PIT 2017 a 500 plus
fot. AdobeStock

Czy świadczenie 500 plus należy rozliczyć w rocznym zeznaniu PIT?

500 plus to duże wsparcie finansowe dla rodzin, ale czy ten przychód należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym? Wyjaśniamy.
Dominika Bielas
PIT 2017 a 500 plus
fot. AdobeStock
Program Rodzina 500 plus to duże wsparcie finansowe dla rodzin, ale czy ten przychód należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym?

500 Plus a PIT

Świadczenie 500 plus jest świadczeniem zwolnionym z podatku dla osób fizycznych. Oznacza to, że:
  • wypłacana wciągu roku kwota nie podlega pobraniu zaliczki na podatek,
  • zeznanie roczne podatnika nie uwzględnia informacji o kwotach pobranych w ramach programu 500 plus.
W praktyce rodzice wypełniają właściwe dla siebie roczne zeznanie podatkowe np. PIT-37 i wykazują w nim tylko opodatkowane przychody, pomijając przychody pochodzące właśnie programu 500 plus. Natomiast jeśli podatnik w minionym roku pobierał 500 plus, ale nie osiągnął przychodów z innych źródeł, to nie ma obowiązku składania rocznego zaznania podatkowego.

Zobacz także: Uważaj, jak wypełniasz PIT. Możesz stracić 500 plus!
Redakcja poleca: PIT 2017: Sprawdź komu przysługuje ulga na dziecko? [WIDEO]
Czeka cię rozliczenie podatku z Urzędem Skarbowym i zastanawiasz się, czy przysługuje ci ulga na dziecko? Zobacz nasz film

Ulga na dziecko

Kwota uzyskiwana z 500 plus nie wpływa:
  • a wartość kwoty wolnej od podatku,
  • nie ogranicza prawa do rozliczania się wspólnie z dzieckiem,
  • nie spowoduje przejścia do drugiego stopnia skali podatkowej (z 18% do 32%).
Podatnik pobierający 500 plus nie jest również w żaden sposób ograniczony przepisami i nadal ma możliwość rozliczania się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecka. Warto wiedzieć, że uzyskiwana kwota świadczenia wychowawczego nie wpływa w tym wypadku na wartość przychodu, który będzie brany pod uwagę przy wypłacie świadczeń rodzinnych.

Jeżeli ze względu na zbyt niski dochód, bądź zbyt dużą liczbę dzieci rodzice nie są w stanie wykorzystać pełnej kwoty ulgi prorodzinnej w zeznaniu rocznym, mogą ubiegać się o zwrot niewykorzystanej części ulgi. Warto się jednak dobrze się zastanowić, gdyż kwotę zwrotu należy wliczyć do przychodu, którego wysokość może pozbawić prawa do świadczeń rodzinnych. Mowa tu również o świadczeniu 500 plus.

Jasne są dla Was te wszystkie regulacje i sami rozliczacie swoje PITy, czy korzystacie z pomocy? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: bankier.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy