GRY
 
 

"Patrzą prosto, nie wydają dźwięków i nie wykonują ruchów" - kontrowersyjny regulamin w legnickiej podstawówce.

Kontrowersyjny regulamin, wiszący na drzwiach klas w Szkole Podstawowej nr 2 w Legnicy, reguluje w najdrobniejszych szczegółach sposób wchodzenia do klasy, nawet to, gdzie dziecko ma patrzeć. Komentarze w sieci: "To chore."

dziecko, chłopiec, nastolatek, szkoła
fot. fotolia

"Uczniowie stoją, nie stykają się, mają plecaki położone na ziemi tuż przy prawej nodze, ręce ułożone są wzdłuż tułowia, patrzą prosto, nie wydają dźwięków i nie wykonują ruchów" –  mówi punkt 3 regulaminu wchodzenia do klasy, obowiązującego w Szkole Podstawowej nr 2 w Legnicy.

Jak wygląda regulamin w legnickiej podstawówce?

Regulamin liczy 10 punków.  Dalej jest w nim mowa o tym, że  "od momentu ustawienia, czyli od stanu możliwego do zaakceptowania (patrz pkt 3.) nauczyciel odlicza minutę. Jeżeli uczniowie w ustawieniu wytrzymają minutę, nauczyciel zaczyna wpuszczać kolejne osoby do klasy. Wpuszcza pierwszą osobę. Pierwsza osoba wchodzi, zajmuje miejsce i siada. Następnie wchodzi kolejna osoba etc. "

Nauczyciel wpuszcza do klasy tylko te osoby, które zachowują się zgodnie z regulaminem. Pozostałe mają czekać. Nauczyciel wyznacza im kolejną minutę.  Ostatecznie wpuszcza je jednak do klasy.

"Jeżeli podczas procesu wchodzenia, któryś z uczniów odezwie się, uczeń powraca na swoje miejsce i stoi zgodnie z pkt. 3"

Gdy uczniowie już siedzą w ławkach, nauczyciel odczytuje regułkę "Uczeń za swoje dobre zachowanie jest nagradzany. Opłaca się dobrze zachowywać" i rozdaje grzecznym dzieciom żetony, które później wymieniane są na nagrody, np. odroczenie zadania domowego.

Tak wygląda kontrowersyjny regulamin (fot. www.legnica.naszemiasto.pl)


Redakcja poleca: Czy łatwo jest powrócić do pracy po ciąży? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów, czy powrót do pracy po ciąży jest łatwy. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!

Co internauci sądzą o regulaminie?

"To chore!", "Jak w kolonii karnej", "Jak w wojsku", "To jak tresura psów. Posłuszny, dostaje nagrodę"  "[Ten regulamin - przyp. red.] utrwala przekonanie, że dobre zachowanie nie jest naszym obowiązkiem, tylko sposobem na zdobycie nagrody"  –  komentują ludzie, których ten regulamin oburza. Zrobiło się o nim głośno poza szkołą, także w mediach (jako pierwszy napisał o tym portal legnica.naszemiasto.pl) i na Facebooku, gdzie regulamin jest udostępniany na potęgę.

Niektórym osobom sytuacja w legnickiej podstawówce skojarzyła się to tak:

Sztywno, równo i posłusznie
A do tego bez wahania
Dyscyplina, dyscyplina
To podstawa wychowania


Polecamy także: Co to znaczy "grzeczne dziecko"? Wywiad z supernianią

Dlaczego wprowadzono taki regulamin? Co na to kurator oświaty, fundacja "Dzieci Niczyje" i psycholog? Czytaj na kolejnej stronie.

Doładuj
Przeładuj