Prezentowane ćwiczenia zostały wybrane spośród ćwiczeń, które wykonują dzieci podczas treningów Akademii Piłkarskiej Legia Warszawa.
Pierwsze ćwiczenia pomaga wejść dziecku gładko w trening i rozgrzać organizm. Kolejne przykłady – to ćwiczenia ogólnorozwojowe, z czucia piłki i koordynacji.
1 ćwiczenie – rozgrzewające
Niedaleko bramki rozłóż sznurowaną drabinkę. Poproś dziecko o to, by poturlało piłkę po drabince. Dziecko ma za nią pobiec, wysoko podnosząc kolana, a bieg ma zakończyć strzałem w światło bramki.
W drugim wariancie dziecko ma poturlać piłkę nogą, a odcinek drabinek pokonać naprzemiennymi skokami – raz ze złączonymi nóżkami, raz z nogami na zewnątrz drabinki (podobnie ja w grze w klasy).
2 ćwiczenie – trening szybkiego reagowania na piłkę
Poproś dziecko, by stanęło twarzą do bramki na szeroko rozstawionych nogach. Stań za dzieckiem i poturlaj piłkę między jego nogami w kierunku bramki. Zadaniem dziecka jest jak najszybsze strzelenie gola.
3 ćwiczenie – trening koordynacji
Poproś, by dziecko podrzuciło piłkę w górę i zanim ją złapie, dotknęło nosa jedną, a następnie drugą ręką. W drugiej wersji tego ćwiczenia ma dotknąć ręką najpierw jednego, następnie drugiego kolana.
4 ćwiczenie – praca nad szybkością
Poproś dziecko, by wykonywało za tobą polecenia. Najpierw niech postawi lewą stopę na piłce, następnie prawą. Potem niech dotknie piłki jednym i drugim kolanem, a następnie pupą, brzuchem i głową. Takie ćwiczenie niech powtórzy kilka razy, z coraz większą szybkością.
5 ćwiczenie – gra w piłkę
Poproś dziecko, by próbowało strzelić gola, a ty mu w tym przeszkadzaj. Potem zamieńcie się rolami.
Sprawdź: Czy warto zapisać dziecko na piłkę nożną?

Kiedy przyjechałam na trening piłkarski maluchów, zrozumiałam, dlaczego dzieci tak chętnie na te zajęcia przychodzą. Nie tylko dlatego, że mają szansę się wyszaleć (każde dziecko ma ogromną potrzebę ruchu , która jest powoli zabijana przez siedzenie przed komputerem czy telewizorem), ale przede wszystkim dlatego, że na treningach panuje świetna atmosfera: maluchy są dopingowane, chwalone i... rozśmieszane przez trenerów. Jest też oczywiście na treningach ciężka praca, ale zawsze z uśmiechem! Dlatego jeśli twoje dziecko lubi grę w piłkę, chętnie się rusza (albo odwrotnie potrzebuje więcej ruchu, choć o tym nie wie), zaprowadź je na trening piłki nożnej. Przekonasz się, że warto. Zrób test: Czy twoje dziecko jest uzależnione od komputera? Co daje trenowanie futbolu? Treningi piłki nożnej uczą dziecko przede wszystkim współpracy w grupie, bo futbol to przecież gra zespołowa. Zajęcia pomagają w ogólnym rozwoju ruchowym, ćwiczą koordynację, zachęcają dziecko do aktywności fizycznej. Maluchy poznają na treningach zasady gry (i zasadę fair play), a także... zdrowe nawyki (np. taki, że organizm podczas wysiłku potrzebuje odpowiedniego nawadniania). Zobacz kody rabatowe w Presto na odzież i akcesoria sportowe Dla kogo są treningi piłki nożnej? Tak naprawdę na piłkę można zapisać każde dziecko (na zajęcia w Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa przyjmuje się dzieci już od 3. roku życia). Niepotrzebne są jakieś specjalne predyspozycje, umiejętności – te dopiero pojawiają się po pewnym czasie. Na początek dla dziecka to ma być przede wszystkim świetna zabawa i porządna nauka podstaw gry. Zobacz film: Jak trenować z dzieckiem futbol?

