Ustawa w sprawie opłat za pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu
fot. AdobeStock

Opłaty za pobyt w szpitalu zakazane. Prezydent podpisał ustawę

Rodzicu, nie będziesz już płacić za łóżko lub wyżywienie, jeśli będziesz chciał być z chorym dzieckiem w szpitalu. W końcu!
Milena Oszczepalińska
Ustawa w sprawie opłat za pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu
fot. AdobeStock
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której rodzice będą mogli przebywać z chorymi dziećmi w szpitalu całkowicie nieodpłatnie. Szpitale nie będą mogły już nakładać na opiekunów opłat za możliwość całodobowego towarzyszenia dziecku, w tym np. za korzystanie z miejsca do spania.

Doprecyzowanie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta

Dotychczas zgodnie z art. 34 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej dotyczyło wyłącznie kobiet w ciąży, w trakcie porodu oraz połogu. Zmiana, jaka została właśnie podpisana przez prezydenta, poszerza grono osób mogących korzystać z dodatkowej opieki pielęgnacyjnej do pacjentów małoletnich lub mających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. W ramach dodatkowej opieki pielęgnacyjnej sprawowanej w podmiotach leczniczych udzielających stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych (czyli np. szpitalach) osoby te mają prawo do pobytu wraz z przedstawicielem ustawowym albo opiekunem faktycznym. Opiekun taki jest zwolniony z ponoszenia opłat za pobyt w placówce.
Zobacz też: Kuriozalna opłata za obdrapane krzesło – tak wygląda pobyt rodzica w szpitalu z dzieckiem
Redakcja poleca: Dzieci szybciej zdrowieją w odnowionych salach szpitalnych - film
Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że odpowiednia aranżacja szpitalnych sal poprawia najmłodszym pacjentom samopoczucie i skraca czas leczenia nawet o 21 proc.

Za co rodzice płacili w szpitalach?

Do tej pory ustawa dawała możliwość szpitalom pobierania opłat od rodziców np. za korzystanie z łóżka, pościeli, odzieży ochronnej, mediów lub wyżywienia. Większość placówek chętnie z tego korzystała. Dla rodziców dzieci przewlekle chorych lub ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które musiały przebywać w szpitalach bardzo długo, było to spore obciążenie finansowe. Obecne zmiany w przepisach zakazują szpitalom takiej działalności.

Znowelizowana ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: politykazdrowotna.com, gazetaprawna.pl [content:0_26639,0_26004,0_25729,0_25199:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy