palenie papierosów w ciąży, alergia, papierosy w ciąży, alergia u dziecka
fot. fotolia

Palenie w ciąży ma wpływ na pojawienie się alergii u dziecka

Płuca noworodka, którego mama paliła papierosy w ciąży, są mniejsze niż płuca dziecka, którego mama nie paliła. Palenie w ciąży powoduje, że znacznie rośnie ryzyko pojawienia się u dziecka nie tylko alergii, ale też astmy.
Katarzyna Pinkosz
palenie papierosów w ciąży, alergia, papierosy w ciąży, alergia u dziecka
fot. fotolia
Coraz więcej dzieci choruje na alergię. W dużej mierze alergię się dziedziczy, jednak ogromny wpływ na jej pojawienie się mają czynniki środowiskowe. Jednym z najpoważniejszych jest wdychanie przez dziecko dymu tytoniowego. Badania dowodzą, że zarówno czynne, jak bierne palenie w ciąży (bierne palenie, czyli narażenie na wdychanie dymu tytoniowego) to poważne czynniki ryzyka pojawienia się u dziecka alergii i astmy. 
 

Palenie w ciąży a alergia i astma

Alergia pojawia się 2-6 razy częściej u dzieci, których oboje rodzice palą papierosy, a ryzyko wystąpienia np. astmy jest u aż 11 razy większe u dzieci, których rodzice palą. Ryzyko pojawienia się alergii jest również wyższe u niemowląt, których mamy co prawda same nie paliły papierosów, ale były narażone na bierne palenie.
 
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Dym tytoniowy a alergia

Jeśli w ciąży jesteś narażona na bierne palenie, musisz wiedzieć, że dziecko w twoim brzuchu nie jest chronione przed dymem tytoniowym. Substancje w nim zawarte docierają do dziecka wraz z powietrzem, które wdychasz, zarówno wtedy, gdy palisz sama, jak i wtedy, kiedy pali ktoś w twoim otoczeniu. Warto wiedzieć, że w dymie tytoniowym wykryto już ponad 4000 szkodliwych składników. Wiele z nich ma działanie rakotwórcze.

Dym tytoniowy powoduje również gorszy rozwój płuc dziecka. Badania wykazały, że substancje zawarte w dymie papierosowym silnie drażnią błonę śluzową dróg oddechowych, uszkadzają ich nabłonek, a także ułatwiają przenikanie alergenów i zwiększają ich właściwości uczulające.
 

Słabsze płuca noworodków palących mam

Dzieci kobiet, które paliły w czasie ciąży, miały po urodzeniu gorsze parametry badań spirometrycznych (świadczących o wielkości i pracy płuc) niż dzieci mam, które w czasie ciąży nie paliły.

Z kolei w badaniu wykonanym w Szwecji wykazano, że palenie w ciąży wpływa na poziom IgE (immunoglobiliny typu E) w krwi pępowinowej dzieci. Jeśli mama paliła w ciąży, poziom IgE, był dwa razy wyższy niż u potomstwa mam, które nie paliły. Poziom IgE świadczy o skłonności do alergii.
 

E-papierosy w ciąży a alergia u dziecka

Nie ma wielu badań na temat e-papierosów. Badania, które zostały przeprowadzone, świadczą o tym, że e-papierosy są mniej szkodliwe niż zwykłe papierosy. Nie można jednak polecać ich palenia w ciąży ze względu na to, że zawierają m.in. nikotynę silnie uzależniającą fizycznie i psychicznie. 
 

Palenie w ciąży to nie tylko alergia

Nawet ponad 70 tys. dzieci w Polsce co roku przychodzi na świat gorzej przygotowanych do życia, dlatego że ich mamy paliły w ciąży. Jednym z powodów przedwczesnego porodu jest właśnie palenie papierosów podczas oczekiwania na dziecko. 

Czytaj też: Czy alergię można odziedziczyć?
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy