niemowlę, noworodek, mierzenie noworodka, siatki centylowe, mierzenie obwodu głowy dziecka
fot. RB-Pictures - Fotolia.com

Siatki centylowe dla dziewczynek

Zmierz i zważ swoją córkę, aby sprawdzić, czy prawidłowo się rozwija. Pomogą ci w tym siatki centylowe do wydruku dla dziewczynek od 1. do 12. miesiąca życia.
Magdalena Drab
Siatki centylowe pomogą ci śledzić rozwój dziecka - nanoś na nie kolejne pomiary wagi i wzrostu dziecka. Pamiętaj przy tym, że nie warto zamartwiać się, gdy dziecko plasuje się na niższych centylach – drobne i szczupłe dzieci rozwijają się równie dobrze, co ich wyrośnięci rówieśnicy! Poza tym zarówno niemowlak, którego waga i wzrost znajdują się na 10. centylu, jak i ten z 90. mieszczą się w tzw. szerokiej normie.

Nie są też powodem do niepokoju niewielkie wahania na siatkach centylowych. Indywidualne krzywe wzrastania zwykle przebiegają równolegle do krzywych centylowych w obrębie 1–2 sąsiednich przedziałów. Najlepiej jest, jeśli wartości mieszczą się pomiędzy 25. a 75. centylem (to tzw. wąska norma). Dziecko wysokich, mocno zbudowanych rodziców nie zawsze w okresie niemowlęcym przybiera na wadze więcej niż potomek osób drobnych i niewysokich. Wiele zależy też od jego apetytu. Jeśli nie odbiega od dotychczasowego tempa rozwoju, wszystko jest w porządku.

Uwaga, waga i wzrost dziecka powinny znajdować się na tych samych lub sąsiednich centylach. To tzw. indywidualny kanał centylowy dziecka. Skontaktuj się z pediatrą, gdy zaobserwujesz nietypowy spadek - np. gdy wzrost dziecka zawsze mieścił się między 75. a 90. centylem, a nagle znalazł się poniżej 30.

Poniższe siatki centylowe dla dziewczynek dotyczą dzieci urodzonych w terminie, czyli po 37. tygodniu ciąży.

Kliknij w siatkę centylową, aby ją wydrukować.
 
siatki centylowe, siatki centylowe dziewczynek, siatki centylowe dzieci, siatki centylowe niemowląt, siatki centylowe wzrost, siatki centylowe wagaKliknij w siatkę centylową, aby ją wydrukować:
 
siatki centylowe, siatki centylowe dziewczynek, siatki centylowe dzieci, siatki centylowe niemowląt, siatki centylowe wzrost, siatki centylowe waga
Redakcja poleca: Czy da się przewidzieć wzrost dziecka?
Czy ostateczny wzrost dziecka zależy tylko od genów? A jeśli nie, to od czego jeszcze? Wyjaśnia prof. Ewa Bartnik, genetyk.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy