mama, ciąża, brzuszek, rozmowa, dziecko, chłopiec
Wychowanie

Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Jeśli nawet twój kilkulatek jeszcze nie interesuje się „tymi sprawami”, to na pewno niedługo zacznie. Dlatego lepiej już teraz przeczytaj ten artykuł. Wyjaśniamy w nim to, o co rodzice sami wstydzą się zapytać.

Warto do pierwszych dziecięcych fascynacji seksem podejść ze spokojem: to naturalny etap rozwoju. Pamiętaj też, że to właśnie stosunek rodziców do seksu ma olbrzymi wpływ na rozwój seksualności dziecka oraz na to, jak ono będzie traktowało intymność w okresie dorastania i dorosłym życiu.

Czy chodzić po mieszkaniu nago?

Tak naprawdę to zależy tylko od tego, jaki stosunek do nagości mają domownicy. Nic się też nie stanie, kiedy dziecko wpadnie do łazienki i zobaczy mamę albo tatę bez ubrania. Nie szukaj wtedy gorączkowo ręcznika czy szlafroka – dałabyś w ten sposób do zrozumienia, że nagość jest czymś, czego trzeba się wstydzić. Tymczasem przecież wcale tak nie jest: owszem, zwykle zakrywamy nasze ciała, ale to dlatego, że szanujemy intymność (naszą i innych), a nie dlatego, że nagie ciało budzi wstręt. Pamiętaj jednak, że chodzenie po domu np. tylko w bieliźnie to jedno, a namiętne przytulanie się nagich rodziców przy dziecku – to już zupełnie inna sprawa.

Do kiedy wolno kąpać się z dzieckiem?

Niemowlę albo ponadroczne dziecko nie zwraca uwagi na nagie ciało mamy lub taty. Dla niego kobiece i męskie narządy płciowe są tak samo interesujące jak brzuch czy kolano. Warto jednak już małe dziecko uczyć intymności. Wyjaśniaj mu, że piersi mamy (podobnie jak penis taty) nie służą do zabawy. Zwykle wspólne kąpiele kończą się, kiedy dziecko kończy dwa, trzy lata. Mniej więcej w tym samym czasie warto pozwolić, aby dziecko samo myło swoje okolice intymne (czterolatek na pewno będzie się tego domagał).

Zobacz też: 4 proste rady, jak nauczyć dziecko samodzielności

Co odpowiedzieć na pytanie: „skąd się biorą dzieci”?

Najlepiej – samą prawdę. Pamiętaj jednak, żeby zamiast skupiać się na wędrówkach plemników, lepiej powiedzieć: „Mama i tata bardzo się kochali i mocno się do siebie przytulali. Z tego przytulania powstało nasionko w mamy brzuchu, a z nasionka – ty”. Trzy-, czterolatkowi takie wyjaśnienie zupełnie wystarczy.

Jak reagować, widząc dziecięcą masturbację?

Takie zachowanie zdarza się już u niemowląt: dziesięciomiesięczne dziecko może pociągać z całych sił za siusiaka, a roczna dziewczynka wsuwać palce do pochwy. Bywa, że dzieci robią tak, bo się nudzą. Trzy-, czterolatki traktują masturbację jako źródło przyjemności i zwykle nie świadczy to o niczym niepokojącym. Nie zawstydzaj dziecka ani nie strasz, że zachowując się tak, zachoruje. Wyjaśnij mu tylko, że masturbacja jest czynnością intymną. Ucz też innych sposobów rozładowywania napięcia. Czasem dzieci masturbują się, aby zwrócić na siebie uwagę dorosłych albo zmniejszyć stres (spowodowany np. rozwodem rodziców). Takim maluchom wystarczy zapewnić dużo spokoju i czułości, a problem zniknie sam.

Zobacz film: Sposób na stres dziecka – ćwiczenie oddechowe

Co zrobić, gdy malec zobaczy mamę i tatę kochających się?

Nie udawaj, że nic się nie stało (przecież dziecko widziało, że działo się wiele!). Ukryj zażenowanie, uśmiechnij się i spokojnym tonem wyjaśnij, że tata i mama właśnie się do siebie mocno przytulali. Dziecko, które dowie się, że chodziło o miłe spotkanie kochających się ludzi, będzie spokojniejsze niż maluch skazany na domysły. Ten ostatni może zinterpretować obejrzaną scenę po swojemu i na przykład uznać, że był świadkiem aktu agresji albo czegoś obrzydliwego i wstydliwego, a to z kolei może źle wpłynąć na jego postawę wobec seksu w przyszłości.

Jak wytłumaczyć różnicę płci?

Zwykle wystarczy powiedzieć tyle, ile dziecko już wie: „chłopcy mają siusiaka, a dziewczynki mają cipcię”. Zamiast używać medycznych, suchych nazw, wprowadź własne, swojsko brzmiące słowa: siusiak, duduś, cipcia, pupka.

Jak wyjaśnić, co to jest zły dotyk?

Już z trzylatkiem warto porozmawiać na ten trudny temat. Wytłumacz dziecku, że nikt nie powinien dotykać jego okolic intymnych. Rozmawiaj z nim o jego ciele (pomogą ci w tym mądre książki). Pamiętaj też, że nadmierne zainteresowanie dziecka sprawami seksu lub strach przed napaścią mogą świadczyć o tym, że mogło ono doświadczyć molestowania seksualnego. Nigdy tego nie lekceważ, a w razie wątpliwości poradź się psychologa.

Konsultacja: prof. dr hab. Maria Beisert, psycholog i seksuolog, autorka książki „Seks twojego dziecka”.

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

kobieta, mama, tata, leżeć, ciąża, brzuszek
Seks w ciąży
Zero seksu w ciąży - 6 powodów
Choć seks może być źródłem przyjemności dla spodziewających się dziecka partnerów, niektóre pary muszą z niego zrezygować. Zachowanie abstynecji płciowej pozwoli im dotrwać do terminu porodu. Zobacz, kiedy jest konieczna.

Choć seks w ciąży zazwyczaj nie jest groźny dla płodu, to w połączeniu z nawet niewielkimi ciążowymi powikłaniami może stać się przyczyną poronienia. Gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy na wszelki wypadek odstaw na bok łóżkowe przyjemności. Jeśli poprzednia ciąża zakończyła się poronieniem, zrezygnuj z seksu, nawet jeśli nie obserwujesz u siebie żadnych niepokojących objawów. Oto sytuacje, gdy seks w ciąży może być groźny: 1. Krwawienie W pierwszym okresie ciąży wiele kobiet obserwuje u siebie niewielkie, czerwono-brunatne plamienie. Nie lekceważ tego objawu – choć nie musi ono oznaczać niczego niebezpiecznego, to lepiej skontaktować się z lekarzem. Skąpe krwawienie często pojawia się z niewyjaśnionych przyczyn: po stosunku może być spowodowane np. uszkodzeniem błony śluzowej pochwy, która w ciąży jest o wiele bardziej ukrwiona niż przed zapłodnieniem. Plamienie nie musi oznaczać ciąży specjalnej troski, ten niepokojący objaw najczęściej znika po dwudziestym tygodniu ciąży. Jeśli plamienie zmieni się w obfitsze krwawienie nie zwlekaj z jazdą do lekarza. Ten objaw może świadczyć o poronieniu. Wiele kobiet przez pierwsze trzy miesiące może sądzić, że nadal miesiączkuje , ponieważ występuje u nich regularne krwawienia: dzieje się tak kiedy płód nie wypełnia jeszcze całej macicy i następuje złuszczenie „pustej” części tego narządu. Takie krwawienie również nie jest niebezpieczne, ale o tym, czy masz do czynienia z poronieniem, czy oczyszczaniem się części macicy może zadecydować jedynie lekarz po badaniu. 2. Łożysko przodujące Ta ciążowa komplikacja jest wskazaniem do ograniczenia seksu w ciąży . O łożysku przodującym mówi się wtedy, kiedy jest ono położone nisko w jamie macicy lub bezpośrednio tuż nad szyjką. Stosunek może być przyczyną przedwczesnego odklejenia się łożyska i krwotoku, niebezpiecznego i dla...

kobieta, mężczyzna, łóżko, seks
fotolia
Seks w ciąży
Seks po porodzie: jak odzyskać bliskość, mówi seksuolog
Łóżko kojarzy ci się tylko z miejscem do spania? Jesteś ciągle zmęczona, nie masz ochoty na seks? I boisz się, że będzie bolało? Seksuolog odpowiada na pytania o seks po porodzie.

Co zrobić, aby intymność na nowo zagościła w waszym związku? Jak wzbudzić w sobie ochotę na miłosne uniesienia? O seksie po porodzie opowiada Alicja Długołęcka, seksuolog z Zakładu Psychoterapii Wydziału Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Młode mamy pytają: kiedy seks po porodzie będzie taki jak dawniej? No cóż... W pewnym sensie już nigdy. Nie łudźmy się – seks po urodzeniu dziecka niewątpliwie się zmieni. To zresztą zrozumiałe: mamy do czynienia z zupełnie innym układem, inną sytuacją psychologiczną. Bezpośrednio po porodzie inne hormony działają na kobietę. Nie jest wówczas nastawiona na ekstatyczne przeżycia seksualne, ale raczej na bliskość i czułe pieszczoty. Poza tym pojawienie się noworodka zmienia nasz stosunek do łóżkowych igraszek. Nagle okazuje się, że efektem seksu może być cud życia. Oczywiście, nie chodzi o to, że zaczniemy traktować seks z nabożeństwem, ale że wspinamy się na nieco wyższy poziom świadomości seksualnej. Naszym zabawom zaczyna towarzyszyć głębsza refleksja. Czytaj też: Pytania o seks po porodzie Skąd bierze się taka zmiana nastawienia? Zaczyna się to już podczas porodu, kiedy wyzwala się ogromna ilość oksytocyny, nazywanej też hormonem więzi. Niektórzy psychologowie twierdzą, że ten zalew hormonalny przestawia nas na emocje, na spokój, bezpieczeństwo. Tę psychiczną zmianę matki widać podczas kontaktów z dzieckiem: to przecież także bardzo bliska, bardzo intymna relacja. Seks dla kobiety staje się wyznacznikiem miłości. Zresztą zawsze tak jest, ale w tym okresie poporodowym szczególnie. Seksualne wyciszenie kobiety trwa mniej więcej przez cały okres karmienia piersią, a nawet trochę dłużej. Dopiero po upływie około 3 lat, kiedy więź matki z dzieckiem nieco się rozluźnia, kobieta wraca do siebie – tej dawnej. Wtedy znowu potrzeby się zmieniają i odkrywamy kolejną...

mama, dziecko, tulić, smutek
Wychowanie
Trudne rozmowy z dzieckiem – co mówić?
Trudne tematy do rozmowy z małym dzieckiem? Jest ich niemało! A kilkulatek coraz częściej zaczyna pytać. Jak powinno się z nim rozmawiać o poważnych sprawach?

Może jednak lepiej uciąć dyskusję w zarodku? Powiedzieć: „Jesteś jeszcze za mały”? Tak będzie i łatwiej, i szybciej, zresztą przecież dziecko nie powinno (chyba...) zajmować się sprawami dorosłych. Uwaga! Według psychologów, unikanie trudnych rozmów to nie najlepsze rozwiązanie. Specjaliści od dziecięcej psychiki uważają, że kilkulatek zrozumie naprawdę dużo. Oczywiście jedynie pod warunkiem, że na swoje pytania otrzyma jasne odpowiedzi. Mamo, skąd się wziąłem? O tę arcyciekawą sprawę może zapytać już trzy-, czterolatek. Przygotuj wyczerpującą odpowiedź, bo dziecko na pewno będzie drążyło temat. Daruj sobie opowieści o bocianie, ale nie skupiaj się też na fizycznym aspekcie aktu zapłodnienia – skup się raczej na uczuciach. Pięciolatek może też już zastanawiać się nad tym, jak dziecko wychodzi z brzucha. W takiej sytuacji opowiedz mu np. o ciasnym kanaliku, przez który maleństwo musi się przecisnąć. Im bardziej otwarcie podejdziesz do tematu, tym większa szansa, że przedszkolak nie będzie szukał informacji na temat seksu na własną rękę. To trzeba powiedzieć: Nie traktuj tematu seksu i ciąży jako tabu – dziecko mogłoby pomyśleć, że sprawy związane z poczęciem i narodzinami są czymś wstydliwym. Kiedy dziecko zapyta, skąd się wzięło na świecie, odpowiedz: „Mama i tata bardzo się kochali i pewnego dnia postanowili, że cię wymyślą. Mocno się przytulali, aż pojawiłeś się w moim brzuchu”. Sześciolatkowi możesz wytłumaczyć już, jak rośnie maleństwo w brzuchu i pokazać na obrazkach różnice między budową ciała mamy i taty. Czytaj też: Płeć a wychowanie Światowe zagrożenia Telewizyjne obrazy i radiowe informacje mogą przestraszyć dziecko nie na żarty. Zamachy terrorystyczne, epidemie, pożary i wojny… Nie zawsze umiemy uchronić kilkulatka przed tymi wiadomościami. Pozostawienie dziecka sam na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak