GRY

SARS - co to za choroba?

O SARS, czyli rodzaju nietypowego zapalenia płuc, usłyszano po raz pierwszy w 2002 roku. Przeczytaj, co trzeba wiedzieć o tej niebezpiecznej chorobie.
sars, zapalenie płuc, gorączka, choroba, termometr
fot. © Ocskay Bence - Fotolia.com
SARS to z języka angielskiego Severe Acute Respiratory Syndrome, czyli zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej. Jest to rodzaj nietypowego zapalenia płuc. Przyczyną choroby jest nowy wirus, nazwany wirusem SARS.

Początkowe objawy SARS przypominają grypę, pojawia się gorączka, bóle mięśniowe, osłabienie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, kaszel, ból gardła. Nie muszą pojawić się wszystkie objawy, dlatego rozpoznanie choroby w jej początkowym stadium nie jest takie łatwe. Jednym objawem wspólnym dla wszystkich przypadków choroby jest temperatura powyżej 38 °C. Później pojawiają się duszności tak silne, że często konieczne jest podłączenie chorego do respiratora.

Przeczytaj, jak zbijać gorączkę

Sprawdź leki przeciwgorączkowe zakazane dla niemowląt

Leczenie SARS polega na podawaniu antybiotyków stosowanych przy zapaleniu płuc. W niektórych przypadkach stosuje się środki przeciwwirusowe i przeciwzapalne. 
 
Wirusa choroby zlokalizowano  po raz pierwszy w końcu 2002 roku na południu Chin. Informacje o tej nowej chorobie pojawiły się dopiero wtedy gdy zachorowali pierwsi pacjenci w Hongkongu i Wietnamie, później choroba rozprzestrzeniła się drogą podróży lotniczych na inne kraje świata.

Sprawdź,  

Choroba jest niebezpieczna i może prowadzić nawet do śmierci, jednak prawdopodobieństwo zachorowania u osób, które nie przebywały na terenach zagrożonych (Azja południowo-wschodnia, Kanada), jest niewielkie.
 
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!
Doładuj
Przeładuj