Szczepienie na covid
fot. Adobe Stock

Polska: ruszyły szczepienia na Covid-19. „Dla nikogo nie zabraknie”

Pierwsi pacjenci zostali w Polsce zaszczepieni na Covid-19. Ten historyczny moment skomentował minister zdrowia. „Daję pełną gwarancję, że każdy chętny będzie zaszczepiony” − zapewnił Adam Niedzielski.
Magdalena Drab
Szczepienie na covid
fot. Adobe Stock
Pierwsza dostawa szczepionek dotarła do Polski z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w piątek ok. godz. 22, a w niedzielę rozpoczęto akcję wyszczepiania. Pierwszą dawkę szczepionki podano Naczelnej Pielęgniarce szpitala MSWiA w Warszawie. Przy okazji pierwszych szczepień na koronawirusa minister zdrowia apeluje: „proszę, zaszczepmy się!”.

Szczepienia na Covid-19 w Polsce

Początek szczepień na koronawirusa w Polsce to przełom w walce z pandemią. Eksperci oraz pierwsze osoby zaszczepione na Covid-19 nie kryją dumy i radości, a minister zdrowia przypomina, że podstawowy argument przemawiający za szczepieniami to możliwość powrotu do normalności.

„Odpowiedzialność za innych, za naszych bliskich, za osoby starsze jest bardzo ważnym argumentem, ale wiem skądinąd, że do młodych ludzi ten przekaz wcale nie musi docierać. (...) Zaszczepcie się. Zatroszczcie się dziś, by mieć beztroskie jutro.”

W rozmowie z WP minister przyznał, że ruchy antyszczepionkowe są obecnie w Polsce sporym problemem, ale na szczęście osób starszych nie trzeba przekonywać do szczepień. Według sondaży ponad 60% ludzi w wieku 65+ deklaruje chęć zaszczepienia się na Covid-19. Dużo mniej zwolenników szczepień jest wśród osób młodych, do 30. roku życia. Do nich Niedzielski skierował apel o rozsądek oraz odpowiedzialne myślenie o przyszłości.

„Sami sobie układamy ten świat, ale układamy go również naszym dzieciom. Nie sądzę, by one chciały żyć w tym dystansie społecznym. Nie sądzę, by forma nauki zdalnej była najlepsza dla ich rozwoju. Pamiętajmy, że epidemię możemy zwalczyć tylko razem”.

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki na koronawirusa. Minister podkreślił, że szczepionki wystarczy dla wszystkich chętnych Polaków, a dzięki wspólnemu wysiłkowi święta wielkanocne możemy już spędzić w zupełnie innej, rodzinnej atmosferze.

„Każdy, kto się zaszczepi, będzie zwolniony z rygorów i obostrzeń epidemicznych, więc dla zaszczepionych Święta Wielkiej Nocy będą już bliższe tym świętom, które dotychczas przeżywaliśmy. (...) Daję pełną gwarancję, że każdy chętny będzie zaszczepiony. Szczepionki dla nikogo nie zabraknie. Proszę tylko: zaszczepmy się.”

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Zobacz też:
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy