Co dać dziecku do picia?

Sok, nektar czy napój - co podać dziecku do picia? Oczywiście, że sok. Dla najmłodszych wybieraj soki produkowane specjalnie dla niemowląt i dzieci po pierwszym roku życia. A kupując picie dla całej rodziny, uważnie czytaj etykiety albo… sama wyciśnij sok ze świeżych owoców i warzyw.
Aleksandra Sobieraj

Sok wyciskany

Na przykład z pomarańczy, jabłek, marchewki. Jest najbardziej wartościowy, bo go nie przechowujesz, i zawiera tyle samo witamin i minerałów, co świeże owoce. Nie dosładzaj go.
Redakcja poleca: Soki zakazane dla niemowlecia? Szykują się zmiany zaleceń żywienia niemowląt! [WIDEO]
Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca niepodawanie niemowlętom soków. Powód? Nadwaga i otyłość. Czy w Polsce niemowlęta mogą pić soki – mówi prof. Hanna Szajewska, pediatra i gastroenterolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Sok 100%

Przygotowywany jest tylko z owoców lub warzyw. Zawiera sok wyciśnięty z owoców lub otrzymany z zagęszczonego soku owocowego (poprzez dodanie takiej ilości wody, jaka wcześniej została odparowana).

Sok przecierowy

Z niektórych owoców i warzyw produkuje się soki przecierowe, np. pomidorowy czy marchewkowy. Warto wybierać soki mętne, nieklarowane - zachowują one więcej wartości odżywczych, bo nie odfiltrowuje się z nich naturalnego osadu z owoców.

Nektar

Jest lepszy od napoju, choć gorszy od soku. Zawiera od 25% nawet do 99% składników pochodzących z owoców (w przypadku różnych owoców różnie). Sok owocowy jest w nektarze rozcieńczony wodą z dodatkiem cukru i czasem kwasu cytrynowego. Tak jak sok nie zawiera sztucznych barwników, aromatów czy konserwantów.

Napój

Jest najmniej wartościowy. Musi zawierać co najmniej 20 % soku owocowego lub warzywnego, który jest rozcieńczony większą niż w przypadku soku ilością wody. Zawiera cukier, a także inne dodatki, np. kwas cytrynowy, barwniki, aromaty i substancje konserwujące.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy