Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jeż pigmejski
fotoparus/Adobe Stock
Czas wolny

Jeż pigmejski – jak się opiekować, co je, ile żyje?

Jeż pigmejski to urocze, małe zwierzątko, z którym można nawiązać kontakt i które nadaje się do trzymania w domu. Wymaga jednak odpowiednich warunków. Zanim kupisz jeża, zastanów się, czy zdołasz je zapewnić.

Jeż pigmejski jest mniejszy od naszego rodzimego jeża. Nie sposób odmówić mu uroku. Idealnie nadaje się dla ludzi, którzy chcą mieć w domu zwierzaka, a nie chcą brać sobie na głowę obowiązku wychodzenia z nim na spacery. Jednak jeż pigmejski nie jest bezobsługowy i trzeba stworzyć mu odpowiednie warunki do życia. Sprawdź, jak się opiekować jeżem pigmejskim przez 5-6, a nawet do 10 lat, bo tyle żyją te zwierzaki.

Jeże pigmejskie osiągają długość ciała 15-25 cm i masę ciała 350-700 g, samice są zwykle większe. Ich ciało (poza brzuchem i pyszczkiem) pokrywają kolce, które u dzikich jeży pigmejskich są białe z czarnym przepasaniem. W sklepach zoologicznych można jednak znaleźć inaczej umaszczone zwierzęta – od albinosów po łaciate (tzw. pinto). Ostateczne ubarwienie jeże osiągają w wieku 9-10 tygodni.

Jeża nie trzeba szczepić, ale raz w roku musimy „zaprowadzić” go do weterynarza.

Spis treści:

Las - głaskanie zwierząt w lesie - film

Jeż pigmejski – dla kogo?

Wielu rodziców zastanawia się, czy jeż pigmejski będzie dobrym pupilem dla dziecka, niektórzy planują też kupić tego zwierzaka na komunię. Czy to dobry pomysł? To zależy…

Jeże prowadzą nocny tryb życia, dlatego nie należy spodziewać się, że będą aktywne przed godziną 20:00. Zatem zwierzak nie będzie dobrym towarzyszem dla dziecka, które za dnia chce nawiązywać z nim interakcję. Jeże nie są też tak towarzyskie jak psy czy koty. Choć można nauczyć je reagowania na imię, a podobno niektórym udaje się nauczyć jeża podawania łapki, to warto pamiętać, że to niezależny zwierzak. Największa atrakcją może być po prostu obserwowanie go. Czy to usatysfakcjonuje dziecko?

Poza tym jeż pigmejski, jak każdy domowy zwierzak, wymaga opieki – wymiany wody, karmienia, czyszczenia terrarium (tylko niektóre jeże nauczą się korzystać z kuwety). Konieczne jest też monitorowanie temperatury, obserwacja, czy zwierzę dobrze się czuje. Jeża pigmejskiego trzeba również wypuszczać, najlepiej codziennie wieczorem, na specjalny wybieg w mieszkaniu. To zapobiega otyłości, która dla zwierzaka jest sporym zagrożeniem.

Należy liczyć się z tym, że odpowiedzialność za dobrostan jeża spadnie na rodziców, chyba że dziecko jest już duże i odpowiedzialne, i wystarczy mu obserwacja zwierzaka w godzinach wieczornych.

Uwaga! Ślina jeża pigmejskiego może wywoływać alergię (najczęściej pokrzywkę). Zwierzak przenosi też roztocza, które mogą powodować alergiczny nieżyt nosa.

Jeż pigmejski – terrarium czy klatka?

Jeże pigmejskie to afrykańskie ssaki, które są wrażliwe na niskie temperatury. Z tego powodu powinny być trzymane w terrarium w temperaturze 20-27 stopni Celsjusza. Spadek temperatury poniżej 20 stopni jest dla zwierzaka bardzo niekorzystny i może zagrażać jego zdrowiu i życiu.

Wyposażenie terrarium dla jeża pigmejskiego

Najłatwiej jest kupić terrarium gotowe, wyposażone w system grzewczy, termometr i termostat. Kupno osobno i samodzielny montaż tych elementów będzie tańsze, ale bardziej czasochłonne. Jeż pigmejski potrzebuje terrarium o wymiarach ok. 120 x 50 x 50 cm, więc jest to spory mebel, dla którego w domu trzeba znaleźć miejsce.

Dodatkowe wyposażenie potrzebne jeżowi pigmejskiemu to:

  • podłoże – najlepiej flanelowe pieluszki (nie mogą z nich wystawać żadne nitki!), ewentualnie odpylone trociny,
  • domek ze śpiworkiem/kocykiem (i znowu: żadnych wystających nitek!),
  • kołowrotek do treningu,
  • kuweta z trocinami odpylonymi, żwirkiem drewnianym lub kukurydzianym,
  • miseczka na wodę i miseczka na karmę,
  • miska z piaskiem do kąpieli (raz w tygodniu),
  • zabawki – piłeczki, tunele.

Jeże pigmejskie trzyma się w terrariach pojedynczo. Samce będą ze sobą zaciekle walczyć, a samiec trzymany z samicą, nie da jej spokoju.

Co je jeż pigmejski?

W diecie jeża pigmejskiego powinny znaleźć się: mięso, warzywa, owoce, owady. Najczęściej jednak właściciele tych zwierzaków zdają się na specjalne karmy dla jeży lub dobrej jakości kocia karmą. Taka pasza powinna składać się w 35 proc. z białka, 15 proc. z tłuszczu i w min. 2 proc. z włókien (czytaj więcej: Co je jeż - w tym także, czego jeść nie powinien).

Jeż pigmejski zjada 3-4 łyżki pokarmu na dobę.

Gdzie kupić jeża pigmejskiego i za ile?

Najlepszy jest zakup jeża w certyfikowanej hodowli. Jeż pigmejski bezpośrednio pochodzący z takiego miejsca jest droższy, ale na pewno jest również zadbany i zdrowy.

Koszt jeża pigmejskiego waha się od 300 do nawet 850 zł. Wiele zależy od ubarwienia zwierzaka – im rzadsze, tym droższy jeż.

Przeczytaj też:

Zawadzka: czy zwierzęta czują
Fotolia.com/redakcja
Wychowanie
Lekcja nr 3: Czy zwierzęta czują i jak to rozpoznać?
Posiadanie zwierzęcia i prawidłowy kontakt z nim pozwala dziecku zauważyć i zrozumieć uczucia innych ludzi. Rodzic powinien zadbać o to, by dziecko rozumiało, że zwierzę to nie zabawka, ale istota o którą trzeba dbać zawsze i dla której trzeba czasem podjąć pewne wyrzeczenia.

Niezależnie od wieku, dziecko powinno nauczyć się i zrozumieć, krzywdzenie zwierzęcia boli go tak samo, jak boli człowieka . Zwierzak pokazuje, że potrafi odczuwać, bawi się, cieszy się z obecności człowieka, ale i doświadcza cierpienia. Zwierzęcy przyjaciel uświadamia, iż zwierzę, podobnie jak człowiek, jest częścią świata i natury, a jeśli jest w domu od całkiem małego, to pokazuje jego rozwój oraz potrzeby w danym etapie jego życia, uczy szacunku do starości oraz troski w trakcie przeżywanych chorób . Dziecko dowiaduje się, że może być odpowiedzialne za kogoś, może o kogoś dbać i otaczać troską, że musi przy tym respektować potrzeby i uczucia drugiej żywej istoty.   Ćwiczenia rozwijające inteligencję emocjonalną Zaopiekuj się mną Rekwizyty: pluszak mający naśladować domowe zwierzątko Miejsce: gdziekolwiek Animuj pluszakiem, jednocześnie o nim opowiadając, np. powiedz: „Nasz piesek się obudził i piszczy”. Z początku zadawaj dziecku pytania naprowadzające, ale w toku zabawy i przy powtarzaniu ćwiczenia postaraj się, by dziecko samo opisywało, co czuje zwierzak, jak się należy nim opiekować , jak o niego dbać, o czym pamiętać. Co wolno a czego nie wolno. To bardzo dobre ćwiczenie rozwijające empatię oraz odpowiedzialność za drugie stworzenie.   Jestem pieskiem/jestem kotkiem Rekwizyty: brak Miejsce: gdziekolwiek Wciel się w rolę pieska czy kotka, a dziecko niech się stanie jego właścicielem . Za pierwszym razem, oprócz naśladowania określonych dźwięków czy pokazywania emocji mimiką i ruchem, naprowadzaj dziecko na właściwy trop podpowiedziami, np. „Piszczę, bo szukam swojego pana”. W toku zabawy udawaj wesołego, smutnego, złego psa/kota. Następnie zamieńcie się rolami – dziecko udaje...

dziecko z kotem
AdobeStock
Wychowanie
Najlepszy kot dla dziecka. Mamy listę ras!
Które rasy kotów są najlepsze dla dzieci? Wiemy, z jakim kotem twoje dziecko zaprzyjaźni się najszybciej.

Jeśli wciąż stoisz przed decyzją, jakiej rasy kota wybrać dla dziecka, przyda ci się nasza lista. Chyba że macie już w domu kota - wtedy sprawa jest już jasna. Oczywiście świetnym rozwiązaniem jest też przygarnięcie bezdomnego wielorasowca i danie mu ciepłego domu. Są jednak zwolennicy kotów rasowych - więc o ile jeszcze nie macie kota, warto wybrać takiego, który będzie dobrze dopasowany charakterologicznie do waszej rodziny. Rodziny z małym dzieckiem. Jaki kot jest najlepszy dla rodziny z dzieckiem? Przede wszystkim pamiętaj, że kot dla rodziny z małym dzieckim musi być łagodny, lubić przytulanie i noszenie na rękach. Musi być więc dobrze zsocjalizowany, żeby próba głaskania, przytulania czy brania na ręce zwierzaka nie skończyła się gryzieniem czy drapaniem. Koty dla małych dzieci muszą akceptować hałas i ruchliwe otoczenie - nie powinny mieć silnych odruchów terytorialnych. Jeśli zaś chodzi o kocią psychikę to musi być ona zrównoważona, a kot powinien łatwo adaptować się do zmian otoczenia . Jeśli twoje dziecko ma skłonności do alergii, to zanim weźmiesz do domu kota, sprawdź, czy maluch nie ma alergii na jego sierść . Zobacz też: Są zwierzęta bezpieczne dla alergika! Lista kocich ras dla dziecka Oczywiście wszystkie powyższe cechy może posiadać nawet wielorasowiec. Ale jeśli chodzi o charakter, koty rasowe są bardziej przewidywalne (co oczywiście nie znaczy, że konkretna rasa jest gwarantem charakteru danego osobnika). Rasy kotów znane ze zrównoważonego charakteru, towarzyskie, okazujące uczucia, tolerancyjne i lubiące się bawić, darzące uczuciem wszystkich domowników po równo to mniejsze ryzyko „zazdrości o dziecko” ze strony kota. Które to rasy? Kot brytyjski krótkowłosy To cierpliwy, spokojny misiek, pobawi się z dzieckiem, da się wygłaskać, a nawet ponosić, ze stoickim spokojem zniesie dziecięce...

Pies dla dziecka
StockAdobe
Czas wolny
Pies dla dziecka - jaką rasę wybrać?
Badania wykazały, że dzieci, które mają w domu psa, mają też silniejszy system odpornościowy i rzadziej chorują. Jaką rasę zatem wybrać?
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj