Biedronki azjatyckie atakują
fot. Fotolia

Uwaga na biedronki azjatyckie. Mogą być groźne dla dzieci!

Z reguły biedronka to bardzo przyjazne stworzenie. Są jednak wyjątki. Mowa o azjatyckich chrząszczach, które choć wyglądem przypominają zwyczajne biedronki, są niezwykle niebezpieczne. Zobacz jak odróżnić biedronkę azjatycką od zwykłej.
Biedronki azjatyckie atakują
fot. Fotolia
Jedni nazywają ją Bożą Krówką, drudzy uważają, że przynosi szczęście. Mowa oczywiście o biedronce, czyli pożytecznym stworzeniu z gatunku chrząszcza, mającym czerwoną barwę i pokrytym czarnymi kropkami. W Polsce najczęściej występuje biedronka siedmiokropka. Od jakiegoś czasu mamy do czynienia z inwazją azjatyckich biedronek, które są niebezpieczne dla nas i dla naszych dzieci. 

Skąd przybyły i jak atakują

Harmonia axyridis to uciążliwy szkodnik pochodzący z rodziny biedronek. Gatunek ten został sprowadzony do nas z południowo-wschodniej Azji do Europy i Stanów Zjednoczonych w XIX wieku. Początkowo miał zwalczać mszyce, ale szybko się rozprzestrzenił i stał się zagrożeniem dla naszych rodzimych biedronek. Harmonia axyridis nazywany jest także arlekinem lub biedronką azjatycką. Wyglądem bardzo przypomina klasyczną biedronkę, dlatego łatwo pomylić go z tym przyjaznym stworzeniem. Pojawia się zwykle jesienią, w okresie cieplejszych dni. Zwykle szuka schronienia w ciemnych zakątkach naszych mieszkań. Szybko się rozmnaża i atakuje w dużych skupiskach. Biedronki azjatyckie potrafią masowo wlatywać do mieszkań i atakować nas oraz nasze dzieci. 
Redakcja poleca: Wybieramy kask rowerowy dla dziecka (video)
Sprawdź, czym się kierować kupując kask rowerowy dla dziecka. Jakie cechy powinien posiadać dobry kask dla dziecka.

Inwazja czerwonych chrząszczy

Chrząszcz azjatycki to gatunek inwazyjny, który zagraża naszym rodzimym biedronkom, ponieważ woli żywić się złożonymi przez nich jajami, niż mszycami. Oprócz tego potrafi nawet pogryźć nasze dzieci czy zwierzęta domowe. Może również wywoływać reakcje alergiczne skóry i dróg oddechowych co bywa niebezpieczne dla zdrowia. Po zetknięciu się z biedronką azjatycką możemy mieć objawy alergii, na przykład zapalenie spojówek, astmę, pokrzywkę lub obrzęk naczynioruchowy. Jeżeli zgnieciemy takiego szkodnika, musimy liczyć się z tym, że poczujemy nieprzyjemną woń i będzie nam trudno usunąć powstałą plamę. Najlepszym sposobem na pozbycie się chrząszcza to wciągnięcie go do odkurzacza i wyrzucenie worka.

Jak odróżnić biedronkę azjatycką od zwykłej?

Biedronka azjatycka charakteryzuje się bardzo zmiennym ubarwieniem pokrywy, może być albo czerwona, albo pomarańczowa, a nawet czarna, liczba kropek na pokrywie też jest zmienna. Najłatwiej rozpoznać ją po kształcie pancerzyka i tułowia, które różni się od biedronki. Biedronka arlekin ma zdecydowanie większą liczbę kropek niż nasza rodzime biedronka. Pamiętajmy, aby w miarę możliwości unikać kontaktu z biedronkami azjatyckimi.

Najlepiej zamontować w oknach specjalne siatki przeciw owadom, bo jak się okazuje, potrafią one uprzykrzyć nam życie nie tylko w okresie letnim.Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy