sześcioraczki wracają do domu
fot. AdobeStock

Sześcioraczki z Tylmanowej (Małopolska) wracają do domu!

2,5 miesiąca spędziły w szpitalu. Teraz szczęśliwi rodzice mogą przywieźć maleństwa do domu. Zobacz, kto na nie tam z niecierpliwością czeka.
Agnieszka Majchrzak
sześcioraczki wracają do domu
fot. AdobeStock
Były bardzo małe, najmniejsze z nich ważyło około 890 gramów, a największe 1300. Teraz, po blisko 3 miesiącach, dorodne bobasy zaczynają opuszczać szpital. W domu szczególnie jeden maluch nie może się ich doczekać!

Pierwsze sześcioraczki w  Polsce

Urodzenie się tych sześciorga maluszków 20 maja 2019 roku w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie było ogromnym wydarzeniem - to były pierwsze takie narodziny w historii polskiego położnictwa. Takie ciąże zdarzają się bardzo rzadko, zaledwie raz na 4,7 miliarda urodzeń na świecie. Było to sukces położników i neonatologów, gdyż dzieci urodziły się zdrowe, chociaż jako wcześniaki (z 29 tygodnia ciąży) wymagały pomocy. Maleństwa przez jakiś czas przebywały w inkubatorach i potrzebowały wsparcia oddechowego.

Pierwsze zawitały w domu Kaja i Nela. Jedna z dziewczynek waży 3 kg, druga – 3,5 kg. Jak powiedziała dziennikarzom po wyjściu ze szpitala mama sześcioraczków Klaudia Marzec, wszystko jest przygotowane na przyjazd dzieci.
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Na gromadkę rodzeństwa czeka braciszek

Pani Klaudia opublikowała nawet na oficjalnym kanale rodzeństwa na Instagramie post. Pokazuje ono zdjęcie pokoju wypełnionego łóżeczkami, a na pierwszym planie widać odwróconego tyłem chłopca. To 2,5-letni Oliwier, starszy brat sześcioraczków. Nie może się już doczekać młodszego rodzeństwa. - Oczekiwanie na rodzeństwo...Ciekawe, jakim będzie starszym bratem? – napisała mama.
 

Ale już kolejny post pani Klaudii pokazuje, że Oliwier jest wspaniałym braciszkiem, bardzo przejętym swoją nową rolą i nie odstępuje maluszków nawet na krok. Śpi wraz z nimi. - Oli zareagował na młodsze siostry z zaskakującą czułością - donosi mama.
 

Sześcioraczki przybierają na wadze

W szpitalu są jeszcze Filip, Tymon, Zosia i Malwina. Są dobrego zdrowia, przybierają na wadze (ważą od ponad 2 kg do ponad 3 kg) i nie wymagają podpięcia do specjalnej aparatury. Opuszczą szpital najprawdopodobniej w następnych dniach, a ostatnie z nich pojadą do domu 19 sierpnia. Pożegnanie dzieci w szpitalu będzie miało charakter uroczysty, z udziałem oficjeli i mediów.

– Maluchy bardzo dobrze się rozwijają. Są w dobrej kondycji, w szpitalu przechodzą rutynowe kontrole okulistyczne, badania USG. Jesteśmy zadowoleni z ich stanu zdrowia. Jest lepszy, niż mogliśmy przypuszczać. Pamiętajmy, że to bardzo niestandardowa, obciążona ryzykiem ciąża – powiedziała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Dorota Pawlik z Oddziału Klinicznego Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Lekarka dodała, że dzieciom podawane są witaminy i suplementy takie, jakie otrzymują wszystkie wcześniaki. - Wychowanie sześcioraczków będzie dla rodziców ogromnym wyzwaniem. Ich rozwój, już po opuszczeniu szpitala, zależy teraz przede wszystkim od nich - podkreśliła dr Pawlik.

Urodzenie i wychowanie sześcioraczków to niewyobrażalne wręcz wyzwanie dla ich rodziców. Z całego serca trzymamy kciuki za rodzinę państwa Marców i życzymy jej zdrowia, siły i dużej życzliwości wszystkich ludzi dobrej woli. Tego na szczęście do tej pory nie brakowało. Pomoc dla nich płynie szerokim strumieniem z całej Polski. Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki, podarował rodzinie dziewięcioosobowego Volkswagen Transportera, zaś małopolski samorząd przekazał rodzicom na wychowanie maluszków 100 tys. zł z budżetu województwa.

Czy są wśród was mamy bliźniąt, a może i wieloraczków? Podzielcie się w komentarzach swoim doświadczeniem z wychowywaniem takiej gromadki.

Źródło: radiozet.pl
  [content:0_24872,1_4552,0_4364,2_1314:PsychologicalTest]  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy