Palenie w w ciąży zostawia ślad w krwi dziecka na kilka lat
fot. AdobeStock

Paliłaś w ciąży? Ślad zostaje w krwi dziecka nawet przez kilka lat!

Najnowsze badania naukowe wykazują, że na podstawie badań krwi u pięciolatka można jednoznacznie stwierdzić, czy matka paliła papierosy w ciąży. To może być klucz do diagnozy różnych schorzeń!
Milena Oszczepalińska
Palenie w w ciąży zostawia ślad w krwi dziecka na kilka lat
fot. AdobeStock
O tym, że palenie tytoniu w ciąży szkodzi rozwijającemu się dziecku, wiadomo nie od dziś. Uczeni z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health znaleźli jednak dowody na to, że ma ono wpływ nie tylko na płód w okresie prenatalnym, lecz także na dziecko nawet do piątego roku życia.

Organizm ludzki kumuluje ślady z przeszłości

Badacze z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health dzięki swojemu odkryciu znaleźli kolejny dowód na to, że w naszym ciele kumulują się ślady z przeszłości. Wystarczy pobrać do badania próbkę krwi dziecka, by przekonać się, czy w okresie, w którym było ono jeszcze w brzuchu mamy, było narażane na kontakt z dymem tytoniowym. Dr Daniele Fallin, autorka badań, zdradza na łamach pisma "Environmental Research": "Od dawna wiedzieliśmy, że w organizmie kumulują się ślady przeszłości. Ślady ekspozycji na ołów znajdują się na przykład w naszych kościach. Nie wiedzieliśmy jednak, że coś tak łatwo dostępnego do analizy jak krew może zawierać ślady nie tylko z okresu po narodzinach, ale także ekspozycji prenatalnej".
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.

Badania na grupie dzieci do 5. roku życia

Naukowcy zaprosili do badania ponad 500 dzieci w wieku do 5 lat. Przebadali ich próbki krwi w kierunku śladów po papierosach. Jednocześnie przepytali ich matki, czy paliły w ciąży. W 81 proc. przypadków uzyskane wyniki prawidłowo potwierdzały lub zaprzeczały fakt, czy dana matka miała kontakt z tytoniem w ciąży.

Do czego może posłużyć to odkrycie?

Specjaliści chcą kontynuować badania w kierunku tego, co można odczytać z krwi dziecka. Mają nadzieję, że za jakiś czas możliwe będzie również ustalenie, czy płód w czasie ciąży narażany był na kontakt np. z substancjami toksycznymi zawartymi w wodzie lub w plastiku. A na tej podstawie badany będzie wpływ toksyn na powstawanie u rozwijającego się dziecka różnych schorzeń, takich jak choroby serca, autyzm czy otyłość. Na razie wiadomo na pewno, że palenie papierosów w ciąży ma wpływ na pojawienie się alergii u dziecka

Źródło: focus.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy