GRY
 
 

Zabawki dla niemowląt na każdy miesiąc

Zabawki uczą, wspomagają rozwój i chronią przed nudą. Warunek? Muszą być odpowiednio dobrane do wieku dziecka i jego umiejętności. Sprawdź, z czego najbardziej ucieszy się niemowlę.

niemowlę, zabawka, piłka
fot. Panthermedia
Zanim dziecko sięgnie po zabawki takie jak pilot do telewizora i twoją komórką, przydadzą się wam zabawki dla niemowlaka. Bo "dorosłe" rzeczy w rękach dziecka będą znajdowały się dopiero po jego 1. urodzinach. Na razie, dopóki nie ma jeszcze roku, ucieszą go zabawki przeznaczone dla dzieci w jego wieku. Podpowiadamy, co możesz dla niego wybrać - lista zabawek dla niemowlaka wcale nie jest krótka, a niektóre z nich wspaniale wpływają na jego rozwój.

Zabawka dla niemowlaka na 1. miesiąc – balonik

Noworodek jest zajęty głównie spaniem i jedzeniem, ale to nie znaczy, że zabawa go zupełnie nie obchodzi. Obchodzi, ale polega przede wszystkim na obserwowaniu. Nowo narodzone dziecko z przyjemnością będzie przyglądało się przedmiotom w wyrazistych, mocnych kolorach (pastele dla niego na razie nie istnieją), zwłaszcza gdy znajdą się w odległości 20–30 cm od jego twarzy. Jeżeli zatem przywiążesz do poręczy łóżeczka kolorowy balonik, zapewnisz mu rozrywkę idealnie dostosowaną do jego możliwości. Gdy noworodek będzie patrzył na balonik, powoli przesuwaj go w jedną i drugą stronę – zachęcisz go, by wodził za nim wzrokiem.
Redakcja poleca: Jak się bawić z niemowlakiem - film
Jakie zabawki będą odpowiednie dla niemowlaka i czego nie można robić, opiekując się dzieckiem?


Zabawka na 2. miesiąc - grająca karuzela

Dwumiesięczne dziecko dostrzega  o wiele więcej niż noworodek. Umie też już śledzić wzrokiem przedmioty w ruchu. Coraz lepiej wyłapuje dźwięki z otoczenia i coraz bardziej interesuje się światem. Ruchoma karuzelka z wiszącymi zabawkami to prezent w sam raz dla niego. Jej zaletą jest to, że przez kilka miesięcy rośnie razem z dzieckiem. Niemowlę będzie ją najpierw obserwować, po kilku tygodniach zacznie sięgać do niej rączką, a jeszcze później będzie próbować (z marnym zresztą skutkiem!) wkładać wiszące zabawki do buzi.


Zabawka na 3. miesiąc - grzechotka

Dziecko w 3. miesiącu co prawda nie umie jeszcze samo sięgać po zabawkę ani przekładać jej z rączki do rączki, ale kiedy już włożysz mu grzechotkę w dłoń, ze szczęściem w oczach będzie nią potrząsać. Taka prosta zabawa nie tylko sprawia przyjemność, ale również wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka. Dlaczego? Ponieważ maluch w trakcie zwykłej zabawy grzechotką przekonuje się, że ma władzę nad przedmiotami (na zasadzie: „Potrząsam nimi, a one dźwięczą!”).

Zabawka na 4. miesiąc - mata edukacyjna

To hit niemowlęcych zabawek! Zapewnia dziecku dużo swobody i jednocześnie wspomaga jego rozwój ruchowy  – mnóstwo maluchów właśnie na macie wykonało swój pierwszy obrót z pleców na brzuszek albo odwrotnie. Do tego pobudza spostrzegawczość i kreatywne myślenie. Dziecko może napawać się kolorami, poznawać różnorodne faktury i odgłosy (coś szeleści, grzechocze, piszczy). Najlepsze maty są zrobione z dość grubego materiału, dzięki czemu  można je rozłożyć prawie wszędzie: w kuchni, gdy np. gotujesz, w sypialni albo nawet na trawie w parku. Zobacz, jakie zabawki kupować dziecku. Film z podpowiedziami Doroty Zawadzkiej:Zobacz też: Zabawy dla rocznego dziecka

Zabawka na 5. miesiąc - kaczuszka do kąpieli

Prawie półroczne dziecko jest już dobrze oswojone z wodą i kąpiel najpewniej przestała mu się kojarzyć z torturami. Teraz prawdopodobnie nawet zechce dłużej chlapać się w wannie, plaskać rączką o powierzchnię wody albo wzbijać fale nóżkami. Wybierając kaczuszkę do kąpieli, zwróć uwagę, czy nie ma w niej dziurki, przez którą do środka wlewałaby się woda. W środku takiej zabawki z dziurką łatwo rozwija się pleśń czy bakterie, a wtedy trzeba ją wyrzucić.

Zabawka na 6. miesiąc - książeczka

Czytać warto już noworodkowi, ale dopiero dziecko w 6. miesiącu życia wytrzyma nad książeczką dłużej niż pół minutki. Dla półrocznego czytelnika najbardziej odpowiednie będą książki dla dzieci z dużymi rysunkami. Słowa na razie są w niej niepotrzebne – malucha o wiele bardziej będzie interesować oglądanie obrazków i słuchanie, nawet po sto razy, że krówka robi „muu”, a kotek „miau”. Powtarzanie wyrazów dźwiękonaśladowczych pomaga w nauce mówienia.

Sprawdź na następnej stronie, jakie zabawki są bezpieczne dla dziecka

Doładuj
Przeładuj