niemowlę, zabawka, piłka
fot. Panthermedia

Zabawki dla niemowląt na każdy miesiąc

Zabawki uczą, wspomagają rozwój i chronią przed nudą. Warunek? Muszą być odpowiednio dobrane do wieku dziecka i jego umiejętności. Sprawdź, z czego najbardziej ucieszy się niemowlę.
Sylwia Niemczyk
niemowlę, zabawka, piłka
fot. Panthermedia
Zanim dziecko sięgnie po zabawki takie jak pilot do telewizora i twoją komórką, przydadzą się wam zabawki dla niemowlaka. Bo "dorosłe" rzeczy w rękach dziecka będą znajdowały się dopiero po jego 1. urodzinach. Na razie, dopóki nie ma jeszcze roku, ucieszą go zabawki przeznaczone dla dzieci w jego wieku. Podpowiadamy, co możesz dla niego wybrać - lista czarno-białych zabawek dla niemowlaka wcale nie jest krótka, a niektóre z nich wspaniale wpływają na jego rozwój.

Zabawka dla niemowlaka na 1. miesiąc – balonik

Noworodek jest zajęty głównie spaniem i jedzeniem, ale to nie znaczy, że zabawa go zupełnie nie obchodzi. Obchodzi, ale polega przede wszystkim na obserwowaniu. Nowo narodzone dziecko z przyjemnością będzie przyglądało się przedmiotom w wyrazistych, mocnych kolorach (pastele dla niego na razie nie istnieją), zwłaszcza gdy znajdą się w odległości 20–30 cm od jego twarzy.
 • Jeżeli przywiążesz do poręczy łóżeczka kolorowy balonik, zapewnisz mu rozrywkę idealnie dostosowaną do jego możliwości.
 • Gdy noworodek będzie patrzył na balonik, powoli przesuwaj go w jedną i drugą stronę – zachęcisz go, by wodził za nim wzrokiem.

Jakie zabawki dla dzieci polecają rodzice - sprawdź opinie!
Redakcja poleca: Jak się bawić z niemowlakiem - film
Jakie zabawki będą odpowiednie dla niemowlaka i czego nie można robić, opiekując się dzieckiem?

Zabawka na 2. miesiąc - grająca karuzela

 • Dwumiesięczne dziecko dostrzega  o wiele więcej niż noworodek.
 • Umie też już śledzić wzrokiem przedmioty w ruchu.
 • Coraz lepiej wyłapuje dźwięki z otoczenia i coraz bardziej interesuje się światem.
 

  [content:0_24675,8_1551,,1_4247,1_4131:GALGallery]

Ruchoma karuzelka z wiszącymi zabawkami to prezent w sam raz dla niego. Jej zaletą jest to, że przez kilka miesięcy rośnie razem z dzieckiem. Niemowlę będzie ją najpierw obserwować, po kilku tygodniach zacznie sięgać do niej rączką, a jeszcze później będzie próbować (z marnym zresztą skutkiem!) wkładać wiszące zabawki do buzi.

Zabawka na 3. miesiąc - grzechotka

Dziecko w 3. miesiącu co prawda nie umie jeszcze samo sięgać po zabawkę ani przekładać jej z rączki do rączki, ale kiedy już włożysz mu grzechotkę w dłoń, ze szczęściem w oczach będzie nią potrząsać. Taka prosta zabawa:
 • sprawia przyjemność, 
 • wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka.
Dlaczego? Ponieważ maluch w trakcie zwykłej zabawy grzechotką przekonuje się, że ma władzę nad przedmiotami (na zasadzie: „Potrząsam nimi, a one dźwięczą!”).
 

Zabawka na 4. miesiąc - mata edukacyjna

To hit niemowlęcych zabawek!
 • Zapewnia dziecku dużo swobody i jednocześnie wspomaga jego rozwój ruchowy  – mnóstwo maluchów właśnie na macie wykonało swój pierwszy obrót z pleców na brzuszek albo odwrotnie.
 • Pobudza spostrzegawczość i kreatywne myślenie.
  Dziecko może napawać się kolorami, poznawać różnorodne faktury i odgłosy (coś szeleści, grzechocze, piszczy). Najlepsze maty edukacyjne są zrobione z dość grubego materiału, dzięki czemu  można je rozłożyć prawie wszędzie: w kuchni, gdy np. gotujesz, w sypialni albo nawet na trawie w parku. Zobacz, jakie zabawki kupować dziecku. Film z podpowiedziami Doroty Zawadzkiej:


 


Zobacz też: Zabawy dla rocznego dziecka

Zabawka na 5. miesiąc - kaczuszka do kąpieli

Prawie półroczne dziecko jest już dobrze oswojone z wodą i kąpiel najpewniej przestała mu się kojarzyć z torturami. Teraz prawdopodobnie nawet zechce dłużej chlapać się w wannie, a jego ulubionymi zabawami staną się:
 • plaskanie rączką o powierzchnię wody,
 • wzbijanie fal nóżkami.
Wybierając kaczuszkę do kąpieli, zwróć uwagę, czy nie ma w niej dziurki, przez którą do środka wlewałaby się woda. W środku takiej zabawki z dziurką łatwo rozwija się pleśń czy bakterie, a wtedy trzeba ją wyrzucić.

Zabawka na 6. miesiąc - książeczka

Czytać warto już noworodkowi, ale dopiero dziecko w 6. miesiącu życia wytrzyma nad książeczką dłużej niż pół minutki. Dla półrocznego czytelnika najbardziej odpowiednie będą książki dla dzieci z dużymi rysunkami. Słowa na razie są w niej niepotrzebne – malucha o wiele bardziej będzie interesować oglądanie obrazków i słuchanie, nawet po sto razy, że krówka robi „muu”, a kotek „miau”. Powtarzanie wyrazów dźwiękonaśladowczych pomaga w nauce mówienia.

Sprawdź na następnej stronie, jakie zabawki są bezpieczne dla dziecka

Zabawka na 7. miesiąc - piłka

Idealna piłeczka dla malucha powinna być:
 • miękka,
 • np. z dzwoneczkiem w środku,
 • lekka,
 • gumowa lub materiałowa,
 • kolorowa.
[content:0_25748,0_1468,,1_4343,,,0_25762:CMNews]

Kiedy zacznie uciekać, maluszek zrobi wszystko, aby ją dogonić – czyli będzie pełzał, turlał się albo nawet pod koniec 7. miesiąca zacznie raczkować! Możesz też wykorzystać piłkę w inny sposób. Schowaj ją (ale na oczach dziecka) np. za fotel i zapytaj: „Gdzie jest piłka?”. Kiedy niemowlę znajdzie, nagródź je gorącymi brawami. Ta zabawa uczy dziecko, że przedmioty nie znikają, nawet kiedy ich nie widać.

Masz pytania o raczkowanie? Poznaj odpowiedzi!

Zabawka na 8. miesiąc - przytulanka

Przytulanka spełnia wiele funkcji. Dziecko może:
 • przytulać się do niej,
 • ćwiczyć na niej dawanie buziaka,
 • spać z nią, zwłaszcza wtedy, kiedy rodzice wyprosili już niemowlę ze swojego łóżka.
Pierwsza lalka dziecka powinna być cała wykonana z materiału, mieć włóczkowe włosy i namalowane albo wyhaftowane oczka (te z guzików są zbyt łatwym wyzwaniem dla paluszków i buzi dziecka).

Zabawki dla dzieci 9-12 miesięcy - sprawdź opinie!

Zabawka na 9. miesiąc - drewniane klocki

Genialne w swej prostocie (w tym twierdzeniu nie ma ani krzty przesady). Chociaż producenci kuszą nas coraz bardziej skomplikowanymi urządzeniami, które mają bawić dzieci, to dla malucha najlepsze są najprostsze zabawki, np. drewniane klocki – którymi można bawić się na wiele sposobów. Kolorowe klocki:
 • uczą dziecko rozróżniania barw,
 • kształtują wyobraźnię przestrzenną (to zabawka w sam raz dla przyszłych matematyków).
[content:0_2173,0_2420,1_2957,8_27:ECVideo]
Około 1. urodzin dziecko będzie już umiało ustawić swoją pierwszą wieżę, chociaż na razie złożoną jedynie z dwóch klocków. Na razie frajdę sprawi mu burzenie rączką wieży zbudowanej przez mamę albo tatę. Pozwól mu na to: taka zabawa sprawia mu tyle samo satysfakcji, co budowanie.

Zabawka na 10. miesiąc - bębenek

Przygotuj się na to, że kiedy maluch już dostanie swój pierwszy w życiu bębenek, to nie wypuści go z rąk przez kilka kolejnych dni (znam małą doboszkę, która ze swoim bębenkiem nie rozstawała się nawet podczas snu). Bębenek pozwala wyładować dziecku energię, a w dodatku, bębniąc, niemowlę czuje, że ma siłę sprawczą. Dziecko myśli sobie: „tworzę dźwięki”, „gram głośniej niż brat”. I ma z tego naprawdę niezłą frajdę! 

Zabawka na 11. miesiąc - samochodzik

Samochodzik wcale nie jest zabawką przeznaczoną wyłącznie dla małych chłopców! Dziewczynki również uwielbiają zabawy autami. Można je np. pchać przed sobą albo ciągnąć na sznurku, warcząc przy tym jak prawdziwy silnik Diesla. Do zabawy w piaskownicy przyda się również duża koparka, którą można przewozić piasek albo kamyki.

Zabawka na 12. miesiąc - grube kredki

Roczne dziecko ma coraz bardziej precyzyjny chwyt, dlatego na pewno poradzi sobie z trzymaniem kredki w dłoni. Nie licz jednak na to, że narysuje już kółko albo nawet linię (to są dopiero umiejętności dwulatka). Oprócz kredek dziecku spodobają się też farbki do malowania palcami. Dotykanie mokrej i lepkiej farby i przyciskanie dłoni do papieru wspaniale stymuluje układ nerwowy dziecka.

Bezpieczne zabawki, czyli jakie?

Kupując zabawki dla swojego dziecka, zwróć uwagę, czy są:
 • Wystarczająco duże. Zasada jest prosta: to, co przejdzie przez rolkę papieru toaletowego, łatwo zmieści się także w buzi i gardle malca.  Wniosek? Dziecko poniżej 3. roku życia nie powinno się tym bawić.
 • Trwałe. Żaden element nie może odpaść nawet podczas testów, którym maluch podda zabawkę. A testy będą naprawdę trudne: szarpanie, rzucanie, gryzienie albo stukanie o podłogę.
 • Lekkie. Zbyt ciężka zabawka może na przykład spaść na stópkę niemowlęcia i sprawić mu ból.
 • Wykonane z nietoksycznych materiałów. Wszystko, od kredek po klocki, prędzej czy później znajdzie się w buzi dziecka. Pamiętaj o tym i wybieraj dla niego jedynie zabawki opatrzone znakiem bezpieczeństwa CE.
 • Łatwe do utrzymania w czystości. Muszą dać się wyprać, umyć, wytrzeć itd. Dotyczy to także pluszaków, które lubią gromadzić uczulające roztocza.

Jak utrzymywać w czystości zabawki dla niemowlaka?

Wszystkie pluszowe misie i lale powinnaś prać co kilka tygodni, bo to zabawki, na których gromadzi się kurz i roztocza. Natomiast gumowe i plastikowe zabawki możesz myć w wodzie z mydłem. Na rynku dostępne są też specjalne spraye do mycia zabawek, którymi możesz dodatkowo myć kuchenne blaty, czy stół. Dobrym sposobem na pozbycie się bakterii jest też mycie zabawek w wodzie z octem, jednak musisz dokładnie kilkakrotnie wypłukać później zabawki z octu. 

Zabawki zrobione przez mamę

Domowe zabawki ucieszą malca tak samo jak te ze sklepu:
 • Plastikowa butelka. Nalej wody mniej więcej do połowy naczynia, wrzuć do środka kilka kolorowych koralików i szczelnie zakręć. Półroczny maluch może taką butelkę toczyć przed sobą i patrzeć, jak w jej środku tańczą koraliki.
 • Tekturowe klocki. Wystarczy, że okleisz puste pudełka po herbacie kolorowym papierem, a powstaną świetne, łatwe do zabawy i, co ważne, bezpieczne (bo lekkie!) klocki.

Konsultacja: dr Aleksandra Jasielska, psycholog, pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 14 głosy

Zobacz także

Popularne tematy