500 plus na dziecko
fot. Fotolia

Premier Szydło twardo: "Nie przewidujemy zmiany w Programie 500 plus"

Ciągle liczysz na to, że 500 plus będzie obejmowało także twoje pierwsze dziecko? Cóż, im szybciej porzucisz nadzieję, tym lepiej dla ciebie. 
Sylwia Niemczyk
500 plus na dziecko
fot. Fotolia
24 października po raz kolejny premier Beata Szydło stanowczo potwierdziła, że Program 500 plus nie jest programem socjalnym i nie obejmuje wszystkich dzieci w Polsce – i nie ma na razie widoków, by to się zmieniło. 

"500 plus to nie program socjalny" – mówi premier Szydło

We wtorek rano premier Beata Szydło była gościem w TVN24, gdzie potwierdziła, że Program 500 plus jest przeznaczony głównie dla rodzin z dwójką lub większą liczbą dzieci. Zaznaczyła, że w tej chwili rząd nie przewiduje rozszerzenia świadczenia na rodziny z jednym dzieckiem. Jednocześnie przypomniała, że rodziny z jednym dzieckiem, będące w złej sytuacji finansowej, mogą ubiegać się o świadczenia socjalne, np. zasiłek socjalny.

Wystąpienie premier Szydło było odpowiedzią na sobotnią zapowiedź Grzegorza Schetyny, który na konwencji Platformy Obywatelskiej zapowiedział, że po dojściu do władzy Platforma Obywatelska rozszerzy program 500 plus na wszystkie dzieci. Premier Szydło odnosząc się do słów Grzegorza Schetyny, przypomniała, że ten sam polityk, podczas wprowadzania Programu 500 plus przez PiS, krytykował pomysł i zapowiadał jego rychły upadek. 
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Kiedy jest możliwe 500 plus na pierwsze dziecko?

Obecnie także możliwe jest otrzymanie świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko, ale tylko w sytuacji, kiedy w gospodarstwie domowym nie został przekroczony próg dochodowy 800 zł na osobę (lub 1,2 tys. zł na osobę, kiedy choć jedno dziecko w rodzinie jest niepełnosprawne). Właśnie rozpoczęła się druga tura programu – potrwa do września 2018 r. 

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy