kobieta, pigułki, antykoncepcja
fot. Fotolia

Płodność po odstawieniu antykoncepcji

Powrót do prawidłowych cykli miesiączkowych po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może trwać nawet kilka miesięcy. Przeczytaj, od czego to zależy.
kobieta, pigułki, antykoncepcja
fot. Fotolia

Czas potrzebny do powrotu płodności po odstawieniu antykoncepcji uzależniony jest od wieku kobiety, jej wagi oraz od rodzaju hormonów dostarczanych do organizmu.

Działanie antykoncepcji

Antykoncepcja hormonalna polega na dostarczaniu do organizmu kobiety zazwyczaj dwuskładnikowych tabletek estrogenno-progestagenowych. Ilość hormonów w doustnych środkach jest znacznie wyższa niż w czasie naturalnej produkcji przez organizm kobiety. Hormony podawane w takiej formie blokują układ hormonalny na poziomie podwzgórze-przysadka. Hamują produkcję hormonów folikulotropowego (FSH) i hormonu luteinizującego (LH), czyli naturalnych hormonów jajnikowych, w efekcie czego obserwujemy zmiany cykliczne w ustroju kobiety.

Zmiany cykliczne dotyczą:
  • Blokowania jajeczkowania - przyczyną jest brak wzrostu pęcherzyków Graafa oraz owulacji.
  • Zmiany w śluzie kobiety - najczęściej występuje tylko czop śluzu.
  • Zmiany w perystaltyce jelit.
  • Zmiany w śluzówce macicy blokujące zagnieżdżanie.
Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.

Antykoncepcja a miesiączka

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych następuje krwawienie. Jest ono traktowane przez kobietę jako zwykła miesiączka, ale nią nie jest. Na unormowanie cyklu trzeba poczekać. Czas oczekiwania zależy od wieku kobiety, rodzaju tabletek, okresu, w jakim kobieta dostarczała do organizmu tabletki oraz typu płodności przed rozpoczęciem zażywania antykoncepcji. Czas owulacji w swoim cyklu możesz określić w kalkulatorze dni płodnych.

Co się dzieje po odstawieniu tabletek?

Po odstawieniu doustnych tabletek antykoncepcyjnych:
  • cykle miesiączkowe mogą być bardziej obfite i bolesne
  • mogą różnić się pod względem długości – prowadź więc kalendarz miesiączki
  • mogą być z owulacją lub możesz mieć cykl bezowulacyjny
  • śluz może być bardziej obfitySprawdź, jak rozpoznać cykl bezowulacyjny.

Przypominamy, że zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia kobiety, które chcą mieć dziecko, a wcześniej stosowały doustną antykoncepcję, powinny wstrzymać się z poczęciem dziecka nawet pół roku od momentu odstawienia tabletek, tym samym dając czas organizmowi kobiety na powrót do równowagi hormonalnej.

Polecamy: Kalendarz miesiączki
Oceń artykuł

Ocena 5 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy