Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Jak być dobrym tatą dla córki
Fotolia
Tata

5 rzeczy, które każdy ojciec powinien zrobić dla swojej córki

Uwielbiasz swoją córkę i chcesz, żeby wyrosła na szczęśliwą kobietę? Przeczytaj, jak możesz jej w tym pomóc.

Dlaczego więź ojca z córką jest tak ważna? Zdaniem psychologów to m.in. od tej właśnie relacji zależy, na jaką kobietę wyrośnie mała dziewczynka – i to zarówno w zakresie samoakceptacji, postrzegania świata, kobiecości i wiary w swoje możliwości, jak i tego, z jakimi mężczyznami będzie się wiązać i jak będą układać się jej relacje z partnerem.  Zdaniem Victorii Secundy, autorki książki o wpływie ojców na emocjonalne i seksualne życie kobiet, jeśli dziewczynka dorasta z chłodnym emocjonalnie ojcem, w dorosłości będzie reagować na swoich partnerów tak jak na ojca: będzie desperacko szukać w nich oparcia i miłości, jednocześnie nie ufając im i nie czując się bezpiecznie. 

Co więc może zrobić tata dla swojej córki, by wyrosła na szczęśliwą, silną i pewną siebie kobietę? Oto 5 ważnych wskazówek:

Chwal ją

Wiele kobiet przez całe życie zmaga się z niską samooceną. Kwestionują swoje kompetencje, ciągle walczą ze swoimi ciałami, które nigdy nie wydają im się dostatecznie doskonałe, tracą wiele energii na to, by pogrążać się w negatywnych myślach na własny temat. Ty możesz sprawić, że twoja córka nie będzie jedną z tych kobiet. Ojciec, który dostrzega mocne strony swojej córki, pozytywnie wpływa na jej samoocenę. Mów jej, że świetnie sobie poradziła z trudnym zadaniem, podkreślaj, że jest mądra i wyjątkowa. Jeśli będzie dorastać słysząc od najważniejszego mężczyzny w swoim życiu, że jest doceniana i cudowna, będzie pewniejsza siebie najpierw jako nastolatka, a później jako dorosła kobieta.

Bądź dobry dla jej mamy

To jak traktujesz mamę swojej córki jest dla twojego dziecka jedną z najważniejszych życiowych lekcji. Psychologowie podkreślają, że to dorosła kobieta w waszej rodzinie ma być "królową", tak by mała "księżniczka" mogła obserwować, jak należy traktować kobietę i by w przyszłości wiedziała, że powinna być przez swojego partnera szanowana, kochana i wspierana. Dlatego bądź dobry dla swojej żony i odnoś się do niej tak, jak chciałbyś, żeby w przyszłości mężczyźni traktowali twoją córkę.

Wspieraj ją i bądź dla niej autorytetem

Dorosłe życie dostarcza nam wiele powodów do zmartwień, a stres stał się nieodłączną częścią naszego życia. Dlaczego niektóre z nas lepiej sobie radzą z wyzwaniami, a inne zamartwiają się i denerwują najmniejszymi nawet problemami? Zdaniem naukowców ze Stanów Zjednoczonych przyczyn takiego stanu można doszukiwać się właśnie m.in. w naszych relacjach z ojcami. W grupie badawczej, która obejmowała prawie 90 kobiet okazało się, że te z nich, które oceniały swoje stosunki z ojcem jako nacechowane spokojem, ciepłem, autorytetem i wsparciem, miały niższy poziom kortyzolu (hormonu stresu) niż te, które oceniały swoją relację z tatą jako naznaczoną chaosem, odrzuceniem i konfliktami. Panie z pierwszej grupy reagowały mniej emocjonalnie w obliczu problemów i były bardziej otwarte w ich omawianiu. Wniosek: tato, bądź skałą, na której może oprzeć się twoja córka. W przyszłości będzie dzięki temu żyło się jej łatwiej.

Bądź dostępny i zaangażowany

Kolejne amerykańskie badanie rzuca też więcej światła na to, jak zaangażowany ojciec wpływa na kobiecą samoocenę i zadowolenie z życia. Poprzez zaangażowanie naukowcy rozumieją bezpośrednie interakcje między ojcem a córką, fizyczną i emocjonalną dostępność oraz odpowiedzialną opiekę nad dzieckiem. W badaniu przyjrzano się jednak nie faktycznemu zaangażowaniu ojca lecz temu, jak postrzega je córka: czy uważa, że tata był zaangażowany, czy czuła, że jest dla niej oparciem? Wnioski z badania są jednoznaczne: im wyższa ocena zaangażowania ojca w dzieciństwie, tym wyższe poczucie własnej wartości i samoocena u młodych dorosłych kobiet. To samo dotyczy ich poziomu zadowolenia z życia.

Wysłuchaj

Rozmawiaj ze swoją córką o ważnych dla niej sprawach. Naucz ją, że może ci się zwierzać i zwracać się do ciebie w potrzebie. Nie oceniaj, nie gań, pozwól jej płakać. Z badań wynika, że ponad 30 proc. ojców nie widzi swojej roli jako ważnej dla rozwoju córki, większość z nich częściej rozmawia o ważnych sprawach ze swoimi synami i to im daje życiowe rady, omawia istotne dla ich rozwoju zagadnienia. Tymczasem kobiety – jak przyznały w badaniu przeprowadzonym na jednym z amerykańskich uniwersytetów - czują żal, że nie mogą rozmawiać ze swoimi ojcami o ważnych sprawach, takich jak małżeństwo, seks, problemy finansowe, zaburzenia odżywiania czy depresja. Nie potrafią, bo w dzieciństwie tata nigdy nie był od ważnych tematów i teraz trudno to zmienić. Ty jednak możesz pokierować inaczej swoją relacją z córką – już teraz naucz ją, że może porozmawiać z tobą o wszystkim. O tych trudnych sprawach też. Po to tu przecież jesteś.

Zobacz też:

Najlepsze memy o tacie na Dzień Ojca 2017 [WIDEO]

Związki i seks
7 rad dla mamy singielki
Choć dla dziecka ważni są oboje rodzice, twoja pociecha wcale nie musi czuć się skrzywdzona przez los. Maluch wychowywany bez ojca może być w pełni szczęśliwy i wyrosnąć na wspaniałego człowieka!

Często będzie ci trudniej niż mamom z partnerem u boku, jednak bądź pewna – miłość, jaką darzysz dziecko, doda ci sił, by sprostać wyzwaniu. A poniższe wskazówki psychologów jeszcze ci w tym dopomogą. Uwierz w siebie O większości spraw związanych z malcem decydujesz sama – od kupna nowych butów począwszy, na wyborze kółka zainteresowań kończąc. To duża odpowiedzialność, a jednak dajesz sobie z tym radę. Możesz naprawdę być z siebie dumna. Nie pozwól nikomu (sobie też!) kwestionować swojej dzielności. Daj sobie prawo do błędu. Przecież fakt, że ojciec dziecka jest nieobecny nie oznacza, że musisz być mamą ideałem. Pamiętaj, dla malucha najważniejsza jest twoja miłość. Jeżeli dajesz szkrabowi czułość i wsparcie – jesteś mamą najcudowniejszą na świecie! Nie obwiniaj się o to, że syn czy córka wychowuje się bez ojca. Tak po prostu ułożyło ci się życie i nie ma co robić sobie wyrzutów. Poza tym, jeżeli malec miałby dorastać np. w atmosferze nieustających kłótni między rodzicami, to lepiej, że mieszka tylko z tobą. Szukaj wsparcia Samotne mamy często chcą sobie udowodnić, że są samowystarczalne. To źle pojęta ambicja, bo okupiona ciągłym brakiem czasu i zmęczeniem. Nie rób wszystkiego sama. Może babcia czasem coś wam upichci lub brat zrobi większe zakupy? Proś też o pomoc przyjaciół, sąsiadów. To żaden wstyd. Zresztą zawsze możesz zaproponować, że się zrewanżujesz i np. odbierzesz dziecko sąsiadki z przedszkola. Czasem odpuść sobie! Podłoga w domu naprawdę nie musi lśnić, a od wypucowanej wanny ważniejszy jest spacer lub zabawa z dzieckiem.  Ładuj akumulatory Nie musisz być na okrągło do dyspozycji pociechy. Masz prawo do swoich przyjemności. Dzieci uśmiechniętych matek są szczęśliwsze! Poproś czasem siostrę lub mamę, by zajęła się malcem. A sama wybierz się...

Fajny tata, dobry ojciec, jak być dobrym ojcem, ojcostwo, tacierzyństwo, rola taty, jak wychowuje tata, czego tata uczy dziecko
Fotolia
Tata
Ekspert wyjaśnia, jak być fajnym ojcem
Każdy mężczyzna może stać się dobrym tatą, ale najpierw musi tego chcieć – mówi dr Tomasz Srebnicki, psycholog i psychoterapeuta, i wyjaśnia, kogo warto naśladować, skąd wiadomo, że jest się dla dziecka fajnym rodzicem i jakie znaczenie ma stan uczuć w związku.

Dr n. med. Tomasz Srebnicki, psycholog, psychoterapeuta z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Centrum CBT w Warszawie. Zajmuje się terapią dzieci, młodzieży i dorosłych. Dobry ojciec – kto to taki? – To po prostu dobry rodzic . Ktoś, kto robi to samo co mama? – Raczej ktoś, kto robi to samo, co każdy dobry rodzic bez względu na płeć. Charakteryzując go krótko – dobry ojciec jest zaangażowany, odpowiedzialny, dostępny, chroniący. Czy każdy mężczyzna, który ma dzieci, może taki być? – Jeśli spytalibyśmy wszystkich tatusiów, czy chcieliby być dobrymi ojcami , zdecydowana większość odpowie bez wahania, że tak. Niestety niewielu z nich chce dowiadywać się, w jaki sposób bawić się z dzieckiem , jak radzić sobie z jego problemami i emocjami – mężczyźni nie byli tego uczeni przez wieki. Ojciec dzisiejszego młodego taty trzydzieści lat temu też najczęściej tylko pracował, był bytem zapewniającym stabilność i bezpieczeństwo całej rodzinie, ale niezbyt dostępnym dla dziecka. Ale dziś panowie blogują o ojcostwie, bez poczucia wstydu wożą niemowlaki w wózku, przewijają je, kąpią, usypiają. Chyba dojrzeli do roli ojca... – Powiedziałbym raczej, że rola taty bardzo się zmieniła. Na początku ojciec miał tylko przekazywać wartości, np. to co było napisane w Biblii, jak Mojżesz. Potem mieliśmy ojców, którzy mieli za zadanie tylko i wyłącznie uczyć dzieci, szczególnie synów, zdobywania dóbr. A dojrzewanie, o którym pani mówi, jest wynikiem zmian, które nastąpiły dopiero w drugiej połowie XX w. Wtedy zaczęto postrzegać ojca jako przekaziciela roli związanej z płcią. Mężczyźni walczyli w tym czasie, aby postrzegano ich jako bardzo męskich. A im bardziej byli męscy, tym mniej męscy stawali się ich synowie. Dopiero około 30–40 lat temu pojawił się nurt ojców...

Jak ojcostwo wpływa na karierę
Fotolia
Tata
Tata w pracy: jak ojcostwo wpływa na karierę?
Wiele mówi się o sytuacji zawodowej matek, a co z mężczyznami? Czy ich sytuacja na rynku pracy zmienia się po tym, jak zostają ojcami? Przeczytaj, co mówią o tym badania naukowe.

Kiedy mężczyzna zostaje ojcem, staje oko w oko z życiową rewolucją. Musi przewartościować swoje życie, odpowiedzieć sobie na ważne pytania: jakim ojcem chcę być dla mojego dziecka? Ile czasu chcę mu poświęcać? Czy chcę być zaangażowany w opiekę nad dzieckiem na równi z żoną? I jaka jest teraz moja pozycja w rodzinie? Okazuje się jednak, że oprócz kwestii związanych z życiem prywatnym i emocjami, mężczyzna, który zostaje ojcem, może stanąć wobec zmian, które będą dotyczyć jego kariery. Oto jak ojcostwo wpływa na sytuację zawodową mężczyzn: Ojcowie mają większe szanse na zatrudnienie Wiele mówi się o tym, że młode matki mają problemy ze znalezieniem zatrudnienia, bo potencjalni pracodawcy niechętnie zatrudniają kobiety z małymi dziećmi, obawiając się, że będą często przebywać na zwolnieniach lekarskich na dziecko. Inaczej jest z mężczyznami. Zdaniem naukowców z prestiżowego Cornell University (USA) ojcowie nie tylko nie są dyskryminowani ubiegając się o pracę, ale ojcostwo wypada na ich korzyść!  Odkrycia tego naukowcy dokonali wysyłając spreparowane CV w odpowiedzi na ogłoszenia o pracę – aplikacje były niemal identyczne, z tą różnicą, że w niektórych z nich była informacja o tym, że kandydat jest członkiem rady rodziców w szkole. Okazało się, że to właśnie kandydaci z taką informacją w CV byli częściej zapraszani na rozmowy kwalifikacyjne (dla porównania: ten sam eksperyment w przypadku kobiet, dał zupełnie odwrotny efekt...). Pracodawcy oceniali ojców jako bardziej kompetentnych i oddanych pracy niż bezdzietni mężczyźni oraz matki. Czy ojcowie gorzej pracują? Pracodawcy obawiają się, że rodzice mają zbyt wiele obowiązków związanych z rodziną, będą więc częściej nieobecni i mniej wydajni w pracy. Tymczasem, jak wykazało badanie, ojcowie przynajmniej 2 dzieci są bardziej wydajni w pracy od kolegów,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz