GRY
 
 

8 najczęstszych pytań zadawanych przez debiutujących rodziców

Noworodek w domu wcale nie oznacza rewolucji. Choć debiutujący rodzice mają zwykle mnóstwo pytań dotyczących opieki nad swoim dzidziusiem. Pediatra dr n. med. Katarzyna Śpiegowska odpowiada na najczęstsze z nich.

rodzice i niemowlę
fot. Fotolia
Noworodek jest już na świecie musicie więc przeorganizować swoje życie. Czy to oznacza rewolucję? Nie. Spójrzcie tylko na świat oczami noworodka i zastanówcie się, co może mu się nie spodobać.
Kiedy wracacie do domu po trzech dniach od porodu, wszystko wydaje się nowe. Oczywiste do tej pory sprawy przestają takimi być. Czujecie się zaskoczeni, nieprzygotowani, nawet jeśli chodziliście do szkoły rodzenia. Czym najczęściej martwią się początkujący rodzice?

1. Jak przygotować mieszkanie na przyjęcie noworodka?

Mieszkanie ma być czyste, ale nie musicie go dezynfekować! Nie powinno w nim być sterylnie – kontakt z domowymi bakteriami służy dziecku, bo w ten sposób ćwiczy układ odpornościowy. Starajcie się często wietrzyć pokój, w którym będzie przebywać (idealna temperatura to 21–22°C). Gdy zacznie się sezon grzewczy, ważna stanie się też odpowiednia wilgotność powietrza. Wieszajcie wtedy na kaloryferach mokre ręczniki albo pojemniki z wodą (najlepiej destylowaną, często je myjcie). Możecie też kupić nawilżacz powietrza, ale koniecznie pamiętajcie o częstej wymianie filtra.
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.

2. Gdzie postawić łóżeczko dla noworodka?

W pierwszych tygodniach wygodniej jest mieć dziecko jak najbliżej siebie. Przez pierwsze 3 miesiące niemowlę może spać w łóżeczku przy łóżku mamy i taty, tak aby można go było bez trudu nakarmić i przewinąć. Po ukończeniu 3. miesiąca na ogół przesypia już 6-8 godzin i wtedy ewentualnie może się już „wyprowadzić” do własnego pokoju lub specjalnie przygotowanego, odosobnionego kącika.

Sprawdź, ile powinien spać noworodek

3. Czy noworodkowi będzie przeszkadzać radio?

Świat w łonie mamy nie jest światem ciszy – dziecko słyszy nie tylko „bulgoty” z jej jelit, bicie jej serca, ale także odgłosy z zewnątrz. Gdy więc się już urodzi, nie potrzebuje absolutnej ciszy. Nie jest jednak dobrym pomysłem narażanie go na hałas – tam, gdzie śpi, nie powinien np. być włączony głośno grający telewizor. Ale nie musicie też wtedy mówić szeptem! Jeśli stale będziecie chodzić na palcach, dziecko nauczy się sypiać tylko w idealnej ciszy i wybudzi je nawet bardzo delikatny dźwięk. Przyzwyczajajcie noworodka, że dzień to czas różnych odgłosów, noc – spokoju, a szybciej dostosuje się do waszego rytmu snu i czuwania.

Poznaj 10 powodów, dlaczego dziecko nie chce spać

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!