Podcięcie wędzidełka: wskazania do zabiegu
fot. AdobeStock

Podcięcie wędzidełka: jak wygląda zabieg? Wskazania do podcięcia

Podcięcie wędzidełka może uchronić dziecko przed trudnościami ze ssaniem piersi, a później przed wadami wymowy. Jak przygotować dziecko do zabiegu i ile trzeba za niego zapłacić?
Milena Oszczepalińska
Podcięcie wędzidełka: wskazania do zabiegu
fot. AdobeStock
Zabieg podcięcia wędzidełka bywa koniecznością, ponieważ u niemowlaka może powodować ogromne trudności ze ssaniem piersi, a u starszego dziecka z wymawianiem niektórych głosek. Zbagatelizowanie za krótkiego wędzidełka może być przyczyną zbyt szybkiego przestawienia malca na mleko modyfikowana (smoczek w butelce łatwiej się ssie), a w przyszłości rozwojem wad wymowy (by wypowiedzieć prawidłowo niektóre głoski, należy unieść język ku górze). Kiedy należy wykonać zabieg i jak on przebiega?

Zabieg podcięcia wędzidełka

Samo podcięcie krótkiego wędzidełka nie jest bolesne dla dziecka. U niemowląt do 6. miesiąca życia jest ono jeszcze nieunerwione, dlatego zabieg jest wówczas najłatwiejszy i najbardziej wskazany. Jeśli przegapi się ten moment, a problem zbyt krótkiego wędzidełka pojawi się u starszego dziecka, konieczne jest podanie znieczulenia, a w miejscu przecięcia pojawia się krwawienie. Zabieg wykonywany jest przez laryngologa lub chirurga dziecięcego.

W wielu gabinetach do zabiegu wykonuje się jedynie znieczulenie miejscowe, choć zdarzają się placówki, w których podcięcie wędzidełka u dziecka przebiega pod znieczuleniem ogólnym. Zabieg polega na przecięciu błony znajdującej się pod językiem. Rana zwykle goi się szybko i bez komplikacji.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Przygotowanie do zabiegu

U niemowląt zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Kilkuletnie dziecko po otrzymaniu wskazania do podcięcia, najpierw przez jakiś czas musi wykonywać ćwiczenia, które mają zapobiec zrostom i nauczyć malca prawidłowych ruchów języka. Aby zwiększyć skuteczność zabiegu, ćwiczenia te należy kontynuować również po jego wykonaniu.

Zobacz też: Łamańce językowe: ćwiczenia i zabawy logopedyczne dla dzieci

Wskazania do podcięcia wędzidełka

Jest ono zalecane, gdy dziecko ma:
  • ograniczony ruch języka w buzi;
  • ograniczone możliwości wysuwania języka do przodu;
  • uczucie napięcia po uniesieniu języka;
  • wrażenie przyrośnięcia języka;
  • problemy z wymawianiem głosek wymagających uniesienia języka, takich jak l, r, sz, ż.

Zobacz też: Kiedy dziecko zacznie wymawiać "r"?

Skutki niewykonania zabiegu podcięcia krótkiego wędzidełka

Jeśli pediatra lub logopeda zauważą u dziecka problem krótkiego wędzidełka, a lekarz laryngolog potwierdzi diagnozę, nie warto zwlekać z wykonaniem zabiegu. Brak podcięcia może skutkować u dziecka:
  • utrwaleniem niewłaściwych nawyków w trakcie jedzenia,
  • rozwojem wad wymowy,
  • rozwojem wad zgryzu,
  • ślinotokiem,
  • szczękościskiem.

Koszt pocięcia wędzidełka

Zabieg jest refundowany przez NFZ i wówczas można skorzystać z niego nieodpłatnie w ramach ubezpieczenia. Cena podcięcia wędzidełka w prywatnym gabinecie mieści się w przedziale od 150 do 400 zł. Zależy od wybranej metody podcięcia, rodzaju znieczulenia, dostępnego sprzętu medycznego, a także od renomy lekarza, który ma wykonać zabieg.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy