lęk przed nauczycielką lub klasówką. Objawy bólu brzucha spowodowanego stresem: bóle zwykle występują pośrodku brzucha, najczęściej wokół pępka albo tuż nad nim; raczej nie ma...

dziecko, owoce, kuchnia, zdrowie
Panthermedia
Żywienie
Kuchnia na zdrowie
Po co właściwie jeść? Aby mieć energię do życia, rosnąć i dobrze się rozwijać! Ale dzięki odpowiedniej diecie można też leczyć różne dolegliwości.

Dobrze skomponowana codzienna dieta pomaga w utrzymaniu zdrowia. Zdarza się jednak, że z różnych powodów czegoś w niej brakuje. Wtedy na złe efekty nie trzeba długo czekać. Tymczasem właśnie dzięki jedzeniu można się pozbyć niektórych dolegliwości, a także im zapobiec. Poniżej nasza ściągawka. Zawsze pamiętaj, by podawać dziecku tylko te produkty, które są odpowiednie do jego wieku. Zaparcia Jeśli przez co najmniej dwa tygodnie kupka dziecka przypomina twarde grudki lub też maluch wypróżnia się tylko dwa razy na tydzień lub rzadziej, to można podejrzewać u niego zaparcie. Warto jednak pamiętać, że częstotliwość wypróżnień zmienia się z wiekiem. Niemowlę karmione piersią może brudzić pieluszkę kilka razy dziennie, w drugim roku życia dzieci robią kupkę 1–2 razy dziennie, a w 3–4. roku chodzą do toalety od trzech razy dziennie do trzech razy w tygodniu. Co pomoże: Produkty z dużą zawartością błonnika: warzywa (marchew, brokuły, kalafior), owoce (jabłka, suszone śliwki, figi, porzeczki, suszone daktyle), otręby i płatki zbożowe, kasze, dziki ryż, pieczywo pełnoziarniste. Dziecko musi pić odpowiednio dużo – wodę, lekką herbatkę owocową, kompot z suszonych śliwek, a także jeść przetwory mleczne zawierające żywe kultury bakterii, np. kefir, jogurt, maślanka, zsiadłe mleko.  Anemia Jej objawami jest niski poziom hemoglobiny we krwi i obecność krwinek czerwonych o małej średnicy. Najczęstszą przyczyną niedokrwistości jest niedobór żelaza w organizmie, spowodowany jego zbyt małą ilością w diecie lub też nieodpowiednim wchłanianiem z przewodu pokarmowego. Jeśli dziecko ma anemię, to najpewniej lekarz zaleci podawanie preparatu żelaza i zestawu witamin. Dietą można zapobiegać anemii, natomiast leczenie ona tylko wspomaga. Warto pamiętać, że żelazo z produktów pochodzenia zwierzęcego (tzw....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta