kobiety chcące przerwać ciążę mają być wysyłane do szpitali psychiatrycznych
fot. Adobe Stock

Kobiety chcące przerwać ciążę mają być wysłane do szpitala psychiatrycznego?

Dwa lata temu był pomysł, aby kobiety po aborcji wsadzać do więzienia, teraz chcą je posyłać do psychiatryków.
Agnieszka Majchrzak
kobiety chcące przerwać ciążę mają być wysyłane do szpitali psychiatrycznych
fot. Adobe Stock
Za tak skrajnym pomysłem stoi Ordo Iuris - prężnie działająca fundacja młodych prawników o konserwatywnych poglądach. To właśnie m.in. ona stała za ustawą przewidującą całkowity zakaz aborcji, która doprowadziła do Czarnego Protestu w październiku 2016 roku, kiedy to dziesiątki tysięcy kobiet w Polsce wyszły na ulice protestując przeciw takim zamiarom. Po protestach i burzliwej debacie w Sejmie, projekt został odrzucony. Dwa lata temu Ordo Iuris chciała za aborcję wsadzać kobiety do więzienia. Jak widać nadal nie rezygnuje z drastycznych środków.  

Ordo Iuris nie ustaje w forsowaniu zakazu aborcji

O tym, że fundacja nie ustaje w walce o całkowity zakaz aborcji mogli przekonać się uczestnicy konferencji  "Życie ze skutkami aborcji: stan obecny i perspektywy", która odbyła się w Sejmie. Podczas wystąpień koordynator należącego do Ordo Iuris Centrum Bioetyki dr Błażej Kmieciak, zaproponował, aby zamykać kobiety rozważające przerwanie ciąży na oddziałach szpitali psychiatrycznych - poinformował portal kobieta.pl. Niewykluczone, że taki zapis pojawi się w nowym projekcie tej organizacji mającym chronić rodzinę i życie poczęte. Kmiecik wskazywał, że prawo zezwala na hospitalizację takich kobiet i w związku z tym Ordo Iuris poddaje pomysł rozszerzenia tego prawa na wszystkie kobiety chcące przerwać ciążę.

Zobacz też: Wielkie poszukiwania dziecka z okładki!

Jak mówił Kmieciak, w Polsce jest możliwość umieszczenia kobiety w ciąży w szpitalu psychiatrycznym bez jej woli, jeżeli stanowi ona zagrożenie dla siebie lub dla innych. Problem jednak w tym - argumentował - że" jeżeli chce skrzywdzić dziecko, które nosi pod sercem", nie można jej umieścić w placówce psychiatrycznej, ponieważ z punktu widzenia obowiązującego w Polsce prawa to dziecko nie jest jeszcze jej rodziną.
Redakcja poleca: Czy jesteś za zaostrzeniem przepisów pozwalających na aborcję? [SONDA ULICZNA]
Zaostrzenie przepisów ustawy antyaborcyjnej wzbudza gorącą dyskusję społeczną. Zapytaliśmy przechodniów, co myślą na ten temat. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!

Ordo Iuris w obronie prof. Chazana

Ordo Iuris, oprócz czynnego zaangażowania w całkowity zakaz aborcji w Polsce, znana jest także z interwencji w obronie profesora Bogdana Chazana - ginekologa, który odmówił legalnej aborcji i został odwołany ze stanowiska dyrektora Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie.

Fundacja broni także wartości chrzescijańskich w telewizji. Dwa dni temu pisałyśmy w mamotoja.pl, że Ordo Iuris zaskarżyła do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji emitowaną w stacji Nickelodeon bajkę "Harmidom" za to, że "nie szanuje przekonań religijnych odbiorców", a zwłaszcza chrześcijańskiego systemu wartości. Oburzenie fundacji wynikało z tego, że jednym z wątków serialu jest historia homoseksualnego małżeństwa Howarda i Harolda, którzy wspólnie wychowują syna Clyde'a.

Napiszcie co uważacie o propozycji fundacji. Jesteście nią zszokowane, przerażone, czy też może popieracie takie rozwiązanie? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: kobieta.pl, tvn24

Zobacz też: 
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy