GRY
 
 

Uwaga! Nadmiar kaszki ryżowej i kleiku może być niebezpieczny dla zdrowia

Agencja Żywności i Leków ostrzega, by nie podawać niemowlętom zbyt dużych ilości ryżu, kaszek ryżowych i kleików. Występujący w nich arsen może powodować zmiany genetyczne i nowotwory!

Niemowlę nie chce jeść
fot. Fotolia
Według danych Agencji Żywności i Leków (FDA), niemowlęta jedzą trzy razy więcej ryżu niż dorośli. Są przez to bardziej narażone na zatrucia arsenem. Arsen występuje w wodzie pitnej, przez co w niektórych krajach jest ogromnym zagrożeniem dla zdrowia. Ryż, który rośnie w wodzie skażonej dużymi ilościami arsenu, może być równie niebezpieczny! Arszenik, jedna z największych trucizn, jest najbardziej toksycznym związkiem arsenu.

Zagrożenie dla zdrowia

Agencja Żywności i Leków ostrzega, by rodzice nie podawali niemowlętom zbyt dużych ilości ryżu, kaszek ryżowych i kleików. „Kaszki i kleiki ryżowe wzbogacone o żelazo są dla niemowlaka dobrym źródłem składników odżywczych, jednak nie powinny stanowić ich jedynego, a tym bardziej pierwszego źródła w niemowlęcej diecie” mówią przedstawiciele FDA. Zamiast tego proponują podawanie dziecku różnych typów ziaren i wprowadzenie urozmaiconej diety, dzięki której maluchowi nie zabraknie żadnych substancji odżywczych.  
Redakcja poleca: Nowe zasady żywienia niemowląt: wyjaśnia ekspert – film
Nowe zasady żywienia niemowląt to prawdziwa rewolucja. Rodzice nie muszą już trzymać się sztywnych schematów. Rodzice decydują, co dziecko je, a dziecko decyduje, ile zjada. Kiedy "po nowemu" wprowadzać nowe produkty do diety dziecka, rozszerzając mu dietę, tłumaczy prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Jaki ryż wybrać

Kupując ryż i produkty dla dzieci na bazie ryżu (np. kaszki i kleiki), warto zwrócić uwagę na kraj, z którego pochodzą ziarna. Ryż kalifornijski czy ten pochodzący z Indii ma znacznie mniej szkodliwego arsenu niż ryż hodowany w Chinach czy Japonii.  Trudno jednak stwierdzić, czy kupowany przez nas ryż rósł na skażonym terenie. Nie istnieją przepisy prawne, które nakazywałyby producentom zamieszczenie na opakowaniu informacji o zawartości arsenu. By zmniejszyć jego ilość, warto przed ugotowaniem ryżu opłukać ziarna pod bieżącą wodą.
 
Wiedziałyście, że ryż zawiera trujący arsen? Podajecie dzieciom produkty ryżowe czy wybieracie inne zboża? Piszcie w komentarzach!
 
Polecamy: Alergia pokarmowa u niemowląt
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Sławni rodzice i ich dzieci