Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Relaksująca się kobieta
Fotolia
Mama

Dlaczego warto marzyć?

Podróżujemy w wyobraźni po Patagonii, urządzamy nieistniejące domy, udzielamy w marzeniach wywiadów… Czy tracimy czas? Absolutnie nie! – odpowiada Beata Płażewska, psycholożka.

Słyszałam kiedyś historię o człowieku, który bardzo chciał pojechać do Afryki. Był zwykłym robotnikiem, o paszporty było wówczas trudno, więc równie prawdopodobna była wyprawa na Księżyc. Ale – niezrażony tym – wszystkim opowiadał, jak bardzo chciałby tę Afrykę zobaczyć. I zobaczył, bo przypomniano sobie o nim, gdy po wielu latach jego firma podpisała kontrakt z jednym z afrykańskich krajów. Wniosek? Marzenia się spełniają! Dlaczego warto śnić na jawie?

Dajemy sobie szansę

Tak jak pan „Afrykańczyk”. Miał wielkie marzenie i pozwolił mu się spełnić. – Marząc o czymś, warto mieć w zanadrzu kilka dodatkowych rozwiązań – radzi Beata Płażewska, psycholożka. – Dzięki temu nie będziemy zdruzgotani, jeśli coś nie wyjdzie lub gdy marzenie się... spełni (bywa, że tracimy wówczas energię albo jesteśmy rozczarowani). Dzięki tym dodatkowym rozwiązaniom nie skupiamy się tylko na jednym wyznaczonym celu. – Zdarza się, że ktoś marzy o czymś tak mocno, że nic innego go nie interesuje. To pułapka – ostrzega psycholog. – Jeśli młoda dziewczyna marząca o karierze modelki „przy okazji” uczy się języków, kończy szkołę itd., świat jej się nie zawali, jeżeli nie osiągnie celu. A być może znajdzie coś, co da jej jeszcze więcej satysfakcji.

Poznajemy siebie

Nie wszystkie marzenia da się zrealizować, ale – śniąc na jawie – możemy wiele się o sobie dowiedzieć i coś zmienić w naszym życiu. Ekscytujące przygody w stylu Indiany Jonesa nie są dane każdemu, ale każda z nas może zrobić coś, by jej życie nie było monotonne: ruszyć się sprzed telewizora, wyjechać gdzieś, nauczyć się czegoś nowego, poznać nowych ludzi. Mało której uda się przejść po wybiegu albo Schodach Hiszpańskich w kreacjach za miliony dolarów. Ale każda z nas może zrobić coś, by lepiej poczuć się we własnej skórze. Warto zadać sobie pytanie: „Czego pragnę? Spokoju? Akceptacji? Podziwu?”. A potem spróbować o to powalczyć. Warto także zrobić od czasu do czasu bilans, by cieszyć się tym, co się już ma.

Uczymy się planować

Bujając w obłokach, możemy też odwalić kawał dobrej roboty. Tak jak Basia, która marzyła o własnym domu. Dzięki temu, że w marzeniach dokładnie go urządziła, nie miotała się od koncepcji do koncepcji, wciąż zmieniając zdanie na temat kształtu dachu, rodzaju podłogi, koloru kafli itd. Warto jednak uważać, by na snuciu marzeń się nie skończyło. I mieć plan B, by cieszyć się domem, nawet jeśli nie wystarczy pieniędzy na kominek.

Umilamy sobie życie

Marzenia to trochę jak ekscytujący film według własnego scenariusza w dodatku ze sobą w roli głównej. Że trochę za bardzo ckliwy albo przeciwnie, zanadto pikantny? No to co z tego? Na szczęście, marząc, nie musimy obawiać się cenzury ani miażdżących recenzji! Warto jednak uważać, by bujając w obłokach, nie przeholować i nie zanurzyć się w wymyślony świat. Wyobrażając sobie życie z Bruce’em Willisem, można nie docenić tego, że ma się u boku kochającego, fajnego faceta! Może lepiej pomarzyć, że wraz z nim podróżujemy po Mazurach, a potem wspólnie to marzenie zrealizować?

Uciekamy przed nudą

W poczekalni u dentysty możemy myśleć o tym, co nas czeka (skupiając się na krwawych szczegółach), albo wyobrazić sobie, że właśnie wygraliśmy w totolotka. Dzięki marzeniom uciekamy przed nudą, stresem. Niestety, kłopoty np. z dzieckiem nie rozwiążą się same tylko dlatego, że tego bardzo pragniemy. Nie ma rady, trzeba działać.

Bez trudu zasypiamy

Zamiast liczyć barany, można wyobrazić sobie np. rozgwieżdżone niebo nad karaibską plażą. Żadnych niezapłaconych rachunków, zaległych raportów, a zamiast plam (z marchewki) – palmy (kokosowe). Hamak kołysze się leciutko, morze szumi kojąco, a drink pachnie ananasem. Dobranoc, kolorowych snów!


ZOBACZ TEŻ: Macierzyństwo to wspaniały moment na rozwój osobisty 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

nowy rok
Fotolia
Mama
Jak robić noworoczne postanowienia? Posłuchaj eksperta
Jak skutecznie robić noworoczne postanowienia? Rozmawiamy z Lucyną Wieczorek-Tutak, trenerką umiejętności psychospołecznych i interpersonalnych.

Kto z nas nie robił noworocznych postanowień... Dlaczego chcemy coś zmieniać akurat wtedy? Ta data, pierwszy stycznia, to taki symbol. Myślę, że akurat wtedy energia w świecie sprzyja, że się o tym mówi. Koniec roku to też naturalne zamknięcie cyklu, więc otwieramy się na coś nowego. Jest w nas chęć na nowe. Ale w moim odczuciu to wszystko za mało, jeśli nie jesteśmy gotowi na zmianę. Wtedy ani pierwszy stycznia, ani pierwszy września nie będzie dobry, by coś zmienić. Jak zacząć? Tak książkowo, z podręcznika dla trenerów, którzy wspierają ludzi w zmianach… …bo postanowienie noworoczne to rodzaj zmiany w życiu, tak? Właśnie. Żeby zmiana zaistniała, potrzebne są trzy czynniki. Po pierwsze, trzeba mieć cel. Musi być naprawdę ważny. To powinno być coś, czego bardzo pragniemy. Jeśli mamy tylko pomysł, np.: chciałabym mieszkać w Hiszpanii, bo tam morze jest ładne i widoki, to za mało, by udało się go zrealizować. Cel musi być ważny, to coś, bez czego trudno sobie wyobrazić fajne życie. Niektórzy pragną np. mieć swoją kawalerkę i są skłonni wiele dla tego zrobić. Albo ktoś chce rzucić palenie czy zmienić dietę z powodu choroby. Musimy mieć silną wewnętrzną potrzebę zmiany. Cel, który sobie wyznaczamy, coś konkretnego, musi być czymś, w co chcemy zainwestować czas, energię, postawić wszystko na głowie. Bo inaczej po co się męczyć? To pierwsza rzecz. Jak do tego nie dotrzemy, to jest mała szansa na zmianę. Jak znaleźć to, co jest naprawdę ważne? Żeby wytrwać dłużej niż miesiąc. Trzeba sobie przede wszystkim zadać pytanie: dlaczego to jest ważne? Dlaczego chcę to zrobić? Tam jest odpowiedź. W czym mi to ma pomóc? Jaka głębsza wartość się za tym kryje? OK. Mamy już ważny cel i jesteśmy gotowi poświęcić dla niego wiele. Teraz drugi warunek. Cel powinien być w ramach naszych możliwości. Musi nas...

sny erotyczne, para w łóżku
Fotolia
Starania o dziecko
Sny erotyczne na zamówienie – czy to możliwe, skąd się biorą?
Sny erotyczne są genialnym wynalazkiem natury. Inspirują i pobudzają do refleksji nad aktualnym związkiem. Sprawdź, jaki mamy wpływ na to, co nam się śni.

Co 3 Polka ma marzenia erotyczne , a 84% Polaków fantazjuje. O kim? Oni – o kobietach uległych i w uniformach (najlepiej pielęgniarkach lub urzędniczkach), one zaś – o mężczyznach władczych i zwierzęco rozpalonych (np. ostrym policjancie czy napalonym strażaku). Fantazje erotyczne to sprawka mózgu Pierwsze sny erotyczne pojawiają się u większości z nas jeszcze przed okresem dojrzewania i są niejako przygotowaniem do niego. To w snach większość z nas pierwszy raz całuje się , spaceruje za rękę, przytula ukochanego i kocha się z nim... a potem nad ranem płonie ze wstydu, choć takie fantazje przychodzą przecież bez naszej woli. Sprawcą całego zamieszania jest mózg, który przez cały dzień bombardowany jest komunikatami i obrazami z podtekstem erotycznym. Ponieważ młoda osoba nie jest jeszcze w stanie tego odnieść do własnych doświadczeń, zweryfikować ani tym bardziej zignorować – wypiera je ze świadomości. Powracają w nocy, kiedy umysł porządkuje informacje przyswojone za dnia. Poznaj: 10 powodów, dla których powinnaś częściej uprawiać seks Marzenia senne dorosłych Boisz się, co by sobie pomyślał twój partner, gdyby dowiedział się, że śniłaś o pocałunkach z jego najlepszym przyjacielem lub szefem? Albo z nieletnim synem sąsiadów? Do snów określonych mianem dewiacyjnych przyznaje się w różnych badaniach 2-4% ludzi. Zwłaszcza sny homoseksualne wywołują duży niepokój u mężczyzn. Tymczasem np. Francuzi, którzy mają większą społeczną tolerancję dla wszelkich zachowań seksualnych, tego typu sny mają bardzo często. Naukowcy zauważyli, że im bardziej purytańskie wychowanie, tym większa tendencja do przekraczania granic i łamania zasad we śnie. Co wcale nie oznacza, że w skrytości bardzo pragniemy ich spełnienia. Taki mechanizm działa (owszem) ale tylko u małych dzieci. Później nasza psychika staje się bardziej skomplikowana i...

wstydzę się, że jestem kolejny raz w ciąży
Fotolia
Aktualności
"Jestem zawstydzona, że jestem w ciąży... po raz kolejny"
"Zachowujecie się jak króliki"- czy ktoś powiedział do was kiedyś coś tak niemiłego?

Dlaczego matki, które decydują się na dużą rodzinę, są tak źle postrzegane? Posłuchajcie tej mamy! "To nie powinien być temat dyskusji" "Kiedy nasz znajomy dowiedział się, że spodziewamy się 5.dziecka, zareagował podobnie jak wiele osób. - Zachowujecie się jak króliki – powiedział, nie zdając sobie chyba sprawy, jak wielką zrobił nam przykrość.  Moje życie seksualne i plany odnośnie ilości dzieci, nie powinny być tematem dyskusji, bo to moja sprawa. Ale jak widać,  nie jesteśmy w stanie tego uniknąć. Naprawdę staramy się uważać i liczyć dni płodne i niepłodne, ale czasem tak się zdarza. Życie... Chociaż cieszę się, że spodziewamy się kolejnego dziecka, to mimo wszystko... czuję się też tym trochę zawstydzona.  Zawstydzona swoją chciwością. Zamiast cieszyć się, że mam czwórkę zdrowych i wspaniałych dzieci, ciągle rodzę nowe.  Zawstydzona tym, że wszyscy mnie oceniają, moją inteligencję, moje zdolności wychowawcze, moje wybory życiowe.  Zawstydzona, że ludzie patrzą na nas jak na patologiczną rodzinę, która na pewno ciągnie od państwa masę pieniędzy. Zawstydzona, gdy powiem choć słowo, że jest mi ciężko, bo wszyscy wtedy mówią: sami tego chcieliście , albo chyba wiedzieliście co was czeka. Zawstydzona gdy ktoś mówi mi, że muszę być albo bardzo bogata, albo szalona i nie umiem planować.  Zawstydzona, bo myślałam, że jestem mądrą, inteligentną kobietą po szkołach, a przez opinie ludzi czuję się jak głupią, zmęczoną, sfrustrowaną matka z rozstępami , nadwagą i nieładem na głowie.  "Jestem szczęśliwa, zrozumcie to!" Nieważne czy ma się pięcioro, czy dwoje dzieci.Nigdy nic nie wygląda tak jak to piszą ludzie.Czasem matka pięciorga ma mniej z nimi kłopotu, niż inna z dwójką łobuziaków. Urodzenie dzieci nie powinno być...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta