szczepienia na rotawirusy obowiązkowe

Od przyszłego roku nowe obowiązkowe szczepienie dla dzieci?

Najmłodsze dzieci mają zostać objęte obowiązkowym szczepieniem przeciwko rotawirusom –​ wynika z projektu rozszerzenia kalendarza szczepień. Na to szczepienie czekamy od dawna. 
Małgorzata Wódz
szczepienia na rotawirusy obowiązkowe
Szczepienie przeciwko rotawirusom ma stać się obowiązkowe i dotyczyć najmłodszych dzieci pomiędzy 6 a 24 tygodniem życia. Taką zmianę w kalendarzu szczepień uwzględniono w projekcie nowelizacji rozporządzenia z 2011 (Dz.U. poz. 753 ze zm.), który właśnie został skierowany do konsultacji.

Wreszcie wszystkie polskie dzieci zyskałyby za darmo ochronę przed infekcjami rotawirusowymi. W tej chwili rodzice muszą za szczepionkę płacić. Taka zmiana jest oczekiwana od dawna. Pisaliśmy już wcześniej, że aż 70 proc matek chce, aby szczepienie przeciwko rotawirusom włączyć do kalendarza szczepień obowiązkowych.

Rotawirusy są groźne

Zakażenia rotawirusowe są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i dzieci w drugim roku życia. Najciężej infekcję przechodzą niemowlaki, które nie skończyły 6 miesiąca. Wywołana rotawirusami biegunka prowadzi do groźnego dla najmłodszych odwodnienia i w wielu przypadkach wymaga hospitalizacji trwającej nawet powyżej tygodnia. Rotawirusy często wywołują również infekcje u dzieci, które przebywają w szpitalu z innego powodu. Około 11 tys. zakażeń wewnątrzszpitalnych może mieć związek z rotawirusami. 
Redakcja poleca: Szczepienie przeciw rotawirusom: czy warto szczepić? [WIDEO]
Zakażenie rotawirusem to ciężka choroba, nie warto jej fundować dziecku. Każdy rodzic, którego dziecko znalazło się w szpitalu z powodu biegunki rotawirusowej, poleci szczepienie przeciw rotawirusom – mówi dr Paweł Stefanoff.

Zarazić się bardzo łatwo

Do 5 roku życia każde dziecko przynajmniej raz przechodzi infekcję wywołaną rotawirusami. Zakażenie rozwija się bardzo szybko i trwa nawet do 7 dni. Dzieci nie tylko mają biegunkę, ale również wymiotują, gorączkują, boli je brzuch, są bardzo osłabione. Wszystkim tym problemom z powodzeniem można zapobiec – szczepienie daje niemal 100 proc. pewności, że zachorowania da się uniknąć.

Jedno szczepienie – dużo korzyści

Dzięki wprowadzeniu szczepionki na rotawirusy do kalendarza szczepień obowiązkowych liczba hospitalizacji może spaść nawet o ponad 90 proc. – przekonują autorzy projektu. Aż o 70 proc. może też zmniejszyć się częstość występowania biegunek rotawirusowych i to także u niezaszczepionych osób, np. u dorosłych. Rotawirusy mają bardzo dużą zakaźność – gdy zachoruje dziecko, infekcja często rozszerza się na całą rodzinę. Liczymy na to, że projekt pomyślnie przejdzie proces legislacyjny i od przyszłego roku szczepienie na rotawirusy pojawi się w kalendarzu szczepień obowiązkowych.

Źródło: Gazeta Prawna

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy