dziecko i tablet
fot. fotolia.com

Przedszkolak poznaje internet

Naucz dziecko rozsądnie korzystać z komputera i internetu, aby uniknęło groźnych pułapek. To można zrobić - zobacz, jak!
dziecko i tablet
fot. fotolia.com
Gry? Facebook? Moje dziecko jest jeszcze na to za małe – tłumaczysz sobie, zakazując mu korzystania z Internetu. Boisz się, że pochłonięty wirtualnym światem kilkulatek uzależni się, przestanie się uczyć, a może nawet ktoś go skrzywdzi. W dzisiejszych czasach hiper-łatwego dostępu do technologii, taki zakaz nie ma sensu. Lepiej naucz swoje dziecko rozsądnie korzystać z sieci.

Jak dziecko może korzystać z internetu

Zaproponuj dziecku spisanie umowy precyzującej, w jaki sposób będzie korzystał z Internetu. Kilkulatek powinien obiecać, że nigdy nie poda w Internecie imienia, nazwiska, adresu, nazwy szkoły, numeru telefonu. Jeśli zechce się zalogować na jakiejś stronie, musi poprosić cię o zgodę na to. Poproś syna lub córkę, by zawsze mówili ci o wszystkim, co je zaniepokoi podczas korzystania z sieci. Zaznacz, że nie może spotykać się z nikim poznanym w sieci bez twojej wiedzy.
Redakcja poleca: Telefon – czy pozwalać dziecku na zabawę z nim? – wyjaśnia Dorota Zawadzka (film)
Trudno pochować przed dzieckiem wszystkie telefony i tablety, by nigdy się nimi nie bawiło. Wcale nie ma takiej potrzeby – mówi Dorota Zawadzka i od razu dodaje – Trzeba jednak nauczyć dzieci mądrze z nich korzystać.

Etyka przedszkolaka w sieci

To absolutne podstawy. Uświadom swojemu kilkulatkowi, że choć Internet stwarza pozór zupełnej anonimowości (w sieci posługuje się wyłącznie nickiem, czyli internetowym imieniem), to dla administratora sieci, a także policji nie jest problemem namierzenie internauty, który łamie etykietę (zasady dobrego zachowania w sieci). Wytłumacz mu, że w wirtualnym świecie nie powinien używać brzydkich wyrazów, zamieszczać obraźliwych wypowiedzi lub niemądrych dowcipów. Dziecko musi zdawać sobie sprawę, że takie zachowanie nie może mu ujść bezkarnie.

Ile czasu dziecko może spędzać w sieci

Internet to wciągające medium. Pilnuj więc, by kilkulatek nie przedłożył wirtualnych znajomości nad prawdziwe przyjaźnie i bezpośrednie kontakty z rówieśnikami. Nie powinien spędzać przy klawiaturze więcej niż 3–4 godziny tygodniowo.

Wprowadź dni bez komputera. Wtedy ani dziecko, ani wy z niego nie  korzystajcie. W zamian razem róbcie coś interesującego, np. jedźcie z zaprzyjaźnioną rodziną na wycieczkę za miasto albo spędźcie ten dzień na basenie.

Czytaj też: Nauka programowania dla przedszkolaków: sprawdź, czemu warto!
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy