kciuk matki
Jo Panuwat/Adobe Stock
Zdrowie

Kciuk matki – objawy, leczenie i przyczyny zespołu de Quervaina

Zespół kciuka matki to zespół bólowy dotykający często młode matki, które zajmując się małym dzieckiem, przeciążają ręce. Zwykle poddaje się leczeniu zachowawczemu, czasami jednak niezbędna jest operacja.

Tak zwany kciuk matki to inaczej zespół de Quervaina, który najczęściej objawia się bólem w okolicy kciuka, nasilający się przy obciążeniu mięśni prostowników kciuka. Najczęściej pojawia się wskutek przeciążenia tych mięśni, co wywołuje stan zapalny.

Spis treści:

Utrata wolności po narodzinach dziecka – jak sobie radzić [WIDEO]

Co to jest kciuk matki i przyczyny jego powstawania

Kciuk matki jest stanem zapalnym pochewki ścięgnistej mięśni: odwodziciela długiego kciuka i prostownika krótkiego kciuka. Najczęściej występuje u osób, które na co dzień powtarzają z dużą częstością te same ruchy (chwytanie, zaciskanie ręki i zginanie w nadgarstku) dłońmi i palcami – pisanie sms-ów, gra na instrumentach, gra w tenisa. Kciuk matki często dokucza młodym matkom. Związane jest to z czynnościami, jakie często wykonują opiekując się maluszkiem: chwytanie i podnoszenie dziecka, ale też prasowanie, pranie ręczne, krojenie.

Powstawaniu zespołu de Quervaina sprzyjają urazy i zmiany w obrębie nasady kości promieniowej (okolica nasady kciuka), blizny pourazowe lub pooperacyjne w okolicy pochewki ścięgnistej, a także reumatoidalne zapalenie stawów. Na powstanie kciuka matki w większym stopniu narażone są kobiety w wieku 30-50 lat.

kciuk matki co to jest

rys. rumruay/Adobe Stock

Objawy zespołu de Quervaina

W zależności od nasilenia procesu zapalnego, zespół objawów może być mniej lub bardziej liczny. Najczęściej pojawiają się następujące dolegliwości i zmiany:

  • ból u nasady kciuka nasilający się przy odwodzeniu kciuka (gest „OK”)
  • ból przy ruchach nadgarstka
  • ból potrafi promieniować na cały kciuk i na przedramię
  • ból pojawiający się przy ucisku miejsca powyżej nadgarstka na przedłużeniu kciuka (powyżej wyrostka rylcowatego kości promieniowej)
  • zaczerwienienie skóry na kciuku
  • obrzęk w okolicy wyrostka rylcowatego kości promieniowej
  • „przeskakiwanie” ścięgna nad wyrostkiem rylcowatym
  • przeczulica skóry w okolicy nasady kciuka.

Aby zdiagnozować kciuk matki stosuje się manewr Finkelsteina, który wyklucza lub potwierdza (test pozytywny) stan zapalny pochewek i ścięgien prostowników kciuka:

kciuk matki manewr finkelsteinarys. rumruay/Adobe Stock

Kciuk matki – leczenie

W wielu przypadkach zespół kciuka matki poddaje się leczeniu zachowawczemu. Stosuje się zabiegi z zakresu fizykoterapii, np. laser lub laser wysokoenergetyczny, krioterapię, jonoforezę, falę uderzeniową, ultradźwięki, a także rehabilitację w postaci terapii manualnej i kinesiotapingu.

Leczenie warto rozpocząć, nie czekając na nasilenie się dolegliwości. Wspomagająco lekarz może zalecić leki przeciwzapalne lub sterydowe. W czasie terapii należy rękę oszczędzać, a czasami stosuje się miękką ortezę na kciuk.

W ostateczności stosuje się leczenie operacyjne. Polega ono na uwolnieniu ścięgna poprzez nacięcie zmienionej stanem zapalnym pochewki ścięgnistej i usunięciu pozapalnych zrostów, które są powodem bólu i uczucia „przeskakiwania” ścięgna. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

W warunkach domowych można na kciuk matki stosować zimnie okłady oraz wcierać 2-3 razy dziennie maści np. z diklofenakiem lub ketoprofenem, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Dłoń można niebyt ściśle bandażować, aby unieruchomić kciuk i nadgarstek.

Żaden sposób leczenia nie gwarantuje, że nie dojdzie do nawrotu choroby i powrotu dolegliwości.

Zobacz także:

oparzenie wrzątkiem
Adobe Stock
Zdrowie
Oparzenie wrzątkiem – pierwsza pomoc i leczenie
Oparzenie wrzątkiem może być płytkie lub głębokie, lekkie lub ciężkie. Wszystko zależy od czasu działania wysokiej temperatury i wielkości oparzenia.

Oparzenie wrzątkiem może przydarzyć się każdemu – dorosłemu i dziecku. Jednak sposób postępowania z takim oparzeniem zależy od jego rozległości i wieku osoby poszkodowanej. Jednak pierwsza pomoc we wszystkich przypadkach wygląda podobnie. Oparzenie wrzątkiem: pierwsza pomoc Pierwsza czynność, jaka powinna być wykonana to schłodzenie oparzonego miejsca . Czas chłodzenia powinien zależeć od stopnia oparzenia: oparzenie pierwszego stopnia – 15 minut, oparzenie drugiego stopnia – 30 minut, oparzenie 3 stopnia oraz lżejszego stopnia, ale obejmujących ponad 10 proc. powierzchni ciała – tylko kilka minut, aby nie wychłodzić poszkodowanego. Jaki to stopień oparzenia? Poniżej typowe objawy pojawiające w przypadku oparzeń różnego stopnia: Oparzenie 1. stopnia: Pojawia się rumień (zaczerwienienie skóry), a często także obrzęk. Oparzenie boli, skóra jest wilgotna.  Oparzenie 2. stopnia: Pojawiają się pęcherze, oparzenie jest bolesne albo nie boli (gdy zniszczeniu uległy zakończenia nerwowe). Oparzenie 3. stopnia: Skóra jest blada lub brunatna, niewrażliwa na dotyk, wypadają z niej włosy. Z czasem skóra staje się sucha i twarda. Uwaga! Oparzeń nie należy schładzać lodem ani śniegiem – mają za niską temperaturę. Do schładzania należy używać chłodnej wody (10-20 stopni C). Oparzenia wrzątkiem u dzieci Jeśli dziecko oparzy się wrzątkiem, po schłodzeniu trzeba miejsce oparzenia wrzątkiem osuszyć jałową gazą i założyć jałowy opatrunek , który nie odetnie dopływu powietrza. Jeśli do oparzenia przywarło ubranie, nie wolno go na siłę odrywać, aby nie uszkodzić ciała. W przypadku oparzenia wrzątkiem u dziecka: Oparzenia pierwszego stopnia nie są poważne. Jeśli jednak obejmują 10 lub więcej procent powierzchni ciała dziecka, wymagają zgłoszenia się do lekarza .  ...

suche utonięcie, wtórne utonięcie
Adobe Stock
Czas wolny
Suche utonięcie i wtórne utonięcie: objawy, przyczyny, pierwsza pomoc
Suche utonięcie różni się od wtórnego, do którego może dojść nawet 3 dni po kontakcie z wodą. Trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby nie dopuścić do tragedii. Zobacz, jakie są objawy wtórnego i suchego utonięcia oraz dowiedz się co robić, gdy zauważysz któryś z nich u swojego dziecka.

Suche i wtórne utonięcie mogą przebiegać podobnie. Czasem wystarczy, że dziecko zachłyśnie się wodą podczas kąpieli na basenie, w morzu, w wannie. Potem może wrócić do domu i skarżyć się jedynie na dojmujące zmęczenie. Dopiero kiedy zaśnie, topi się we własnym łóżku. Właśnie dlatego zarówno suche, jak i wtórne utonięcie określane jest też jako ciche utonięcie. Na szczęście można je rozpoznać i w porę im zapobiec! Spis treści: Co to jest suche utonięcie? Co to jest wtórne utonięcie? Objawy suchego i wtórnego utonięcia Suche i wtórne utonięcie: pierwsza pomoc Jak często występują suche i wtórne utonięcia? Co to jest suche utonięcie? Do suchego utonięcia dochodzi zazwyczaj w krótkim czasie po kontakcie z wodą . O suchym utonięciu mówimy, kiedy niewielka ilość wody dostaje się do nosogardzieli dziecka, powodując skurcz krtani (głośni), co uniemożliwia oddychanie. Na suche utonięcie narażone są przede wszystkim dzieci, ale objawów nie można bagatelizować także u dorosłych. Co to jest wtórne utonięcie? Wtórne utonięcie może nastąpić w czasie od 15 do 72 godzin od momentu podtopienia lub zachłyśnięcia się wodą. W tym przypadku woda dostaje się do płuc, utrudniając transport tlenu do krwi i prowadząc do obrzęku płuc i niedotlenienia, co może zakończyć się śmiercią. Najczęstszą przyczyną wtórnego utonięcia jest topienie się w morzu lub jeziorze. Dużo niebezpieczniejsza jest słona woda, gdyż sól podrażnia płuca. Objawy suchego i wtórnego utonięcia W obu przypadkach, zarówno suchego, jak i wtórnego utonięcia, objawy są podobne . Wezwij pogotowie, jeśli po kontakcie z wodą zauważysz u dziecka następujące objawy: silne zmęczenie i senność; trudności z oddychaniem; silny, ciągły kaszel; zawroty głowy; zaburzenia mowy; ból w klatce piersiowej;...

Barszcz Sosnowskiego
StockAdobe
Aktualności
Pierwsza pomoc przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego zwany też zemstą Stalina to roślina o silnie toksycznym działaniu. Po jej dotknięciu na skórze mogą pojawić się duże rany z pęcherzami, które w szczególnych przypadkach należy leczyć w szpitalu. Co zrobić, jeśli doszło do kontaktu skóry z barszczem Sosnowskiego? Dowiedz się!

Niewinnie brzmiąca roślina - barszcz Sosnowskiego  - tak naprawdę jest niezwykle groźna dla naszego zdrowia. W dodatku szybko się rozprzestrzenia, a do jej usunięcia strażacy muszą zakładać specjalne ubrania ochronne. Występuje w różnych regionach niemal w całej Polsce najczęściej w pobliżu lasów i łąk, ale można ją spotkać również w dużych miastach (np. w Warszawie). Kontakt skóry z barszczem Sosnowskiego może spowodować silne oparzenie . Jeśli chcesz wiedzieć, jak się ono objawia i w jaki sposób przeprowadzić pierwszą pomoc na wypadek, gdybyś ty lub twoje dziecko doznało oparzenia, przeczytaj. Podpowiadamy! Jak wygląda poparzenie barszczem Sosnowskiego? Barszcz Sosnowskiego to niezwykle trująca roślina. Jego kontakt ze skórą może być bardzo niebezpieczny i spowodować powstanie ogromnych ran na ciele i oparzenia I, II, a nawet III stopnia. Na ciele pojawiają się wówczas: pęcherze; bąble; zaczerwienienie; wysypka. Objawy te mogą obejmować duże partie ciała. Zazwyczaj pojawiają się natychmiast po dotknięciu rośliny ciałem, ale mogą też powstać dopiero po 24 godzinach. Małe dzieci i osoby o jasnej karnacji są szczególnie narażone na silniejsze poparzenie na skutek kontaktu z barszczem Sosnowskiego . Zdjęcia: Facebook/Dorota Wrońska   Pierwsza pomoc przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego Jeśli ty lub twoje dziecko niechcący dotknęliście tej trującej rośliny, musicie jak najszybciej pozbyć się toksyn , które pozostawiła ona na waszej skórze. W tym celu należy niezwłocznie dokładnie umyć ciało wodą z mydłem. W zależności od tego, jak silne jest to poparzenie, należy: przy zaczerwienieniu - podać leki przeciwbólowe, potraktować oparzoną skórę chłodną wodą; przy bąblach, pęcherzach – niezwłocznie jechać z oparzoną osobą do szpitala na ostry dyżur. Leczenie oparzeń barszczem...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj