premia za szybkie urodzenie dziecka
fot. Adobe Stock

Będzie PREMIA za szybkie urodzenie drugiego dziecka?

Premia dla kobiet za szybkie urodzenie dziecka to pomysł z 2018 roku. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej bierze pod uwagę wprowadzenie w życie propozycji, której celem byłby rozwój rodziny.
Joanna  Biegaj
premia za szybkie urodzenie dziecka
fot. Adobe Stock
Jednak z posłanek KO zapytała o pomysł z 2018 roku. Wtedy była mowa o tym, że taka premia miałaby przysługiwać kobiecie, która urodzi drugie dziecko w ciągu dwóch lat od narodzin pierwszego. Rząd ma się pochylić nad tą propozycją. 

Program z 2018 roku

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska skierowała interpelacje związaną z przyznawaniem premii za urodzenie dziecka do minister Marleny Maląg. Impulsem do tego była obietnica z 2018 roku ówczesnej premier Beaty Szydło, która „obiecała Polkom premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka”.
Aleksandra Gajewska wspomniała również o tym, że „ówczesna minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że beneficjentkami nowego pomysłu będą matki, które urodziły drugie dziecko w ciągu maksymalnie dwóch lat od chwili narodzin pierwszego dziecka”. Gajewska dodała jednak, że „pomimo upływu wielu miesięcy program nie został wprowadzony w życie ani nie poznaliśmy jego podstawowych założeń”.

Reakcja rządu

Podsekretarz stanu w ministerstwie Barbara Socha zaznaczyła, że rząd „z uwagą przygląda się różnym rozwiązaniom pokazywanym w badaniach oraz wprowadzanym w innych krajach, które w dłuższej perspektywie mogą mieć pozytywny i istotny wpływ na poprawę sytuacji demograficznej Polski”.

„Wszystkie planowane przedsięwzięcia ze względu na swą długofalowość wymagają dobrego przygotowania, aby służyć wzrostowi dzietności dla zahamowania spadku liczby ludności” - podsumowała.

Rozpatrywanie propozycji

Barbara Socha powiedziała również, że propozycja jest rozpatrywana: „Propozycja tzw. premii za urodzenie drugiego dziecka mającej stanowić zachętę dla rodziców do podejmowania decyzji o posiadaniu kolejnych dzieci również jest rozpatrywana. Musi ona jednak wpisywać się w szerszy zestaw działań służących rozwojowi rodziny i wymaga jeszcze dalszych prac” - dodała.

Źródło: next.gazeta.pl

Zobacz także:

 

Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy