GRY
 
 

Toksoplazmoza u dzieci

Najczęściej do zarażenie toksoplazmozą u dzieci dochodzi drogą pokarmową, gdy nasze dzieci zjedzą brudne warzywa i owoce i nie myją rąk. Sprawdź, czy łatwo wykryć toksoplazmozę?

Dzieci w piaskownicy
fot. Fotolia
Tosoplazmoza jest chorobą wywołaną przez pierwotniaki z gatunku Toxoplasma gondii. Te niewielkie pasożyty rozmnażają się w komórkach nabłonka jelita cienkiego kota, ale także innych zwierząt.

Jak dochodzi do zarażenia toksplazmozą u dzieci?

Do zarażenia kolejnego żywiciela, którym może być właśnie nasze dziecko dochodzi drogą pokarmową poprzez:
  • spożycie warzyw i owoców zanieczyszczonych ziemią z oocytami
  • brudne ręce zanieczyszczone ziemią lub piaskiem zawierającym oocyty
  • uszkodzoną skórę.
Osobniki potomne przeniesione przez krew mogą się umiejscowić w węzłach chłonnych, mięśniach szkieletowych, w mięśniu sercowym, mózgu, gałce ocznej i innych narządach. Tam znowu się rozmnażają. Zakażenie Toxoplasma gondii przebiega najczęściej bezobjawowo. Czasem może wystąpić:
Redakcja poleca: 6 chorób groźnych dla ciężarnej i dziecka w łonie matki
Tych infekcji należy unikać w ciąży jak ognia – mogą zaszkodzić przyszłej mamie, ale i nienarodzonemu dziecku. Wiele z nich ma także konsekwencje na przyszłym zdrowiu i życiu dziecka.

Jak rozpoznać toksoplazmozę u dzieci?

Podstawą rozpoznania zakażenia tym pasożytem jest wykonanie badania krwi w kierunku wykrycia przeciwciał swoistych dla T. gondii. Otóż organizm w odpowiedzi na zakażenia T. gondii wytwarza specjalne białka (IgG, IgM), których obecność we krwi pośrednio wskazuje na możliwość zakażenia. Najszybszą metodą sprawdzenia czy nasze dziecko jest zakażone jest wykrycie Toxoplasma gondii za pomocą metod biologii molekularnej (PCR). Trzeba również pamiętać o tym że, zakażenie Toxoplasma gondii jest bardzo groźne dla kobiet w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze.

Konsultacja: Dr n. biol. Magdalena Macko

Polecamy: Czy twoje dziecko ma pasożyty? - test

Ocena (1 ocena)

4.0
Doładuj
Przeładuj