biedronki azjatyckie
fot. Adobe Stock

Biedronki azjatyckie: jak wygląda ugryzienie? Co odstrasza biedronki azjatyckie?

Biedronki azjatyckie nie są tak przyjazne, jak polskie. Choć ubarwieniem i wielkością przypominają zwyczajne biedronki, mogą być niebezpieczne. Zobacz, jak odróżnić biedronkę azjatycką od zwykłej, jak wygląda ugryzienie i jak się pozbyć biedronki azjatyckiej z mieszkania.
biedronki azjatyckie
fot. Adobe Stock
Biedronki azjatyckie to nie to samo co polskie biedronki siedmiokropki, czyli pożyteczny gatunek chrząszcza z czerwonymi skrzydłami i czarnymi kropkami. Niestety, w Polsce mamy do czynienia z inwazją biedronek azjatyckich, których ugryzienie może być groźne dla dorosłych i dla dzieci. Biedronki azjatyckie atakują jesienią, gdy szukają schronienia w ciepłych mieszkaniach.

Biedronki azjatyckie a polskie

Biedronki azjatyckie (Harmonia axyridis, inaczej: arlekin, harlekin lub chińska biedronka) to uciążliwy szkodnik pochodzący z rodziny biedronek. Gatunek ten został sprowadzony do Europy i Stanów Zjednoczonych z południowo-wschodniej Azji w XIX wieku. Początkowo miał zwalczać mszyce, ale szybko się rozprzestrzenił i stał się zagrożeniem dla naszych rodzimych biedronek.

Biedronki azjatyckie łatwo pomylić ze zwykłymi polskimi biedronkami. Co je różni? Biedronka azjatycka jest dość duża (5-8 mm długości i 4-6 mm szerokości). Charakteryzuje się bardzo zmiennym ubarwieniem: może być albo czerwona, albo pomarańczowa, a nawet czarna. Liczba kropek na pokrywie też jest różna. Biedronka arlekin ma zdecydowanie większą liczbę kropek (do 23), zdarza się też, że nie ma ich wcale. Można ją również rozpoznać po owalnym kształcie pancerzyka i tułowia, który wygląda nieco inaczej niż ten u zwykłej biedronki.

pomarańczowa biedronka azjatycka
Pomarańczowa biedronka azjatycka, fot. AdobeStock

czarna biedronka azjatycka
Czarna biedronka azjatycka, fot. AdobeStock

Biedronki azjatyckie pojawiają się zwykle jesienią, w cieplejsze dni. Zwykle szukają schronienia w ciemnych zakątkach mieszkania. Szybko się rozmnażają i atakują w dużych skupiskach. Biedronki azjatyckie potrafią masowo wlatywać do mieszkań i atakować dorosłych oraz dzieci. 

Biedronka azjatycka w mieszkaniu

Biedronka azjatycka to gatunek inwazyjny, który zagraża naszym rodzimym biedronkom, ponieważ woli żywić się złożonymi przez nie jajami niż mszycami. Ale gdy dostanie się do mieszkania, także jest uciążliwa: brudzi ubrania, meble i ściany, pozostawia nieprzyjemny zapach, może też ugryźć.

Jak wygląda ugryzienie biedronki azjatyckiej?

Ślad po ugryzieniu biedronki azjatyckiej to zaczerwienienie skóry, która dodatkowo swędzi. Samo ugryzienie nie boli, ale może wywoływać reakcje alergiczne skóry i dróg oddechowych, co bywa niebezpieczne dla zdrowia. Po zetknięciu się z biedronką azjatycką możliwe jest wystąpienie objawów alergii, np. zapalenia spojówek, astmy, pokrzywki lub obrzęku naczynioruchowego.

Biedronki azjatyckie: zwalczanie

Jeżeli zgnieciesz biedronkę azjatycką, licz się z tym, że poczujesz nieprzyjemną woń i będzie ci trudno usunąć powstałą plamę. Lepiej więc tego nie robić, zwłaszcza wewnątrz mieszkania. Najlepszym sposobem na zwalczanie biedronek azjatyckich jest wciągnięcie ich do odkurzacza i wyrzucenie worka.


Pomyśl też o profilaktyce: zamiast zwalczać biedronki azjatyckie, łatwiej je odstraszać, zakładając w oknach moskitiery, sprawdzając szczelność okien i drzwi. Dostępne są także specjalne lampy owadobójcze oraz pułapki z lepami na biedronki azjatyckie.


Zobacz też:
Redakcja poleca: Wybieramy kask rowerowy dla dziecka (video)
Sprawdź, czym się kierować kupując kask rowerowy dla dziecka. Jakie cechy powinien posiadać dobry kask dla dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy