lekcje religii
fot. adobe Stock

Tego uczą księża na lekcjach religii. Nie dziwi, że bierze w nich udział coraz mniej dzieci i młodzieży

Filmik nagrany przez Jagodę Łuszczak stał się viralem – obejrzało go już kilkaset tysięcy osób. Nastolatka czyta treści omawiane przez księdza na lekcjach religii. Poniżej cytujemy zaprezentowane przez dziewczynę materiały.
Ewa Janczak-Cwil
lekcje religii
fot. adobe Stock
Filmik Jagoda podsumowała w następujący sposób: „Chciałabym, żeby ten TikTok dotarł do jak największej liczby osób. Wiecie, co jest najlepsze? Oburzyliśmy się, a ksiądz nas zaczął pytać. To jest chore, co się odpier***a w szkołach, chore”.

Feminizm jest wrogiem 

„Feminizm przedkłada pracę, karierę, samorealizację kobiety nad wychowywanie dzieci, pielęgnowanie ogniska domowego. Dezawuuje kobiecą subtelność i wdzięk, a podkreśla siłę i waleczność, osłabia to zdolność mężczyzny do trwałego związku i pokochania kobiety na całe życie. Feminizm zaburza relacje między płciami”.

Feminizm „kwestionuje prawo kobiety do szczęścia płynącego z miłości małżeńskiej i macierzyńskiej”, a także „kwestionuje wartość poświęcenia dla najbliższych, gdyż często ukazuje kobietę zajmującą się domem jako osobę słabą, głupią, mało ambitną”.

Nie jest to pojedynczy przypadek 

Nie tylko w szkole Jagody młodzież musi mierzyć się z dyskryminacją ze względu na płeć na lekcjach religii oraz z poglądami rodem ze średniowiecza. Pod filmikiem pojawiły się komentarze, z których wynika, że i w innych szkołach, delikatnie mówiąc, dziwne stwierdzenia na lekcjach religii są na porządku dziennym.

„U mnie cała klasa pokłóciła się z księdzem, bo powiedział, że po zdradzie męża kobieta też ma grzech, bo nie zadbała o związek” – brzmi jeden z komentarzy.

„U nas na 6 lekcjach pod rząd ksiądz poruszał temat aborcji i że cieszy się z tego, jakie kary teraz za to są. W dodatku powiedział, że mamy puste łby” – napisał inny komentujący.

„Ja tam na religii słyszałam, że tampony to grzech” – dodała inna.
 
@jagodaluszczak Zamiast uczyć tego czego naprawdę potrzebują młodzi ludzie.... #viral #dc #fyp #dlaciebie #polskaszkolatocyrk ♬ dźwięk oryginalny - Jagodzianka

Nie tylko oburzeni

Wśród komentujących znaleźli się jednak i tacy, dla których prezentowane przez Jagodę treści nie były oburzające:

„A co to jest feminizm? Kojarzy się z nazizmem i to, co pisze, to prawda, przecież to widać zwłaszcza w miastach”.
„Przecież to jest prawda – to, co przeczytałaś na temat feminizmu”.
„Ktoś chyba ma problemy z postrzeganiem rzeczywistości. I mówię tu o osobach, które się oburzyły”.

Wygląda więc na to, że nie wszyscy w takich treściach widzą problem, a szkoda. Bo dopóki w naszym kraju kobiety nie będą traktowane na równi z mężczyznami, dopóki nie będą miały pełnego prawa do dokonywania własnych wyborów i pełnego prawa do decydowania o sobie, dopóki nie przestaną być nazywane „kretynkami” za wyrażanie własnego zdania, zawsze będą ludźmi drugiej kategorii.

Zgadzacie się?

Przeczytaj też:
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy