Czy Polki za często rodzą przez cesarskie cięcie? [SONDA ULICZNA]

Zapytałyśmy mamy, czy ich zdaniem Polki za często rodzą przez cesarskie cięcie? Zobaczcie, co powiedziały w naszej sondzie!

Zobacz inne z serii: Sonda MamoToJA (28)

W tym odcinku sondy mamotoja.pl. poruszyłyśmy temat porodów poprzez cesarskie cięcie. Lekarze alarmują, że przeprowadza się ich w naszym kraju zdecydowanie za dużo. A jakie jest zdanie mam? Postanowiłyśmy to sprawdzić!

Nadużywają, czy nie?

"Moim zdaniem nadużywają" – stwierdza zdecydowanie młoda mama. Ale już druga obok nie ma takiego zdania. "Patrząc po moich znajomych, to jednak większość rodziła naturalnie" – ocenia. A jeżeli zdarzyły się cesarskie cięcia, to były one podyktowane wskazaniami medycznymi – dodała. Tak było w przypadku mamy bliźniąt. "Lekarz nawet nie dał mi możliwości wyboru" – powiedziała.

Zalety porodu naturalnego zachwala mam dwójki dzieci. "Urodziłam w pełni świadomie, bez znieczulenia i była to najlepsza decyzja w moim życiu" – stwierdziła kobieta. Także mama trójki dzieci za każdym razem rodziła naturalnie. "Nie miałam takiej myśli, aby rodzić inaczej" – mówi.

Młoda mama ocenia, że pokutuje mit traumatycznego porodu, który powoduje, że kobiety wybierają cesarskie cięcie. Mama kilkuletniej córeczki uważa, że sami lekarze wywierają presję na kobietach, aby skorzystały z cesarskiego cięcia. "Słyszałam, że lekarze podpowiadają kobietom, że to jest dobre rozwiązanie" – stwierdziła.

Cesarka ratowała życie moje i moich dzieci

Mama trójki dzieci, która rodziła zarówno naturalnie, jak i przy pomocy cesarskiego cięcia bardzo chwali to drugie rozwiązanie. "Bardzo się cieszę, że mogłam je mieć. Ratowało to życie moje i moich dzieci" – mówi. Także mama kilkuletniego synka uważa, że w jej przypadku nie było innego wyjścia. "Nie żałuję tego. Cesarskie cięcie miałam o godzinie 9, a już o 17 mogłam wstać i opiekować się dzieckiem" – powiedziała. Podkreśliła, że nie czuje się przez to w żaden sposób gorszą mamą.

Mamy zaznaczają, że poród naturalny ma dla dziecka ogromne znaczenie. "Dziecko zdobywa w ten sposób florę bakteryjną, przejście przez kanał rodny jest dla niego korzystny także z punktu widzenia późniejszego rozwoju fizycznego" – ocenia młoda mama.

Żadnych alergii

Mamy podkreślają także, że wbrew różnym doniesieniom na temat późniejszego stanu zdrowia dzieci po cesarkach, ich maluchy są bardzo zdrowe. "Żadnych alergii, problemów medycznych – fajne, zdrowe, szalone" – mówi mama bliźniąt.

To wszystko zależy od mamy, na co się decyduje – ocenia młoda mama. "Warto poczytać, uzgodnić z lekarzem, tak, aby być pewnym tego, co się chce i tak, aby nie było zagrożenia życia dziecka i mamy" - uważa. "Jestem pełna podziwu dla pań decydujących się na rodzenie przez cesarskie ciecie" – mówi mam dwójki dzieci. Jej zdaniem, rekonwalescencja po takim porodzie jest trudniejsza niż w przypadku naturalnego rozwiązania. Stąd - jak mówi - "szacun dla mam, które świadomie, nie z przymusu decydują się na cesarskie cięcie".

A wy co uważacie na ten temat? Zdecydowałyście się na poród naturalny, czy poprzez cesarskie cięcie? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy