noworodek, niemowlę, ubranka niemowlęce
fot. Fotolia

6 zaskakujących cech w wyglądzie noworodka - kiedy znikną?

Wygląd noworodka może cię nie tylko zaskoczyć, ale i lekko zszokować - czy powiększone gruczoły piersiowe, meszek na skórze i guzek na głowie to naturalne zjawiska? I kiedy znikną? Sprawdź koniecznie.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
noworodek, niemowlę, ubranka niemowlęce
fot. Fotolia

Jeśli dopiero co urodziło ci się dziecko, pewnie zastanawiasz się, co znaczą te wybroczyny na skórze, dlaczego głowa noworodka wygląda tak dziwnie. Trochę nie tak wyobrażałaś sobie swoją pociechę. Czy to już tak zostanie na zawsze? Zaraz się przekonasz.

Guz na głowie noworodka

Miękką, obrzękniętą, czasem nawet zasinioną wypukłość, która rozmiarem przypomina mandarynkę, ma na głowie wiele noworodków. To tzw. przedgłowie, czyli pamiątka po przeciskaniu się przez wąski kanał rodny, w którym główka właśnie torowała dziecku drogę na świat. Stąd jej wydłużony kształt, a także opuchnięte powieki i przekrwione oczy.

Kiedy to ustąpi? Zmiany znikają w pierwszych dniach po narodzinach.
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.

Zgięte rączki noworodka

Do takiej pozycji dziecko przyzwyczaiło się w twoim brzuchu. Tuż przed narodzinami było tam bardzo ciasno, więc musiało podkurczać nóżki i krzyżować rączki na piersiach. Po narodzinach zaciska także piąstki. To pozycja pozwala mu bronić się przed niespodziewanym ruchem, który mógłby mu zaszkodzić.

Kiedy to ustąpi? Opór, który stawia ciało dziecka przy zakładaniu ubranka, zmianie pieluchy, powinien ustąpić do końca 1. miesiąca. Piąstki mogą być zaciśnięte dłużej – do końca 2. miesiąca życia dziecka.

Sprawdź 6 żelaznych zasad pielęgnacji pępka noworodka.

Żółtaczka noworodka

Przechodzi ją większość dzieci po narodzinach. Ich wątroba nie jest w pełni dojrzała. Bilirubina (barwnik krwi, który odpowiada za żółty kolor skóry) wolniej się rozpada i gromadzi się w organizmie. Choć nazwa „żółtaczka" brzmi poważnie, ta po narodzinach nie oznacza choroby. Dlatego nazywa się ją żółtaczką fizjologiczną.

Kiedy to ustąpi? Praca wątroby normuje się w ciągu pierwszych 2-3 tygodni, w tym czasie skóra odzyskuje różowy kolor.

Otarcia na skórze noworodka

Od małych dzieci oczekuje się nieskazitelnej skóry. Sporym zaskoczeniem są więc widoczne zaraz po narodzinach wybroczyny i otarcia (efekt porodu) czy przesuszenie (czasem skóra złuszcza się całymi płatami). Nie jest to objaw choroby, ale niedojrzałości skóry.

Kiedy to ustąpi? Z każdym dniem stan skóry się poprawia. Jednak dopiero około 3. urodzin dziecka jego skóra stanie się mniej podatna na uszkodzenia.

Meszek na ciele noworodka

Niektórzy rodzice ze zdumieniem odkrywają, że ich dziecko ma włosy nie tylko na głowie, ale i na ramionach czy plecach. Choć nazywa się je meszkiem płodowym, czasem są naprawdę długie.

Kiedy to ustąpi? Wszystkie włoski, z którymi dziecko przychodzi na świat, także te na głowie, wycierają się w ciągu pierwszych miesięcy jego życia. Te na ciele znikają na dobre, a miejsce meszku na główce zastępują prawdziwe włosy.

Werandowanie i pierwszy spacer z noworodkiem - twój przewodnik.

Brodawki jak wiśnie

Taki objaw u noworodka może szokować, ale to normalne zjawisko. Zarówno u dziewczynek, jak i chłopców kilka dni po narodzinach wyraźnie powiększają się gruczoły piersiowe (nawet do wielkości wiśni) i mogą wydzielać kropelki płynu. Jest on podobny składem do siary, czyli pierwszego mleka mamy. U dziewczynek może też powiększyć się łechtaczka i pojawić krwiście podbarwiona wydzielina z pochwy.

Kiedy to ustąpi? Po kilku dniach. Tyle czasu potrzeba, by na dziecko przestały działać hormony mamy, które przeniknęły do jego organizmu przez łożysko.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy