usta
fot. fotolia

Czy opryszczka w ciąży może być niebezpieczna?

Nigdy nie miałaś zimna na ustach? To nie znaczy, że nie jesteś nosicielką wirusa opryszczki (HSV). Opryszczka wcale nie musi się pojawić jedynie w tym miejscu. Jaki związek ma opryszczka wargowa z opryszczką genitalną? Przyszła mama musi wiedzieć wszystko na ten temat!
Małgorzata Wódz
usta
fot. fotolia

Opryszczka na wardze a opryszczka na narządach płciowych

Kobiety w ciąży nie powinny lekceważyć opryszczki, ponieważ może ona być groźna dla dziecka, wywołując u niego poważną infekcję tuż po narodzinach. Szczególnie opryszczka genitalna, czyli ta, która pojawia się na narządach płciowych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że opryszczka, którą miewamy na ustach, również może wywoływać zmiany w strefie intymnej.
Redakcja poleca: Leczenie infekcji intymnych [WIDEO]
Infekcje intymne można próbować leczyć domowymi sposobami przez 2–3 dni. Jeśli jednak świąd pochwy, ból, pieczenie, upławy nie znikają, trzeba zgłosić się do ginekologa, który ustali przyczynę choroby. Często konieczna jest antybiotykoterapia – u kobiety i jej partnera.

Opryszczka - jak możemy zarazić dziecko?

Dziecko może się zarazić opryszczką podczas porodu przez kontakt z zainfekowaną wydzieliną z pochwy. W Polsce u kobiet w ciąży nie bada się zakażenia wirusem HSV (opryszczki), choć takie badania są rutynowe w krajach Europy Zachodniej i USA. Z tego względu o opryszczce warto porozmawiać ze swoim lekarzem.

Nie miałam opryszczki, czy jest ryzyko, że się zarażę...

Większość osób jest nosicielami wirusa HSV, choć o tym nie wie. Szacuje się, że jest to nawet około 60 proc. Polaków. Nawet jeśli do tej pory nie miałaś objawów, to nie znaczy, że problem cię nie dotyczy. Wirus może być uśpiony w twoim organizmie i uaktywni się dopiero w chwili spadku odporności.

Na wszelki wypadek lekarz powinien spytać o opryszczkę także twojego partnera. Aby zapobiec zakażeniu, kobiety w ciąży, które nie chorowały na opryszczkę, powinny unikać seksu bez zabezpieczenia z partnerem, który jest zakażony. Nawet jeśli miewa on tylko tzw. zimno na ustach, może zarazić cię opryszczką genitalną przez seks oralny.
Dla dziecka niebezpieczne jest zakażenie w końcówce ciąży. Jeśli u mamy przed porodem pojawią się objawy opryszczki miejsc intymnych, konieczne bywa zakończenie ciąży cesarskim cięciem. To pozwala ochronić maluszka przed infekcją.

Miałam opryszczkę jeszcze przed zajściem w ciążę...

Jeśli miałaś opryszczkę przed zajściem w ciążę to znaczy, że już jesteś nosicielką wirusa HSV. Dawne zarażenie sprawia, że ryzyko zachorowania u dziecka spada, bo zdążyłaś już wytworzyć przeciwciała, które chronią także twoje maleństwo. Jednak na wszelki wypadek powinnaś powiedzieć swojemu lekarzowi o tym, że zanim zaszłaś w ciążę dokuczała ci czasem opryszczka.

Jakie są objawy opryszczki?

Opryszczkę wargową rozpoznać łatwo, to swędzący i trudno gojący się pęcherzyk. Ale zmiany związane z opryszczką genitalną nie zawsze są tak oczywiste. Zwykle jest to pieczenie, swędzenie, później uwidacznia się zaczerwienienie i pęcherzyki. Czasem jednak może pojawić się zaczerwienienie i uczucie dyskomfortu w przedsionku pochwy. Dlatego w ciąży warto czujnie reagować na wszystkie dolegliwości w tej okolicy. I nie wstydzić się rozmowy (nie tylko z lekarzem, ale także z partnerem) na tematy, które zupełnie niepotrzebnie uchodzą za wstydliwe. 

W czasie opryszczki nie wolno się całować - dlaczego?

Zrezygnuj z pocałunków podczas ataku opryszczki. Wtedy wirus przenosi się niezwykle łatwo. Weź też pod uwagę, że nawet jeśli osoba zarażona wirusem HSV nie ma widocznych objawów, może przekazywać go innym. Warto o tym pamiętać i nie całować dzieci w usta!

Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy