przedszkolak przy stole, niejadek
fot. Fotolia

Rady dla rodziców niejadka

Twój niejadek płacze przy stole, pluje jedzeniem, jada wyłącznie jogurt na zmianę z chlebem? Sprawdź, co robić i kiedy iść z niejadkiem do lekarza.
Beata Turska
przedszkolak przy stole, niejadek
fot. Fotolia
Uniwersalny sposób na niejadka? Niestety, taki nie istnieje. Jeden maluch da się przekonać do warzyw, jeśli będą ładnie podane, inny nie tknie ich nawet wówczas, gdy zrobisz z nich stację kosmiczną. Sposób, który działał we wtorek, już w środę może utracić skuteczność... Część poniższych rad traktuj więc jako punkt wyjścia do własnych poszukiwań. Są jednak wśród nich i takie (np. ta, by nie zmuszać do jedzenia), które warto stosować stale. Choćby po to, by nie pogarszać sytuacji.

Przeczytaj także: Dobra i zła dieta. Rozmowa z gastroenterologiem o żywieniu dzieci

1. Upewnij się czy twoje dziecko faktycznie jest niejadkiem

Najlepiej przez kilka dni zapisuj każdy kęs dziecka. Uwzględniaj także ilość wypitych przez nie soczków, słodzonych herbatek itd. oraz oczywiście zjedzonych słodyczy.
Być może okaże się, że twój malec wcale nie jest niejadkiem! Rodzice oczekują, że ich pociechy będą zmiatać wszystko z talerzy, tymczasem dzieci na ogół jedzą tyle, ile potrzebują. Jeśli malec rośnie, przybiera na wadze i rozpiera go energia, raczej wszystko jest w porządku.
Redakcja poleca: Fałszywy niejadek: kto to taki? – film
Moje dziecko nic nie je! – takie zdanie brzmi dramatycznie, ale czy jest prawdziwe? Zdaniem dr Agnieszki Jarosz prawdziwy niejadek to rzadka rzecz w przyrodzie. Wielu małych niejadków bardzo lubi jeść i co więcej: je całkiem sporo. Tylko, że nie to, co trzeba.

2. Akceptuj dziwactwa

Są dzieci, które jadają tylko kilka produktów, np. jogurt na zmianę z szynką, ewentualnie dokładnie przecedzony rosół (bez marchewki i pływających listków pietruszki).
Inne nie tkną niczego, co jest czerwone, z ogórkiem, ma grudki, jest na innym talerzu niż zwykle albo zabarwiło się od surówki (np. ziemniaki od buraczków).
Co gorsza, upodobania niejadków się zmieniają: potrawa, którą twój malec łaskawie tolerował, może w jednej chwili stać się paskudztwem.
Choć zachowania tego typu wydają się irracjonalne, warto ustępować szkrabowi – oczywiście w granicach rozsądku.

3. Zapewnij dziecku dużo ruchu

Biegając, skacząc czy jeżdżąc na rowerze, twój niejadek ma szansę porządnie zgłodnieć. Dlatego zapewnij mu okazję do szaleństw na dworze, a jeśli jest leniuszkiem, zachęć je do ruchu.

4. Nie zmuszaj niejadka do jedzenia!!!

Nie ma sensu katować dziecka wątróbką, kalafiorem czy zupą pomidorową, jeśli szczerze ich nie cierpi. Nawet dorośli, rozsądni ludzie odmawiają jedzenia potraw, które im nie smakują, niezależnie od tego, jak bardzo są zdrowe.
Nie można także zmuszać dziecka, by zjadło więcej, niż jest w stanie. Ma mały żołądek i najlepiej wie, ile się w nim mieści.

5. Nie przeciągaj posiłków w nieskończoność

Maluszek od godziny płacze nad zimną zupą? Lepiej wylej ją do zlewu. I tak nic z tego nie będzie, za to dziecko zacznie się bać kolejnego posiłku.

6. Nie bądź policjantem

Nie wściekaj się. Plucie zupką, którą przyrządzałaś dwie godziny, może doprowadzić do szału, musisz jednak panować nad swoimi emocjami. Awantury przy stole tylko pogłębią problem.
Nie rób dziecku wyrzutów.
Nie przesadzaj z dyscypliną. Stałe napominanie, by maluszek siedział prosto, nie chlapał zupą, nie kruszył chleba itd., może odebrać apetyt.

7. Poszukuj smakołyków

Dawaj dziecku różnorodne produkty i przyrządzaj je na różne sposoby. Może twój niejadek polubi orzeszki pistacjowe, melony albo pierogi z jagodami?

8. Pozwól decydować

Zdarza się, że dziecko wybrzydza przy jedzeniu, bo to jedyna okazja, kiedy może o czymś decydować. Pozwól mu wybierać to, na co ma ochotę, jednak w ograniczonym stopniu. Pytaj: „Chcesz na śniadanie płatki czy bułeczkę z miodem?”, a nie: „Na co masz ochotę, co chcesz zjeść?”.

Polecamy: Jak kształtować u dzieci dobre nawyki związane z jedzeniem?

9. Pamiętaj, że dzieci (nie tylko niejadki) jedzą oczami...

Staraj się, by jedzenie  wyglądało apetycznie. Przygotowanie maleńkich tartinek czy szaszłyka z owoców nie zajmuje więcej czasu niż przyrządzenie kanapki.
Warto uatrakcyjniać nawet najprostsze posiłki. Może twoje dziecko zje warzywa, jeśli pokroisz je w słupki i podasz w miseczce dip, w którym można je moczyć? A poza tym wiesz, jak jest ;-) - kolorowy makaron jest smaczniejszy niż zwykły, tak jak ziemniaczki uformowane łyżką do lodów.

Zobacz jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw -  25 sprawdzonych sposobów

10. ... i uszami

Na niektóre dzieci świetnie działa zmiana nazwy nielubianej albo nowej potrawy. Brokuły mogą nie wzbudzić zachwytu, ale „drzewka” czy „baobab” mają już szansę. Jajecznicę zamiast szczypiorkiem możecie posypać zielonym „confetti”, a twarożek z rodzynkami zmienić w piegowatą chmurkę. Zaangażuj malca w wymyślanie nazw.

11. Weź niejadka sposobem - zostań przemytnikiem

Twoje dziecko nie je mięsa, za to przepada za pierogami? Być może skuszą go pierogi z mięsem. Warzywa można przemycać w naleśnikach, owoce w koktajlach mlecznych, mięso i żółtko w zupie...

12. Podawaj małe porcje

Spiczasta góra ziemniaków, piramida klopsów, a do tego kopa surówki to stanowczo za dużo dla dziecka. Widok pełnego po brzegi talerza może mu skutecznie odebrać apetyt.

13. Gotujcie razem

Coś, co malec zrobi własnymi rękami, pewnie będzie mu smakować bardziej niż posiłek przygotowany przez kogoś innego. Nawet półtoraroczny brzdąc może już pomagać w kuchni, chociaż ta pomoc polega głównie na przeszkadzaniu. Tak czy inaczej wspólne gotowanie to wielka frajda i szansa na lepszy apetyt.

14. Nie pozwalaj na podjadanie

To kluczowa rada. Dziecko, które ciągle podjada (albo za którym biegasz z kanapką) nie ma ochoty na normalne posiłki.


Kiedy trzeba iść z niejadkiem do lekarza?

Jeśli twoje dziecko naprawdę je zbyt mało albo straciło apetyt ni stąd, ni zowąd, idź z nim do pediatry. Co was tam czeka?
  • Ocena rozwoju dziecka. Lekarz sprawdzi, czy malec mieści się w siatkach centylowych (tzn. czy nie jest zbyt chudy albo za niski) i czy rozwój przebiega harmonijnie.
  • Badania. Przyczyną braku apetytu może być jakaś choroba, np. pasożytnicza. Niedobory niektórych składników pokarmowych widać nawet gołym okiem.
  • Badania laboratoryjne. Na przykład morfologia, badanie moczu, ewentualnie kału. Jeśli oczywiście będzie taka potrzeba, lekarz zleci ich wykonanie.
  • Leki. Pediatra może przepisać preparaty witaminowe albo nawet lekarstwa pobudzające apetyt.
Przeczytaj: Chcesz, by twoje dziecko jadło warzywa? Nie mów, że są zdrowe!
Beata Turska
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy