GRY

Kronika letnich wypadków

Zabawa na podwórku czasem kończy się stłuczonym kolankiem czy użądleniem przez osę, a za długa kąpiel w chłodnym morzu... zapaleniem gardła. Jak pomóc dziecku?
panthermedia_04177767.jpg
fot. Panthermedia
wypadki i dolegliwości, które przydarzają się częściej latem niż zimą. To dlatego, że teraz dziecko więcej czasu spędza na podwórku, a na plaży trudno je  nakłonić, by wyszło już z wody. Jest też większe prawdopodobieństwo, że trafi na nieświeże lody czy ciastko. Nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego, ale możesz szybko pomóc dziecku.

Zatrucie pokarmowe
Winę za nie ponoszą zwykle bakterie z jedzenia, które latem szybko się namnażają. Malec może mieć biegunkę, wymiotować.
Co robić? Podaj dziecku preparat probiotyczny – wzmocni florę bakteryjną jelit (np. Acidolac baby, Multilac, Dicoflor). Zadbaj, by maluszek dużo pił.
Ważne! Jeśli malec ma silną biegunkę i wymiotuje, jedź z nim szybko do lekarza, żeby nie doszło do odwodnienia.

Przeczytaj koniecznie: Zatrucia pokarmowe u dzieci

Udar cieplny
Maluszek w upały może się przegrzać, bo np. został zbyt ciepło ubrany lub za długo przebywał w wysokiej temperaturze, np.
w aucie. Wówczas ciałko jest rozgrzane, a skóra sucha.
Co robić? Przenieś malucha w cień lub chłodne miejsce. Rozbierz go, ochłodź skórę (rób zimne okłady), podaj chłodne picie (np. wodę mineralną). 
Ważne! Jeśli maluch ma wysoką gorączkę, nie chce jeść ani pić, wymiotuje i ma przyspieszony puls, jak najszybciej wezwij lekarza. Udar cieplny może się skończyć utratą przytomności!

Użądlenie przez osę lub pszczołę
Zdecydowanie bardziej niebezpieczne od pszczół są osy; to one częściej żądlą, zwabione zapachem słodkiego picia lub jedzenia.
Co robić? Na bolące po użądleniu miejsce przyłóż okład z Altacetu czy octu lub posmaruj to miejsce żelem na ukąszenia (np. Fenistil). Jeśli sprawcą użądlenia jest pszczoła, zanim zrobisz okład, wyjmij żądło pęsetą (po osie go nie będzie). Jeśli jej nie masz, szybkim ruchem przejedź paznokciem po skórze; powinno wyjść. Nie wyciągaj go palcami (na końcu żądła znajduje się woreczek z jadem, jeśli go ściśniesz, do krwi dostanie się jeszcze więcej jadu).
Ważne! Jeśli dziecko jest uczulone na jad os czy pszczół lub zostało użądlone w szyję, gardło, język, przyłóż zimny okład i natychmiast jedź ze smykiem do szpitala.

Polecamy: Alergia na jad owadów. Co robić, gdy mały alergik zostanie użądlony przez  pszczołę lub osę
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Doładuj
Przeładuj