miłość dziecka
fot. Fotolia

6 dowodów, że dziecko cię kocha

Dziecko kocha cię już od pierwszych chwil życia. Skąd wiemy? Oto dowody, które mogą o tym świadczyć: spojrzenie w oczy, szukanie akceptacji... Sprawdź, co jeszcze.
miłość dziecka
fot. Fotolia

1. Dziecko patrzy ci w oczy

Pamiętasz, kiedy po raz pierwszy ty i twoje dziecko spojrzeliście sobie w oczy? Pewnie było to tuż po narodzinach maleństwa. Zauważyłaś na pewno, że już noworodek, a później i starsze niemowlę, uważnie przygląda się twojej twarzy. Próbuje zapamiętać, jak wyglądasz. Wiesz, dlaczego to robi? Już taki maluch, mimo że niewiele jeszcze rozumie (i widzi), wie jedno – mama jest najważniejsza.
Redakcja poleca: Zgodne wychowywanie dziecka – film
Zastanawiasz się jak razem zgodnie wychowywać malucha? Twój mąż chce grać z malcem w piłkę, a ty upierasz się przy teatrze. To da się pogodzić.

2. Niemowlę płacze, gdy znikasz mu z oczu

Około siódmego–ósmego miesiąca życia dziecko zaczyna reagować płaczem na nieobecność mamy – to tzw. lęk separacyjny. W tym wieku maluch jest już ogromnie do ciebie przywiązany. Tak, tak, jesteś całym jego światem, a dziecko nie rozumie jeszcze, że gdy znikasz mu z oczu, to nie znikasz na zawsze. Ale spokojnie, lęk separacyjny minie, ważne, by zapewniać dziecku w tym czasie maksymalne poczucie bezpieczeństwa i najlepiej – jak najmniej zmieniających się opiekunów.

3. Dziecko szuka akceptacji mamy

Maluch chce być chwalony i podziwiany przez mamę! Dostrzeżesz to zwłaszcza u przedszkolaka, który chętnie będzie szukać okazji, by zwrócić na siebie uwagę i ci zaimponować, np. pomagając w domowych pracach.

4. Dziecko zwierza się mamie

Znasz sekrety swojego kilkulatka? Na pewno tak! Maluch będzie ci powierzał swoje tajemnice, bo to tobie najbardziej ufa.

5. Dziecko przybiega do mamy, gdy jest mu źle

Stłuczone kolano, kłótnia z koleżanką, zły humor – to u ciebie dziecko będzie szukać pocieszenia i bliskości.

6. Dziecko daje mamie prezenty

Te najprostsze mówią więcej niż słowa. Bo chyba każda mama najbardziej cieszy się z małego kwiatka zerwanego z trawnika, uroczej laurki kolorowanej przez wiele godzin albo dziecięcego skarbu znalezionego na podwórku i podarowanego właśnie jej.


ZOBACZ TEŻ: Emocje niemowlaka – jak je rozpoznać?
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy