Zabawa ciastoliną/ Play-Doh
fot. materiały prasowe Play-doh

Play-Doh – sposób na nudę i na rozwój wyobraźni

Nuda w przypadku dzieci może rodzić negatywne emocje. Niekiedy nuda jest pretekstem do działania. Czy wyobraźnia ma wpływ na rozwój dziecka? Jak ciastolina Play-Doh rozwija wyobraźnię?
Zabawa ciastoliną/ Play-Doh
fot. materiały prasowe Play-doh

Zastanówmy się przez chwilę – czym jest nuda? Czy zawsze oznacza coś złego? Patrząc na dziecko, które nie wie, co ze sobą zrobić, możemy powiedzieć, że nuda to samo zło. Nie zawsze jednak tak jest. Jeżeli dziecko się nudzi, to prędzej czy później – może coś wymyślić. Rodzice nie zawsze muszą interweniować i organizować czas dziecku. Czasami wystarczy usiąść i poobserwować.
Niekiedy jednak nuda wprowadza dziecko w bardzo zły nastrój. Staje się marudne, płaczliwe, złe i nie potrafi sobie poradzić z tymi emocjami. W takich sytuacjach warto rozwijać w dziecku jego wyobraźnię.

Technologia na nudę

Niestety, czasami sięgamy po sposób, który z pozoru jest najlepszy – włączamy telewizor, komputer lub podajemy dziecku tablet. To rozwiązanie "wyłącza" myślenie dziecka, usypia jego wyobraźnię i nie daje dojść do głosu kreatywności. Młody człowiek ma gotowy, ruchomy obrazek i historię, którą ktoś wymyślił. Nie ma w niej miejsca na pomysły dziecka.

Moc wyobraźni

Wyobraźnia to prawdziwa moc. Moc tworzenia, wymyślania i radzenia sobie z problemami. Moc, która daje nam natchnienie do zabawy i rozwoju własnych możliwości. Dzięki niej stajemy się pewniejsi siebie, bardziej pomysłowi i gotowi na nowe wyzwania.
Uruchamianie wyobraźni to pierwszy krok, aby coś zbudować, narysować lub ulepić. To fundament naszego myślenia i późniejszego działania. Jak możemy sprawić, aby rozbudzić wyobraźnię u dziecka?

Wyobraźnia, zabawy plastyczne i ciastolina Play-Doh

Ktoś kto wymyślił kredki, farby i masy plastyczne był geniuszem. Dzięki tym – na pozór bardzo prostym przedmiotom – możemy urzeczywistnić nasz świat wyobraźni. Ciastolina Play-Doh, którą łatwo modelować i jest odpowiednia już dla dwulatka, umożliwia tworzenie najdziwniejszych i najbardziej szalonych pomysłów.
Zrobienie stworka do zjadania kurzu, ulepienie robota, który spełnia marzenia, wróżkę w różowej sukience i z zielonymi włosami, pomarańczowego psa w biało-fioletowe kropki lub kota na kwadratowych łapkach – to doskonała zabawa dla całej rodziny. Dzięki niej pogłębiamy więzi i stajemy się sobie bliżsi. Zalety, które ciastolina Play-Doh daje dzieciom są nieocenione.
Przede wszystkim, ciastolina pozwala na rozwój zdolności manualnych, poprzez wałkowanie, wycinanie, rolowanie i ugniatanie. Ponadto, dziecko ćwiczy palce i w przyszłości sprawniej będzie władało kredką, flamastrem i długopisem. Najważniejsze jednak, że dzięki tworzeniu ludzików i stworków z ciastoliny – rozbudza swoją wyobraźnię – daje przemówić swojej kreatywności.
Rozwijamy w dziecku samodzielne myślenie i kreatywność. Dzięki temu łatwiej poradzi sobie w życiu. W  Życiu, które będzie pełne nasyconych barw – jak ciastolina Play-Doh.  A nuda nie będzie problemem – stanie się natchnieniem.
Jeżeli mamy wrażenie, że nasze inspiracje się wyczerpały – zawsze możemy skorzystać z małej podpowiedzi na www.akademia-playdoh.pl lub na profilu Play-Doh na facebook.com. Zabawa Play-Doh odkrywa przed dziećmi wiele możliwości i nie pozwala na nudę.

Zobacz, jak ulepić motyla z Play-Doh.


Zobacz więcej pomysłów na zabawy z Play-Doh.

A Ty, co dziś ulepisz?


UWAGA: Przy zakupie w polu komentarza wpisz hasło: babyonline
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy