jadłospis karmiącej mamy
fot. Fotolia

Ostatki – od jutra dieta!

Chcesz schudnąć? Koniec karnawału to okazja, aby zmienić nawyki żywieniowe i przejść na dietę. Podpowiadamy, co pomoże ci wytrwać w postanowieniu, aby schudnąć.
Katarzyna Imiołek
jadłospis karmiącej mamy
fot. Fotolia

Daj sobie czas na zmianę nawyków żywieniowych

Odchudzając się pamiętaj, że proces ten, aby był trwały i skuteczny, musi być rozłożony w czasie. Dlatego nie warto katować się rygorystycznymi głodówkami ani oczekiwać od diety spektakularnych efektów. Trzeba za to wdrożyć zasady zdrowej diety z odpowiednim wyprzedzeniem.
Zmianę diety należy traktować jako trwałą zmianę stylu życia, a nie krótkotrwały, kończący się niekorzystnymi konsekwencjami, kolejny życiowy epizod. Diety "cud" o zbyt niskiej podaży energii, składników mineralnych i witamin powodują jedynie frustrację i efekt jo-jo... Prawidłowo skomponowana dieta po porodzie nie powinna powodować większego ubytku masy ciała niż 2-4 kg na miesiąc. Im wolniej trwa proces gubienia zbędnych kilogramów, tym będzie on trwalszy!
Redakcja poleca: Sposoby na jędrny brzuch po ciąży i porodzie - film
Wiotka skóra, rozciągnięta, jakby pomarszczona... Tak wygląda brzuch po ciąży. Bądź z niego dumna, bo dokonał wielkiej rzeczy – nosił nowego człowieka, twoje dziecko. Zarazem jednak nic nie stoi na przeszkodzie, byś mu nieco pomogła wrócić do formy. Jak? Podpowiada kosmetolog Anna Salomon z Kliniki Skin Concept.

Przestaw myślenie

Zmiany sposobu żywienia nie rozpatruj w kategoriach wyrzeczeń. Znajdź jej pozytywne aspekty, np. uznaj ją jako okazję do poznania nowych smaków i zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń. Często myślimy, że po podjęciu decyzji o zmianie stylu życia, niczym jak za dotknięciem magicznej różdżki staniemy się szczupli i wysportowani. A taka przemiana naprawdę musi potrwać... Odzyskasz figurę sprzed ciąży, tylko daj sobie na to czas.

Chudnij powoli, ale konsekwentnie

Dietę zacznij od drobnych zmian w jadłospisie.
1. Ureguluj pory posiłków. Zaczynaj dzień od śniadania, w ciągu dnia pilnuj, by zjadać dwie małe przekąski, ciepły obiad oraz lekką kolację.
2. Jedz powoli – posiłek jedzony w pośpiechu nie tylko powoduje nieprzyjemne dolegliwości, ale i skutkuje tym, że zjadasz więcej.
3. Wyeliminuj kulinarne pułapki – niesłużące sylwetce słodycze, zbędne przekąski, fast-foody i inne "śmieciowe" jedzenie.
4. Pilnuj, aby posiłki wypadały średnio co trzy godziny, aby organizm uregulował procesy metaboliczne. Jeśli nie lubisz gotować, zastanów się nad cateringiem dietetycznym (np. Perfect Diet).
5. Ćwicz – ale tak, jak lubisz. Wybierz sport, którego uprawianie sprawia ci przyjemność i dobierz do niego fajną muzykę. Może to być:
Jeśli będziesz konsekwentnie przestrzegać powyższych zasad diety i stylu życia, na efekty nie będzie trzeba długo czekać. Pamiętaj jeszcze, aby nie ważyć się codziennie. Drobne wahania masy ciała mogą budzić frustrację oraz powodować, że staniesz się niewolnikiem wagi. Wystarczy, jeśli na wagę będziesz stawała raz w tygodniu.Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy