pakiet antyinflacyjny
fot. Twitter/TVP Info

Tarcza antyinflacyjna: dodatek osłonowy, dopłaty do żywności, tańszy gaz

Będziemy mniej płacić za żywność i ogrzewanie, spadną ceny gazu, energii elektrycznej i paliw. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił pakiet antyinflacyjny i wyjaśnił, na czym ma polegać dodatek osłonowy.
Magdalena Drab
pakiet antyinflacyjny
fot. Twitter/TVP Info
Tarcza antyinflacyjna to działania, które mają doprowadzić do obniżek cen, m.in. paliw, gazu i żywności. W efekcie spadnie inflacja – obiecał premier Morawiecki.

Tarcza antyinflacyjna: będzie taniej?

Podczas gdy ceny żywności i paliwa szybują w górę, premier ogłasza pakiet antyinflacyjny, którego celem jest obniżka inflacji. Przede wszystkim mają spaść ceny paliw – rząd doprowadzi do tego poprzez obniżenie akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Za paliwo zapłacimy mniej o ok. 20-30 gr za litr. Obniżenie cen paliw ma zostać wdrożone na 5 miesięcy od 20 grudnia 2021 roku.

Kolejne obniżki mają dotyczyć cen energii elektrycznej (zniesienie akcyzy) oraz gazu (obniżenie VAT-u). 

„Od stycznia na trzy najtrudniejsze, zimowe miesiące, zwłaszcza dla tych, którzy ogrzewają mieszkania i domy gazem, obniżamy VAT z 28 na 8. To ukłon ze strony wszystkich tych, którzy potrzebują wsparcia ze strony państwa. Nie wprowadzamy tu żadnego zróżnicowania.” – powiedział premier.

Co to jest dodatek osłonowy?

W ramach tarczy antyinflacyjnej niektóre rodziny otrzymają też tzw. dodatek osłonowy – będzie to bezpośrednie wsparcie uzależnione od wysokości dochodów. Rodziny dostaną dopłaty do żywności w wysokości od 400 do 1150 zł w skali roku w dwóch ratach. Kryterium dochodowe ma wynosić 2100 zł miesięcznie (dla gospodarstw 1-osobowych) i 1500 zł na osobę miesięcznie (dla gospodarstw wieloosobowych).

Według zapewnień premiera rządowy dodatek osłonowy ma sprawić, że ceny żywności, które ostatnio wzrosły – spadną.
Zobacz też:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy